fakty i mity - okulary
Poradnik

Fakty i mity na temat okularów

Przez dnia 07/08/2015

Pomimo, iż statystycznie co 4 Polak nosi okulary korekcyjne i co roku realizowane są liczne kampanie mające na celu edukację konsumentów, wciąż wiele osób kieruje się stereotypowymi poglądami na temat korekcji wzroku i samych okularów. W związku z tym potwierdzamy kilka faktów i obalamy mity związane z okularami.

Gotowe okulary szkodzą oczom

FAKT Zdecydowanie tak. Gotowe okulary zakupione w aptece, supermarkecie czy drogerii nie nadają się do korekcji wad wzroku. Produkowane są masowo, dla anonimowego odbiorcy, według z góry ustalonych parametrów, nie ma więc możliwości aby dostosować je do indywidualnych potrzeb kupującego, czyli rozstawu źrenic, różnowzroczności, kształtu twarzy czy astygmatyzmu. Skutkować to może m.in. zawrotami głowy, bólem i zmęczeniem oczu, powstaniem zeza, pieczeniem i łzawieniem oczu lub nieostrym widzeniem. Podobnie jest w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Kupione na targu czy w sieciówkach zazwyczaj pozbawione są filtrów UV, a ciemne soczewki zamiast blokować dopływ promieniowania ultrafioletowego, wpuszczają go do oka jeszcze więcej. Może to skutkować poważnymi schorzeniami naszego wzroku tj. prowadzić do zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej lub zapalenia spojówek.

Noszenie okularów korekcyjnych spowoduje cofnięcie się wady

MIT Jest to całkowita nieprawda. Natomiast istnieją wady, które nieskorygowane mogą dużo szybciej się rozwijać. Pełna korekcja działa korzystnie na hamowanie narastania wady wzroku zwłaszcza w przypadku krótkowzroczności. Ponadto odpowiednio dobrane okulary korekcyjne sprawią, że będziemy widzieć dużo lepiej, przez co poprawi się nasz komfort życia.

Przy krótkowzroczności lepiej jest nosić okulary o mniejszej mocy, niż wada

MIT Do niedawna uważano, że krótkowzroczność można cofnąć poprzez stosowanie okularów czy soczewek kontaktowych o mocy mniejszej niż ta, która była potrzebna do pełnej korekcji wady. Jednak badania wykazały, że taka metoda zamiast pomóc, może doprowadzić do pogorszenia wady wzroku. Moc soczewek okularowych powinna być więc dobierana proporcjonalnie do zaawansowania wady.

Okulary powinno się ściągać żeby oczy mogły odpocząć

MIT Jeśli soczewki są odpowiednio dostosowane do parametrów oka, a moce właściwie dobrane, nie powinno się odczuwać dyskomfortu ani zmęczenia oczu. By warunki te mogły zostać spełnione okulary powinny być wykonane przez profesjonalny salon optyczny na podstawie recepty wystawionej przez okulistę po wcześniejszym badaniu. Ważne jest też, aby okulary zostały dopasowane do kształtu twarzy i rozstawu źrenic, tylko wtedy będą nam dobrze służyć.

Żeby dobrać okulary wystarczy badanie komputerowe wzroku

MIT Nie jest to prawda. Komputerowe badanie wzroku jest tylko jednym z elementów badania oczu. Polega na szybkim badaniu ostrości wzroku poprzez pomiar krzywizny rogówki oraz soczewki oka. Nie jest ono więc wystarczające by właściwie dobrać szkła korekcyjne. Kompleksowe badanie oczu to skomplikowana procedura składająca się z szeregu badań obejmujących m.in. diagnostykę przedniego i tylnego odcinka oka, dna oka oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Okulary mogą uczulać

FAKT Niektóre osoby zwłaszcza alergicy mogą mieć problemy z noszeniem okularów. Dzieje się tak, ponieważ oprawki okularowe wykonane są z różnych tworzyw i niektóre z nich mogą mieć właściwości uczulające. Wybór opraw powinien stanowić ważny element zakupu, ponieważ mają one bezpośrednią styczność z naszą skórą przez kilkanaście godzin dziennie.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk