światłowstręt
Zdrowe oczy

Gdy Twoje oczy nie tolerują światła

Przez dnia 13/07/2015

W kontakcie ze słońcem mrużysz odruchowo powieki? Twoje oczy nie tolerują jasno oświetlonych pomieszczeń? Odczuwasz pieczenie i łzawienie oczu? To typowe symptomy światłowstrętu. Często kojarzony jest z migreną, złym samopoczuciem lub zmęczeniem po imprezie dnia poprzedniego. Może być jednak oznaką dużo poważniejszych schorzeń.

Czym jest światłowstręt?

Światłowstręt to nadwrażliwość oczu na światło. Nie jest chorobą samą w sobie, lecz jej objawem. Najczęstsze symptomy to odruchowe mrużenie powiek, a także pieczenie lub łzawienie. Zazwyczaj towarzyszy migrenie, ogólnemu zmęczeniu organizmu lub stanom gorączkowym. Może jednak wskazywać na inne choroby, nierzadko groźne, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Światłowstręt – objaw choroby

Światłowstręt może być objawem wielu chorób oczu. Najczęściej są to stany zapalne spojówki, zarówno infekcyjne jak i alergiczne, którym dodatkowo towarzyszy obrzęk powiek i katar sienny. Ponadto choroby rogówki, do których zaliczamy jej zapalenie, owrzodzenie, dystrofię i erozję, przy której często ma miejsce silne przekrwienie gałki ocznej. Światłowstręt może oznaczać również chorobę tęczówki oraz siatkówki. Dystrofia czopków lub całkowita ślepota barwna to schorzenia, których objawem może być nadwrażliwość na światło. Światłowstręt może towarzyszyć zapaleniu twardówki, przy okazji innych symptomów, takich jak silny ból oka i czerwone plamy. Czasami niewielka nadwrażliwość na światło może występować przy zespole suchego oka. Warto wówczas zastosować preparaty z grupy sztucznych łez, najlepiej bez konserwantów.
Światłowsręt może być również objawem groźnej choroby zwanej jaskrą, która może doprowadzić do trwałego naruszenia nerwu wzrokowego, zawężenia pola widzenia, a nawet utraty wzroku.

Ten objaw nie musi jednak oznaczać tylko choroby oczu. Może towarzyszyć nadczynności tarczycy lub zakaźnej chorobie jaką jest wścieklizna, która poza nietolerancją światła objawia się agresywnym zachowaniem, gorączką i dużym pragnieniem. Negatywna reakcja na światło to również symptom niektórych chorób neurologicznych. Poza migreną może oznaczać niezwykle groźne zapalenie opon mózgowych czy udar mózgu.

Leczenie

Leczenie światłowstrętu uzależnione jest od przyczyny jego występowania i wymaga specjalistycznej wizyty dostosowanej do podłoża choroby. Warto również wiedzieć, że odpowiednia dieta odgrywa dużą rolę w profilaktyce występowania nadwrażliwości na światło. Dbając o to, by w naszych posiłkach nie zabrakło witaminy B2 znanej jako ryboflawina, możemy zminimalizować pojawienie się światłowstrętu. Wśród produktów bogatych w witaminę B2 znajdziemy: jaja, warzywa, mleko i jego przetwory, mięso i przetwory mięsne.

TAGI
POWIĄZANE WPISY
1 Komentarz
  1. Odpowiedz

    Mateusz Belka

    14/11/2015

    Witam serdecznie Bez wątpienia jest w tym artykule coś zachęcającego. Ta strona spadła mi z nieba 😉

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk