fakty i mity na temat wzroku
Poradnik

Fakty i mity na temat wzroku

Przez dnia 22/07/2015

W każdej dziedzinie życia panują pewne stereotypy, które ukierunkowują nasze myślenie i wyznaczają pewien sposób postępowania. Tak też jest w przypadku naszego wzroku. Dzisiaj obalamy największe mity i utrwalamy fakty, o których powinniśmy pamiętać.

Czytanie przy złym świetle pogarsza wzrok

MIT Czytanie przy słabym oświetleniu nie pogarsza naszego wzroku. Nie pogłębia się istniejąca już wada ani nie powstaje nowa. Może jednak powodować nasilenie lub pojawienie się objawów zespołu suchego oka, gdyż w momencie intensywnego wpatrywania się w tekst nasze oczy szybko się męczą.

Promieniowanie UV może uszkodzić wzrok

FAKT Tkanki oka w dużym stopniu pochłaniają promieniowanie UV, co może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia i nieodwracalnych zmian. Nadmierna ekspozycja oczu na słońcu, bez ich odpowiedniej ochrony może powodować zmiany zarówno na powierzchni oka jak i w jego wewnętrznej strukturze. Skutki nadmiernej ekspozycji na słońcu mogą występować w postaci zapalenia rogówki i spojówki, natomiast długotrwałe konsekwencje są dużo poważniejsze. Mogą prowadzić do rozwoju zaćmy lub do zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet do całkowitej utraty wzroku.

Domowymi sposobami można wyleczyć dolegliwości oczu

MIT Sposoby naszych babć, czyli okłady na oczy i wywary z ziół takich jak rumianek czy świetlik nie pomogą nam, a w niektórych wypadkach mogą nam zaszkodzić. Aby doraźnie załagodzić występujące dolegliwości, warto sięgnąć po specjalne krople, które dostępne są w aptece. Są one bezpieczne dla naszych oczu, gdyż nie zawierają alergenów i są produktami sterylnymi. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpią nam właściwego leczenia w gabinecie okulistycznym.

Odpowiednia dieta może pozytywnie wpłynąć na nasze oczy

FAKT Aby oczy były odpowiednio chronione, nasz jadłospis powinien zawierać dużo antyoksydantów oraz witamin. Warto więc pamiętać, by codziennie w naszym posiłkach pojawiały się warzywa i owoce, które są ich źródłem. Wśród minerałów cennych dla naszych oczu znajdują się: witamina A, która neutralizuje wolne rodniki oraz dostarcza niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, witamina C mająca duży wpływ na hamowanie zachorowań na zaćmę, witamina B1 i B2, które wpływają na prawidłowe procesy widzenia i właściwe funkcjonowanie nerwu wzrokowego. Luteina wzmocni barierę ochronną siatkówki oka oraz spowolni działanie wolnych rodników.

Oglądanie telewizji z bliska psuje wzrok

MIT Oglądanie telewizji z bliskiej odległości nie wpływa na trwałe pogorszenie wzroku, ale może powodować chwilowe dolegliwości, takie jak pieczenie, łzawienie i ból oczu. Wynika to z przemęczenia narządu wzroku oraz rzadkiego mrugania, co często doprowadza do zespołu suchego oka. W tym wypadku ważne jest by robić sobie przerwy podczas wpatrywania się w ekran telewizora.

Gimnastyka oczu wpływa na lepszą kondycję naszego wzroku

FAKT Regularne ćwiczenia pomagają ulżyć oczom oraz wpływają na ich dobrą kondycję. Odpowiednia gimnastyka wzmacnia mięśnie oka i wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk