kolor oczu cechy charakteru
Poradnik

Co mówi o Tobie kolor oczu

Przez dnia 30/03/2015

Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy. Można z nich wyczytać przebyte oraz aktualne choroby, a także określić prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych schorzeń w przyszłości. Mogą również stanowić źródło informacji o naszej osobowości. Skąd się bierze barwa tęczówki i co mówi o Tobie kolor oczu ?

Barwa tęczówki

Kolor oczu jest cechą dziedziczną, a decydują o nim geny oraz pigment zwany melaniną. Występuje ona przede wszystkim w skórze właściwej, naskórku oraz tęczówce, decydując o jej kolorze i chroniąc jednocześnie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Oczy, które zawierają mało pigmentu są zazwyczaj jaśniejsze, a im więcej melaniny, tym oczy są ciemniejsze. Tęczówka może przybrać kolory od jasnoniebieskiego po ciemny brąz. Określając barwę naukowcy sugerują się dominującym kolorem tęczówki tj. niebieskim, szarym, zielonym, jasnobrązowym i brązowym oraz zawartością żółtego lub brązowego pigmentu. Generalnie jako wyznacznik koloru, przyjmuje się trzy podstawowe barwy: brązową, żółtą oraz szarą, a ich proporcję jako barwę oka. Najczęściej występującym kolorem na świecie jest kolor brązowy i posiada go ok 90% ludzkości, natomiast najrzadziej możemy spotkać osoby o niebieskim kolorze oczu.

Znaczenie koloru oczu

Oczy brązowe. Symbolizują silną osobowość oraz przywódcze cechy. Jednocześnie są to osoby o radosnym usposobieniu, temperamentne i aktywne. Cechuje je opanowanie i wytrwałość w dążeniu do celu.
Oczy zielone. Posiadacze oczu tego koloru cechują się dużą wyobraźnią, lubią wyzwania i nowe doświadczenia. To osoby pełne poświęcenia i zaangażowania. Wyróżnia je wierność i przyjacielskie usposobienie, czym budzą powszechną sympatię.
Oczy szare. Z natury to osoby będące samotnikami. Lubią dużo pracować, są wymagające i bardzo angażują się w to co robią. Nie lubią rutyny, cenią za to ruch i mają niespożyte pokłady energii.
Oczy niebieskie. Symbolizują wytrwałość, ale i nerwowość. Osoby te często są sentymentalne i łatwo ulegają nastrojom. Cechuje je także empatia, wrażliwość i chęć pomocy innym.

Istnieją również osoby, które mają różny kolor oczu lub dwukolorowe zabarwienie jednego oka. Zjawisko to nazywane jest heterochromią oczu i polega na zróżnicowanym rozmieszczeniu barwnika w obszarze tęczówki jednego oka lub odmiennym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka.

Irydologia to dział medycyny, który zajmuje się analizowaniem tęczówki oka by zweryfikować stan zdrowia pacjenta i zdiagnozować ewentualne choroby. Nauka ta skupia się także na badaniu powieki, twardówki, spojówki i źrenicy, również będących źródłem informacji o chorobach. Pomimo, że nauka ta budzi kontrowersje i ma wielu przeciwników, posiada też szerokie grono zwolenników.
W wyniku badań irydologicznych powstaje mapa tęczówki oka, na podstawie której naukowcy identyfikują chory narząd. Według irydologów również kolor oczu może świadczyć o predyspozycjach do pewnych chorób. I tak osoby o oczach brązowych narażone są na problemy z wątrobą i nerkami. U niebieskookich mogą występować trudności z żołądkiem, nerkami i układem oddechowym. Są też narażeni na wystąpienie reumatyzmu i artretyzmu. Osoby o oczach zielonych i szarych mogą natomiast zmagać się z chorobami układu pokarmowego i trzustki.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk