Poradnik

Chcę nosić okulary, ale nie mam wady wzroku – czy zerówki to dobry pomysł?

Przez dnia 30/01/2019

Jak najbardziej. „Zerówki” to świetne rozwiązanie, gdy pragniesz urozmaicić coś w swoim wyglądzie, lecz także wtedy, gdy chcesz uchronić swoje oczy przed zmęczeniem wielogodzinną pracą przed monitorem. Okuliści jednak alarmują: pamiętaj o antyrefleksach.

Wskazane jest stosowanie „zerówek” z antyrefleksem. Dlaczego? Powłoki antyrefleksyjne minimalizują odbicie światła zarówno od zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchni soczewek, sprawiają, że kontrast widzenia jest mniejszy. Ich stosowanie pomaga więc szczególnie osobom, które wiele czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem. W rezultacie oczy się mniej męczą, a my czujemy się komfortowo. 

Specjaliści przestrzegają też przed kupnem tanich okularów często dostępnych na ulicznych targach. Są one bowiem pozbawione antyrefleksów i mogą nam jedynie zaszkodzić. Jeszcze jedna ważna uwaga: pamiętajmy o regularnym czyszczeniu szkieł. Brudne lub zarysowane mogą pogorszyć nasz wzrok i wtedy nawet antyrefleksy nie pomogą. O okulary „zerówki” powinniśmy więc dbać tak samo, jak o korekcyjne. Wszelkie zaniechania mogą zaburzać poprawne widzenie.  

Wspomniałam na wstępie o sile urozmaicania wyglądu, jaką można przypisać okularom. Jest ona ogromna. Wiedzą o tym na przykład Ci z nas, którzy od lat je noszą i przechodzili w życiu różne etapy: akceptacji, zadowolenia, zniechęcenia. Pewne jest, że okulary wywołują emocje, podkreślają osobowość lub burzą pozory.  

Z ich pomocą można sobie dodać „pazura” (np. okulary kocie), odnieść się do stylu Johna Lennona lub nawet odjąć lat. Ale o tym będzie jeszcze artykuł. 

Dzisiaj zakończę niezbyt odkrywczą, ale istotną uwagą, że moda to jedno, ale najlepiej zrobi nam połączenie jej ze zdrowiem.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk