Ciemna czekolada na lepszy wzrok

ciemna czekolada wzrok

Dobry wzrok po czekoladzie? Czy to w ogóle możliwe? Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości, w jaki sposób ciemna czekolada może wpływać na narząd wzroku. Spożycie kilku kakaowych kostek może bowiem nieść za sobą szereg pozytywnych korzyści.

 

Czekolada na dobry wzrok - fakt czy mit?

 

Mamy dobrą wiadomość dla fanów słodkości. Czekolada poza tym, że jest niesamowicie smaczna i poprawia nastrój, stanowi najzdrowszy ze smakołyków, a to za sprawą swojego korzystnego wpływu na zdrowie człowieka. Dzięki jej dobroczynnym właściwościom, również nasze oczy pozostają w dobrej kondycji.

Mowa oczywiście o ciemnej czekoladzie z wysoką zawartością kakao bogatego we flawonole. W czekoladzie mlecznej zawartość tego odżywczego składnika jest zdecydowanie mniejsza. Wszystko dzieje się za sprawą ziaren owoców kakaowca. To one stanowią bogate źródło flawonoli, które poprawiają obieg krwi w organiźmie. Wpływają tym samym na prawidłowy przepływ krwi do siatkówki oka. W momencie kiedy przepływ ten zostaje zakłócony, dochodzi do niedokrwienia i obrzęków. Wiąże się to z nieodwracalnym uszkodzeniem siatkówki oka, które wpływa na znaczne pogorszenie widzenia. Flawonoidy odpowiedzialne są również za wzmocnienie naczyń włosowatych, które odżywiają siatkówkę oka.

Badania prowadzone przez naukowców University of the Incarnate Word w San Antonio w Teksasie (USA), którzy sprawdzali wpływ czekolady na zdrowie (a konkretnie na wzrok), zostały opublikowane na łamach „JAMA Ophthalmology”. W analizie brało udział 30 osób – jedna grupa otrzymała czekoladę gorzką (72 proc. kakao), druga mleczną. Badacze zauważyli, że u osób, które spożywały ciemną czekoladę, zaobserwowano pewne polepszenie ostrości widzenia oraz kontrastu. Autorzy badania wskazali konieczność przeprowadzenia kolejnych, dokładniejszych badań. Z ich analizy płyną wnioski, że poprawa jakości widzenia może być związana z przepływem krwi do siatkówki, nerwów wzrokowych oraz kory mózgowej.

Gorzka czekolada jest również bogatym źródłem antyoksydantów. Ich obecność w naszym organizmie jest szczególnie ważna, gdy walczymy ze stanem zapalnym oka lub kiedy nasz wzrok jest osłabiony i przemęczony, głównie za sprawą nadmiernej eksploatacji. To reakcja organizmu na długie przesiadywanie przed komputerem, ekranem telewizora czy wielogodzinne prowadzenie samochodu. Niedobór antyoksydantów może powodować pogorszenie ostrości widzenia, co w konsekwencji będzie prowadzić do trwałego uszczerbku narządu wzroku.

Antyoksydanty neutralizują nadmiar wolnych rodników wywołujących stan zapalny naczyń włosowatych oka i doprowadzających tym samym do ich uszkodzenia. Wolne rodniki mogą powodować również zakrzepy oraz skurcze naczyń siatkówki oka. W przypadku braku barier antyoksydacyjnych może dojść do uszkodzenia fotoreceptorów siatkówki oka oraz do obrzęków rogówki. U osób starszych zwiększona aktywność wolnych rodników może skutkować pojawieniem się jaskry, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Ponadto kakao i gorzka czekolada zawierają m.in. białko, peptydy, kwas oleinowy, błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, potas, żelazo, fosfor, magnez, cynk, miedź, selen, wapń oraz mangan.

 

Gorzka czekolada a zdrowy wzrok

 

Jakie są zalety gorzkiej czekolady? Niektórzy lubią jej smak, dlatego też jedzą ją dla sprawienia sobie chwili przyjemności. Inni natomiast doceniają jej właściwości prozdrowotne, tak podkreślane w doniesieniach naukowych. Nie da się jednak ukryć, że jest to doskonała alternatywa dla mlecznej czekolady.

Pamiętajmy, że im większa zawartość kakao w czekoladzie, tym większa ilość antyoksydantów. Mówi się, że czekolada jest wartościowa dopiero wówczas, gdy posiada min. 70% zawartości kakao. Warto, więc przekonać się do czekolady w jej czystej postaci, aby móc korzystać z jej zdrowotnych właściwości. Przed dokonaniem zakupu przeczytajmy dokładnie skład, gdyż rynek pełen jest wyrobów czekoladopodobnych. A jak rozpoznać czy czekolada jest świeża? O jej dobrej jakości świadczy odgłos trzaskania przy przełamywaniu oraz błyszcząca powierzchnia pozbawiona nalotów i nierówności.

 

Pozostałe właściwości ciemnej czekolady:

 
  • oopóźnia procesy starzenia skóry,
  • chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV,
  • zmniejsza poziom markerów stresu oksydacyjnego,
  • wpływa pozytywnie na pamięć,
  • wspomaga procesy umysłowe,
  • zmniejsza ryzyko chorób serca, w tym ataków serca i wylewów,
  • zmniejsza zagrożenie syndromem metabolicznym (m.in. otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze),
  • obniża poziom cholesterolu,
  • korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze krwi,
  • reguluje poziom glukozy i insuliny we krwi,
  • zmniejsza insulinooporność,
  • zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i zakrzepów,
  • zmniejsza prawdopodobieństwo udaru mózgu,
  • dodaje energii do działania jako źródło magnezu, potasu i żelaza,
  • wspomaga funkcje śródbłonka naczyniowego,
  • poprawia profil lipidowy krwi,
  • sprzyja wydzielaniu „endorfin” nazywanych hormonami szczęścia,
  • niektóre badania sugerują, że może pozytywnie wpływać na zdrowie nerek (pobudzać ich pracę).
 

Gorzka czekolada a zdrowie

 

Nie da się ukryć, że spożywanie ciemnej czekolady korzystnie wpływa nie tylko na narząd wzroku, ale ogólny stan zdrowia. Co prawda, efekty nie są zauważalne od razu, jednak systematyczna konsumpcja przynosi wymierne korzyści. Dla przykładu wystarczy zjeść jedną tabliczkę gorzkiej czekolady na 10 dni, aby skutecznie obniżyć ryzyko ataków serca. Natomiast to w wysokiej zawartości flawonoli naukowcy dopatrują się pozytywnego wpływu na jakość i ostrość widzenia.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: