Co mówi o Tobie kolor oczu?

znaczenie koloru oczu

Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy. Można z nich wyczytać przebyte oraz aktualne choroby, a także określić prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych schorzeń w przyszłości. Mogą również stanowić źródło informacji o naszej osobowości. Skąd się bierze barwa tęczówki i co mówi o Tobie kolor oczu ?

 

Barwa tęczówki

 

Kolor oczu jest cechą dziedziczną, a decydują o nim geny oraz pigment zwany melaniną. Występuje ona przede wszystkim w skórze właściwej, naskórku oraz tęczówce, decydując o jej kolorze i chroniąc jednocześnie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Oczy, które zawierają mało pigmentu są zazwyczaj jaśniejsze, a im więcej melaniny, tym oczy są ciemniejsze. Tęczówka może przybrać kolory od jasnoniebieskiego po ciemny brąz. Określając barwę naukowcy sugerują się dominującym kolorem tęczówki tj. niebieskim, szarym, zielonym, jasnobrązowym i brązowym oraz zawartością żółtego lub brązowego pigmentu. Generalnie jako wyznacznik koloru, przyjmuje się trzy podstawowe barwy: brązową, żółtą oraz szarą, a ich proporcję jako barwę oka. Najczęściej występującym kolorem na świecie jest kolor brązowy i posiada go ok 90% ludzkości, natomiast najrzadziej możemy spotkać osoby o niebieskim kolorze oczu.

 

Znaczenie koloru oczu

 

Kolor oczu i cechy charakteru – czy taki związek jest w ogóle możliwy? Okazuje się, że tak. Osoby z konkretnymi barwami tęczówek w wielu przypadkach posiadają określone cechy charakteru, odróżniające je od osób z innymi kolorami oczu. Mimo wszystko potraktuj zebrane poniżej cechy jako ciekawostkę, nie jako pewnik, bo oczywiście każdy człowiek jest inny i jego osobowość nie musi pokrywać się z tym, co sugerowałaby posiadana przez niego barwa oczu.

  • Oczy brązowe. Symbolizują silną osobowość oraz przywódcze cechy. Jednocześnie są to osoby o radosnym usposobieniu, temperamentne i aktywne. Cechuje je opanowanie i wytrwałość w dążeniu do celu.
  • Oczy zielone. Posiadacze oczu tego koloru cechują się dużą wyobraźnią, lubią wyzwania i nowe doświadczenia. To osoby pełne poświęcenia i zaangażowania. Wyróżnia je wierność i przyjacielskie usposobienie, czym budzą powszechną sympatię.
  • Oczy szare. Z natury to osoby będące samotnikami. Lubią dużo pracować, są wymagające i bardzo angażują się w to co robią. Nie lubią rutyny, cenią za to ruch i mają niespożyte pokłady energii.
  • Oczy niebieskie. Symbolizują wytrwałość, ale i nerwowość. Osoby te często są sentymentalne i łatwo ulegają nastrojom. Cechuje je także empatia, wrażliwość i chęć pomocy innym.
 

Nietypowe kolory oczu

 

Istnieją również osoby, które mają różny kolor oczu lub dwukolorowe zabarwienie jednego oka. Zjawisko to nazywane jest heterochromią oczu i polega na zróżnicowanym rozmieszczeniu barwnika w obszarze tęczówki jednego oka lub odmiennym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka.

Innym nietypowym zjawiskiem jest zespół kociego oka, czyli zwężona źrenica, która swoim kształtem przypomina właśnie kocie oko. Wynika z braku tkanki, która powoduje jej naturalne zwężanie. Brak kolorowej tęczówki i tylko duże, czarne oczy? To choroba znana jako aniridia.

 

Czytanie z oczu – czy to możliwe?

 

Skoro określone kolory oczu i cechy charakteru łączą się, można by dojść do wniosku, że czytanie z oczu jest możliwe. Podpowiedź względem tego, jak czytać z oczu dotyczy jednak raczej ruchu źrenic i powiek, a także całego spojrzenia niż wyłącznie samej barwy tęczówek.

 

Szybsze mruganie

 

Kiedy coś nas zaskakuje, zniesmacza lub złości, mrugamy zdecydowanie szybciej. Szybszy ruch powiek występuje też w sytuacji, w której myślimy o wielu rzeczach naraz i kiedy przebywamy w towarzystwie osoby, która się nam podoba.

 

Wielkość źrenic

 

Źrenica zwęża się, kiedy odczuwamy negatywne emocje: złość lub zagrożenie, a rozszerza się, gdy widzimy coś, co lubimy, gdy coś nas pobudza i przy osobie, która nas pociąga. W ostatniej sytuacji źrenica może zwiększyć się do tego stopnia, że staje się duża i lśniąca niczym księżyc.

 

„Uciekanie” wzrokiem

 

Czytanie z oczu uwzględnia też obserwację kierunku, w którym dana osoba patrzy. Jeśli ucieka wzrokiem od naszego spojrzenia i patrzy na wszystko wokół, tylko nie na nas, możemy podejrzewać, że kłamie lub, że jest po prostu nieśmiała. Patrzenie bezpośrednio w oczy jest zarezerwowane dla ludzi, którzy czują się przy sobie pewnie i komfortowo oraz są wobec siebie szczerzy.

 

Kolor oczu i podatność na choroby

 

Irydologia to dział medycyny, który zajmuje się analizowaniem tęczówki oka, by zweryfikować stan zdrowia pacjenta i zdiagnozować ewentualne choroby. Nauka ta skupia się także na badaniu powieki, twardówki, spojówki i źrenicy, również będących źródłem informacji o chorobach. Pomimo że nauka ta budzi kontrowersje i ma wielu przeciwników, posiada też szerokie grono zwolenników.

Irydologia oka pozwala na stworzenie mapy tęczówki oka, na podstawie której naukowcy identyfikują chory narząd. Według irydologów również kolor oczu może świadczyć o predyspozycjach do pewnych chorób. I tak osoby o oczach brązowych narażone są na problemy z wątrobą i nerkami. U niebieskookich mogą występować trudności z żołądkiem, nerkami i układem oddechowym. Są też narażeni na wystąpienie reumatyzmu i artretyzmu. Osoby o oczach zielonych i szarych mogą natomiast zmagać się z chorobami układu pokarmowego i trzustki.

 

Podsumowanie

 

Kolor oczu jest wyjątkową cechą i po części tworzy naszą osobowość. Jeszcze do niedawna musieliśmy żyć z danymi nam przez przodków kolorami oczu przez całe życie. Obecnie, dzięki kolorowym soczewkom kontaktowym, możemy z łatwością tę barwę zmienić, ciesząc się taką, o jakiej od dawna marzyliśmy. Warto jednak wiedzieć, że każdy kolor ma swoją symbolikę i wysyła określone komunikaty do otoczenia. Powinniśmy więc wybierać takie, które z nami korespondują, zarówno pod względem osobowości, jak i pozostałych kolorów w ciele i ubiorze.

Udostępnij: