Światłowstręt - gdy Twoje oczy nie tolerują światła

światłowstręt

W kontakcie ze słońcem mrużysz odruchowo powieki? Twoje oczy nie tolerują jasno oświetlonych pomieszczeń? Odczuwasz pieczenie i łzawienie oczu? To typowe symptomy światłowstrętu. Często kojarzony jest z migreną, złym samopoczuciem lub zmęczeniem po imprezie dnia poprzedniego. Może być jednak oznaką dużo poważniejszych schorzeń.

 

Czym jest światłowstręt?

 

Światłowstręt, inaczej fotofobia, to nadwrażliwość oczu na światło. Nie jest chorobą samą w sobie, lecz jej objawem. Najczęstsze symptomy to odruchowe mrużenie powiek, a także pieczenie lub łzawienie. Zazwyczaj towarzyszy migrenie, ogólnemu zmęczeniu organizmu lub stanom gorączkowym. Może jednak wskazywać na inne choroby, nierzadko groźne, które wymagają specjalistycznego leczenia.

 

Choroby związane ze światłowstrętem

 

Światłowstręt może być objawem wielu chorób oczu. Najczęściej są to stany zapalne spojówki, zarówno infekcyjne jak i alergiczne, którym dodatkowo towarzyszy obrzęk powiek i katar sienny. Ponadto choroby rogówki, do których zaliczamy jej zapalenie, owrzodzenie, dystrofię i erozję, przy której często ma miejsce silne przekrwienie gałki ocznej. Światłowstręt może oznaczać również chorobę tęczówki oraz siatkówki. Dystrofia czopków lub całkowita ślepota barwna to schorzenia, których objawem może być nadwrażliwość na światło. Światłowstręt może towarzyszyć zapaleniu twardówki, przy okazji innych symptomów, takich jak silny ból oka i czerwone plamy. Czasami niewielka nadwrażliwość na światło może występować przy zespole suchego oka. Warto wówczas zastosować preparaty z grupy sztucznych łez, najlepiej bez konserwantów. Światłowsręt może być również objawem groźnej choroby zwanej jaskrą, która może doprowadzić do trwałego naruszenia nerwu wzrokowego, zawężenia pola widzenia, a nawet utraty wzroku.

Ten objaw nie musi jednak oznaczać tylko choroby oczu. Może towarzyszyć nadczynności tarczycy lub zakaźnej chorobie jaką jest wścieklizna, która poza nietolerancją światła objawia się agresywnym zachowaniem, gorączką i dużym pragnieniem. Negatywna reakcja na światło to również symptom niektórych chorób neurologicznych. Poza migreną może oznaczać niezwykle groźne zapalenie opon mózgowych czy udar mózgu.

Obserwuje się także przypadki, w których występuje tzw. światłowstręt psychiczny. Towarzyszy on chorobom o podłożu psychicznym: depresji lub nerwicy. Nadwrażliwość na światło może być także efektem stosowania niektórych leków, powodujących rozszerzenie źrenic. Nadwrażliwość oczu na światło jest również objawem wrodzonej wady układu wzrokowego, np. zaniku czopków siatkówki, braku tęczówki czy szczeliny błony naczyniowej.

 

Podsumowując, światłowstręt to objaw, nie choroba sama w sobie, a najpopularniejsze choroby związane ze światłowstrętem to:

 
  • zapalenie spojówek, zarówno infekcyjne, jak i alergiczne,
  • zespół suchego oka,
  • choroby rogówki,
  • choroby tęczówki,
  • choroby siatkówki,
  • choroby twardówki,
  • jaskra,
  • nadczynność tarczycy,
  • wścieklizna,
  • depresja,
  • nerwica,
  • wrodzone nieprawidłowości w budowie narządu wzroku,
  • zapalenie opon mózgowych, udar mózgu.

Przyczyny światłowstrętu są liczne i różnorodne. Objawu tego nie należy bagatelizować. Po zaobserwowaniu światłowstrętu warto jak najszybciej udać się do specjalisty, by zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy i rozpocząć ewentualne leczenie.

 

Zauważasz ból głowy i światłowstręt u dziecka?

 

To podobnie, jak u dorosłych, nie jest chorobą samą w sobie, a może być objawem innego, większego schorzenia. I o ile fotofobia nie powinna budzić niepokoju, kiedy pojawia się po wyjściu z kina na świeże powietrze, po odejściu od komputera po kilku godzinach jego użytkowania, czy w trakcie przeziębienia, o tyle mrużenie oczu przez malucha w warunkach z optymalną ilością światła, czy towarzyszące temu łzawienie, swędzenie lub pieczenie, powinno być już przyczynkiem do wizyty u lekarza.

 

Leczenie światłowstrętu

 

Leczenie światłowstrętu uzależnione jest od przyczyny jego występowania i wymaga specjalistycznej wizyty dostosowanej do podłoża choroby. Warto również wiedzieć, że odpowiednia dieta odgrywa dużą rolę w profilaktyce występowania nadwrażliwości na światło. Dbając o to, by w naszych posiłkach nie zabrakło witaminy B2 znanej jako ryboflawina, możemy zminimalizować pojawienie się światłowstrętu. Wśród produktów bogatych w witaminę B2 znajdziemy: jaja, warzywa, mleko i jego przetwory, mięso i przetwory mięsne.

 

Domowe sposoby na światłowstręt

 

Jeśli odwiedziłeś lekarza i masz pewność, że światłowstręt nie jest objawem poważnej choroby i chcesz po prostu złagodzić ten nieprzyjemny objaw, zacznij stosować nawilżające krople do oczu, a zanim wyjdziesz na słońce, załóż okulary przeciwsłoneczne.  

Podsumowanie

 

Sytuacja, w której oczy nie tolerują światła, znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Praca czy przyjemne spędzenie wolnego czasu stają się wręcz niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, by zauważony światłowstręt skłonił do jak najszybszej wizyty u lekarza. Tym bardziej że może być objawem jednej z wielu poważnych chorób.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: