dobór oprawek okularowych do stylu
Poradnik

Dobieramy oprawki okularowe do stylu życia, pełnionej funkcji i osobowości

Przez dnia 05/11/2015

W ostatnich latach okulary przestały służyć jedynie do korekcji wad wzroku czy ochrony przed słońcem. Ich znaczenie wzrosło i aktualnie traktowane są jako element biżuteryjny i jeden z elementów budujących wizerunek. Warto więc zadbać by były dobrane do naszej osobowości i stylu życia. Na co zwracać uwagę dokonując wyboru?

Osobowość

Jeśli jesteś osobą spokojną, która nie lubi zwracać na siebie uwagi wybierz oprawki w stonowanych odcieniach, podkreślające Twoją urodę i łagodne usposobienie. Dla osób o ciepłym typie urody najlepsze będą złote, żółte, brązowe lub pomarańczowe oprawki. Dla typu zimnego srebrne, niebieskie lub fioletowe. Zdecyduj się na ramki owalne lub okrągłe. Okulary możemy wykorzystać również do ukrycia lub wyeksponowania niektórych cech. Więc jeśli chcesz sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie i zdecydowanej, sięgnij po oprawki prostokątne.

Jeśli jesteś osobą dominującą, przebojową i lubisz brylować w towarzystwie, dobrym wyborem będą oprawki w intensywnych kolorach. Możesz zdecydować się na nietypowe zdobienia i niekonwencjonalne kształty. Postaw na „kocie oczy”, które dodadzą Ci pazura i wyrazistości. Trafnym wyborem będą również ciężkie i duże oprawki przyciągające wzrok rozmówcy.

Styl życia

Jeśli uprawiasz sport potrzebne Ci będą solidne okulary zapewniające komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Powinny gwarantować pełną ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Ponadto liczy się wytrzymałość i odporność na uderzenia, która ochroni oczy przed urazami mechanicznymi. Kolejny istotny element okularów dla sportowców to filtry polaryzacyjne, które eliminują odbicia światła od powierzchni takich jak śnieg, lód, droga czy tafla wody. Z tych samych względów polaryzacja powinna pojawić się w okularach dla kierowców, ponieważ redukuje odbicia powstałe na szybie i drodze pozwalając na bezpieczne podróżowanie. Dodatkowo polaryzacja polepsza widzenie kolorów i podnosi kontrast. Osoby za kierownicą powinny również zwróć uwagę, by budowa okularów nie ograniczała pola widzenia. Dla osób spędzających długie godziny przed monitorem zalecane są okulary z powłoką antyrefleksyjną, która redukuje refleksy świetlne odpowiedzialne za pogorszenie jakości obrazu, co doprowadza do szybszego męczenia się oczu. Dodatkową ochronę mogą stanowić specjalne powłoki soczewek okularowych, które neutralizują światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektroniczne np. soczewki z powłoką Blue Blocker.

Pełniona funkcja

Dla osób pełniących funkcje publiczne lub związanych z biznesem najlepsze będą okulary prostokątne, które dodają powagi. Kształt ten kojarzy się z wiedzą i profesjonalizmem. Dobrym posunięciem będzie wybór cienkich oprawek w stonowanych kolorach lub okularów bezramkowych, co sprawi, że rozmówca będzie się koncentrował na twarzy, a nie na naszych okularach. Osoby pełniące funkcje zaufania publicznego takie jak: lekarz, pielęgniarka, sędzia, policjant czy działacz charytatywny powinny postawić na oprawki owalne lub okrągłe. Kształt ten „zmiękcza” rysy twarzy i kojarzy się z dobrodusznością. Osoby takie budzą powszechne zaufanie, kojarzą się z opiekuńczością i łagodnym usposobieniem. Dla tych, którzy obracają się w świecie mody i sztuki idealne będą okulary o nietypowych kształtach, intensywnych kolorach oraz niekonwencjonalnych zdobieniach. Osoby takie postrzegane są jako kreatywne i otwarte, które lubią eksperymentować i bawić się modą. Mogą pozwolić sobie na pełną dowolność w wyborze decydując się nawet na najbardziej ekstrawaganckie modele.

Wyboru oprawek nie powinniśmy pozostawiać przypadkowi. To, jakie okulary wybierzemy będzie odzwierciedlało postrzeganie naszej osoby przez otoczenie i może pomóc w osiągnięciu sukcesów zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Właśnie dlatego dobór okularów powinien być świadomym wyborem.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk