Poradnik

Czyszczenie okularów – porady

Przez dnia 12/02/2019

Wielu z nas zapomina o podstawowych zasadach pielęgnacji okularów. Niemal każdy popełnił kiedyś jeden z błędów, które znajdują się w artykule. Są to błędy powszechne, wynikające często z pośpiechu, w którym większość z nas żyje. Warto pamiętać, że soczewka okularowa to bardzo delikatny przedmiot, a powłoki ją pokrywające mają niezwykle cienką warstwę. Może to wydawać się niemożliwe, ale grubość powłoki antyrefleksyjnej równa jest ułamkowi grubości ludzkiego włosa.

Do pielęgnacji okularów koniecznych jest kilka drobiazgów, takich jak: ściereczka z mikrowłókna, jednorazowe ściereczki do czyszczenia okularów i odpowiedni detergent (piszę o nim poniżej). Pamiętaj, aby nie pozostawiać okularów w przypadkowych miejscach, zwłaszcza soczewkami do dołu, nie zapominaj także o etui.

Jak prawidłowo czyścić okulary?

Podczas czyszczenia okularów szkła nie mogą być suche. Okulary (soczewki wraz z oprawą) należy zwilżyć ciepłą wodą lub płynem do czyszczenia okularów (bardziej wskazane). Jeśli używasz wody zwróć szczególną uwagę na jej temperaturę – nie może być ani za wysoka, ani za niska. Z uwagi na to, że w wodzie z kranu często jest kamień, polecamy użycie do pielęgnacji specjalnego płynu do czyszczenia okularów (możesz go znaleźć w naszym sklepie KODANO). Po umyciu osusz okulary ściereczką z mikrofazy (pamiętaj, żeby była czysta).

Miej zawsze przy sobie

– ściereczka z mikrowłókna (inaczej mikrofazy), która jest wyjątkowo miękka i delikatna;

–  jednorazowe ściereczki, przeznaczone do czyszczenia okularów, nawilżane specjalnym płynem (zaopatrzysz się w nie u optyka);

– odpowiedni detergent, czyli środek do czyszczenia soczewek.

Nie popełniaj błędów takich, jak:

– używanie chusteczek higienicznych lub odzieży do czyszczenia (może to doprowadzić do mikrozadrapań, gdyż tkaniny i chusteczki często zostawiają drobiny kurzu i brudu na powierzchni okularów);

– rzadkie, ale intensywne czyszczenie, które może doprowadzić do nieodwracalnych zarysowań;

– okulary to nie tylko soczewki, ale również oprawa – ją także, należy regularnie czyścić;

– nie czyść okularów na sucho;

– nie zapominaj o regularnym praniu ściereczki z mikrofazy.

Powłoka antyrefleksyjna

Powłoki antyrefleksyjne dodatkowo chronią soczewki okularowe. Dziś soczewki z antyrefleksem są już standardem. Warto jednak znać kilka podstawowych faktów na ich temat.

Powłoki AR nie tylko poprawiają kontrast widzenia, ale też (aż do ok. 99%) ulepszają przejrzystość soczewek. Skorzysta na tym przede wszystkim ta część z nas, która pracuje przed monitorem komputera i w sztucznym oświetleniu. Antyrefleksy zmniejszają poczucie zmęczenia i chronią przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym. Dodatkowo bronią nasze oczy przed refleksami świetlnymi pojawiającymi się po obu stronach soczewek. Należy jednak pamiętać, że ich moc nie jest na tyle silna, by nasze okulary nie potrzebowały powyższej pielęgnacji.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk