presbiopia okulary
Zdrowe oczy

Czym jest presbiopia?

Przez dnia 03/11/2015

Presbiopia nazywana starowzrocznością to naturalny wynik procesu starzenia się organizmu. Nie jest chorobą ani zmianą patologiczną. Jest to proces, który kształtuje się przez wiele lat, a pierwsze objawy występują zazwyczaj po 40 roku życia, również u osób, które nigdy nie miały problemów ze wzrokiem. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem soczewka oka staje się coraz mniej elastyczna, traci więc zdolność skupiania wzroku na przedmiotach, które znajdują się blisko. Często mylona jest z nadwzrocznością, obie nie mają jednak ze sobą nic wspólnego.

Objawy presbiopii

Jednym z pierwszych objawów presbiopii jest problem z wyraźnym widzeniem podczas czytania książki czy gazety, co powoduje, że odsuwamy je od oczu by móc swobodnie czytać. Mamy również problemy z wykonywaniem czynności, które wymagają od nas precyzji np. nawlekanie nitki, haftowanie. Podczas dłuższego skupiania wzroku np. na monitorze komputera odczuwamy dyskomfort. Występują problemy z czytaniem małych liter np. w telefonie komórkowym, rozkładzie jazdy czy w menu restauracji. Przy presbiopii częstym objawem jest przemęczony wzrok połączony z bólem głowy, przecieranie oczu oraz rozmazany obraz, a słabe oświetlenie może wzmacniać te dolegliwości. Przy dłuższym czytaniu może pojawiać się senność. Niestety starowzroczności nie da się zapobiec, nie istnieje więc żadna profilaktyka.

Metody korekcji

Presbiopii nie należy lekceważyć, gdyż nie skorygowana znacznie utrudni nam codzienne funkcjonowanie. Najprostszym i najpopularniejszym sposobem korekcji są okulary. Możemy zdecydować się na okulary jednoogniskowe, które dla osób bez wady do dali będą służyć jedynie do czytania. Niestety osoby z wadą wzroku będą musiały zaopatrzyć się w drugą parę. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem są okulary dwuogniskowe, które pozwalają dobrze widzieć przez jedno szkło, na różne odległości. Możliwe jest to bowiem soczewka okularowa podzielona jest na dwie części, gdzie górna odpowiada za patrzenie do dali a dolna do bliży. Jednak najlepszą i najbardziej naturalną metodą korekcji presbiopii są okulary progresywne. Zastosowane w nich soczewki wieloogniskowe pozwalają na ostre widzenie z dużej odległości, patrzenie na wprost oraz w dół. Jest to możliwe bez odczuwania przejścia pomiędzy mocami soczewek, przez co patrzenie jest komfortowe. W sytuacji, kiedy zdecydujemy się na soczewki progresywne, powinniśmy wybrać szerokie oprawki, które wskazane są dla osób, mających pierwszy raz styczność z tymi soczewkami, ponadto w większych oprawkach komfort widzenia jest wyższy.

Osoby, które nosiły dotychczas soczewki kontaktowe, nie muszą z nich rezygnować. Mają dwa wyjścia. Mogą zakupić dodatkowe okulary do czytania lub skorzystać z progresywnych soczewek kontaktowych. Podobnie jak w soczewkach okularowych, pozwalają na płynne widzenie w każdym kierunku, a ponadto umożliwiają bardziej naturalne widzenie, przez to, że nie wymagają dopasowania położenia głowy i ciała do odległości i miejsca patrzenia, co niestety konieczne jest przy okularach.

Przy wyborze progresywnych okularów lub soczewek, bardzo ważne jest dokładne przebadanie wzroku u okulisty i udanie się do specjalisty, który dopasuje szkła do naszych indywidualnych potrzeb.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk