alergie oczu
Zdrowe oczy

Alergie oczu – objawy, rodzaje, leczenie

Przez dnia 16/06/2015

Wiosna to czas, który nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. Budząca się do życia przyroda wiąże się z obecnością w powietrzu pyłków krzewów, drzew oraz traw, które dla alergików oznaczają początek udręki. Łzawienie oczu i swędzenie powiek to tylko niektóre objawy, z którymi muszą się zmierzyć. Sprawdź w jaki sposób możesz temu zapobiec.

Alergia to nic innego jak nadwrażliwość układu odpornościowego na bodźce zewnętrzne w postaci pyłków, kurzu czy sierści zwierząt. Jest to zjawisko coraz bardziej powszechne. Z roku na rok rośnie liczba osób cierpiących na tą dolegliwość. Niestety z alergią musimy nauczyć się żyć, warto więc zrobić wszystko by przejść ten okres możliwie najłagodniej.

Objawy alergii

Naturalną barierą ochronną dla oczu stanowią łzy, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku gdy są one niewystarczające, pyłki przedostają się do błony śluzowej oka i mogą wywołać stan zapalny. Pojawiają się wówczas objawy swędzenia, pieczenia i łzawienia oczu. Może również dojść do opuchnięcia powiek lub pojawienia się ropnej wydzieliny.

Do najczęstszych alergicznych chorób oczu zalicza się:

  1. Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek – najczęstsza przyczyna alergii oczu. Towarzyszy mu nieżyt nosa w postaci kataru siennego. Reakcja na pyłki roślin objawia się łzawieniem, pieczeniem, wodnistą wydzieliną z oka. Pojawia się również obrzęk i zaczerwienienie.
  2. Ostre alergiczne zapalenie spojówek, pojawia się wówczas, gdy alergeny dostają się do worka spojówkowego wywołując silną reakcję uczuleniową. Leczenie polega na stosowaniu sztucznych łez oraz podaniu leków przeciwalergicznych.
  3. Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek. Ma łagodny przebieg, a objawy utrzymują się przez cały rok. Pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie to stale towarzyszące dolegliwości, które nasilają się w sezonie jesienno – zimowym.
  4. Atopowe zapalenie spojówki i rogówki. Dolegliwość jest wynikiem przewlekłego, atopowego zapalenia skóry. Charakterystycznymi objawami są światłowstręt, łzawienie i świąd oka. Zmiany oczne stwierdzane są podczas badania okulistycznego, a ich wynikiem może być pojawienie się zaćmy lub odwarstwienie siatkówki.

Leczenie alergii

W przypadku wystąpienia alergii należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem i zastosuje odpowiednie leczenie. Są to zazwyczaj leki przeciwalergiczne. Ponadto, jeśli jesteśmy uczuleni na konkretne alergeny starajmy się ich unikać. Przełóżmy prace ogrodowe, a urlop zaplanujmy w okresie wolnym od pylenia. W rozpoznaniu czynników alergicznych pomoże zaznajomienie się z kalendarzem pylenia. Pamiętajmy, że podczas trwania alergii nie należy trzeć oczu, gdyż nasili to objawy. Warto też zaopatrzyć się w krople do oczu, które złagodzą dolegliwości. Zwróćmy uwagę by nie zawierały one konserwantów. Ważna jest również odpowiednia higiena i częste przemywanie oczu. Aby przygotować się do ciężkiego sezonu zadbajmy o odpowiednią dietę.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk