wzrok - promieniowanie UV
Zdrowe oczy

Dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe dla naszych oczu?

Przez dnia 20/07/2015

Powszechnie wiadomo, że nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych ma szkodliwy wpływ na skórę. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że to samo promieniowanie może również uszkodzić nasz wzrok i to niezależnie od pory roku. By uchronić się przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV, zadbajmy o nasze oczy zakładając okulary z filtrem, tak jak chronimy naszą skórę używając specjalistycznych kremów.

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie ultrafioletowe jest składnikiem światła słonecznego. Można go podzielić ze względu na długość fal na promieniowanie UVA, UVB i UVC.

Promienie UVA o długości od 400 do 315 nm są obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Przenikają do naszego naskórka, opalając naszą skórę. W dłuższym okresie powodują starzenie się skóry, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do rozwoju nowotworów skóry.

Promienie UVB o długości od 315 do 280 nm odpowiedzialne są za oparzenia skóry oraz reakcje alergiczne. Mogą również powodować powstawanie nowotworów skóry.

Promienie UVC o dlugości od 280 do 200 nm są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Promieniowanie to nie przedostaje się do powierzchni ziemi, ponieważ zatrzymywane jest przez warstwę ozonową.

Powinniśmy chronić nasze oczy przed promieniowaniem przez cały czas. O każdej porze dnia i roku, w słoneczny, ale i pochmurny dzień, idąc na spacer, do pracy, jeżdżąc na rowerze czy szusując na stoku. Musimy pamiętać o tym, że szkodliwe jest promieniowanie zarówno bezpośrednie, rozproszone jak i odbite. Pomimo tego, że słońce jest niezbędne do życia i niesie za sobą korzyści, takie jak wytwarzanie witaminy D, poprawę nastroju czy pomoc w leczeniu niektórych schorzeń skóry, może wiązać się z wieloma zagrożeniami i powodować nieodwracalne negatywne skutki.

Wpływ promieni UV na oczy

Tkanki oka w dużym stopniu pochłaniają promieniowanie UV, co może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Nadmierna ekspozycja oczu na słońce, bez ich odpowiedniej ochrony może powodować zmiany zarówno na powierzchni oka jak i w jego wewnętrznej strukturze. Soczewka oka nie jest w stanie naturalnie się zregenerować, a więc wszelkie negatywne zmiany są nieodwracalne i mogą powodować późniejsze komplikacje i choroby. Oko posiada własne mechanizmy obronne. Należą do nich mrużenie oczu i zwężenie źrenic, jednak często okazuje się, że są one niedostateczne.

Krótkoterminowe skutki nadmiernej ekspozycji na słońcu mogą występować w postaci zapalenia rogówki, które objawia się łzawieniem, światłowstrętem, uczuciem piasku w oczach czy zaczerwienieniem oczu.

Długotrwałe skutki są dużo poważniejsze. Mogą prowadzić do rozwoju zaćmy lub do zwyrodnienia plamki żółtej, które objawia się znacznym pogorszeniem widzenia, uniemożliwiającym wykonywanie codziennych czynności. Może również dojść do całkowitej utraty wzroku.

W jaki sposób chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem?

  • Zawsze noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
  • Okulary nie zatrzymują całego promieniowania. Może się ono dostać do oka z boku okularów, odbijając się od śniegu, piasku wody itp. Aby temu zapobiec stosuj pod okulary soczewki z filtrem UV. Dobrym rozwiązaniem są też okulary przeciwsłoneczne z zabudowanym bokiem.
  • Odpowiednio się odżywiaj. Luteina zawarta w szpinaku, groszu zielonym, brokułach i wielu innych warzywach, chroni tkanki siatkówki przed przedostaniem się szkodliwego promieniowania.
TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk