Inspiracje

Historia okularów przeciwsłonecznych

Przez dnia 12/11/2019

Historia okularów przeciwsłonecznych jest długa i fascynująca. Nie brak w niej genialnych wynalazców, czy sław walczących o prywatność. Okazuje się również, że powodów dla których pokochaliśmy okulary przeciwsłoneczne jest wiele. Dla jednych z nas są one niezbędnym elementem stylizacji, dla drugich najlepszym sposobem ochrony przed słońcem, a dla innych metodą pozostania nierozpoznawalnym.

Historia zaczyna się w XII wieku

Historia okularów przeciwsłonecznych zaczyna się prawdopodobnie w średniowiecznych Chinach. Skonstruowane z przydymionych płaskich płytek z kwarcu służyły one ówczesnym sędziom. Powodem jednak nie była ochrona wzroku lecz ukrywanie emocji i reakcji sędziego w trakcie procesu. Wartym odnotowania jest także 1752 rok, kiedy Brytyjczyk James Ayscough wynalazł okulary słoneczne z przyciemnionym szkłem. W czasach wiktoriańskich patent słynnego optyka przysłużył się przede wszystkim chorym na syfilis, którzy uskarżali się na światłowstręt. Dziś wiemy również o pomyśle mieszkańców Arktyki – Inuitów zwanych również Eskimosami. Ci ostatni narażeni na mocne i szkodliwe światło odbijane przez śnieg opatentowali okulary wykonane z kości lub drewna, z wydrążonymi poziomymi szparami.

Okulary przeciwsłoneczne w XX stuleciu

Nikogo nie zdziwi zapewne, że XX wiek to czas innowacyjnych pomysłów także w dziedzinie okulistyki. Już w pierwszej połowie stulecia istniało wiele rozmiarów, kształtów i kolorów oprawek okularowych. Równocześnie z nimi prężnie rozwijała się korekcja wzroku za pomocą soczewek kontaktowych. Po 1929 roku natomiast okulary przeciwsłoneczne – pozostające do tej pory w tyle – zaczęły odgrywać znaczącą rolę w ochronie wzroku. To właśnie wtedy Sam Foster, założyciel Foster Grant sprzedał swoją pierwszą parę modeli przeciwsłonecznych. Kilka lat później swoim innowacyjnym pomysłem zabłysnął Edwin Land, który w 1937 roku powołał do życia firmę Polaroid Corporation. Tym, co wyróżniało jego markę na tle innych było stosowanie filtrów do polaryzacji światła, niezwykle istotnych w ochronie zdrowia oczu. 

Współczesne trendy w modzie okularowej

Jeszcze w latach 30. XX wieku okulary przeciwsłoneczne traktowane były często jako zbędny dodatek. Z drugiej strony jednak wielu ujrzało w nich pomoc dla automobilistów, pilotów czy sportowców – osób szczególnie narażonych na działanie słońca. Wszystko zaczęło się zmieniać na przełomie lat 30. i 40. To właśnie wtedy powstały przełomowe aviatory. Znane w Polsce jako pilotki, okulary te początkowo przeznaczone były dla amerykańskiego lotnictwa. Na szczęście aviatory szybko zostały przejęte przez markę Ray Ban, która rozpoczęła ich masową produkcję. Nie sposób nie wspomnieć także o wypromowanym przez Audrey Hepburn modelu o nazwie wayfarer. Trafił on do produkcji w 1952 roku, 30 lat później odegrał jedną z głównych ról w filmach „Blues Brothers” czy „Ryzykowny Interes”, a dziś noszony jest m.in. przez Jude’a Law czy Evę Longorię. Nie można również zapomnieć o lenonkach, które rozsławił sam John Lennon.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aktualnych trendów w modzie okularowej przeczytaj artykuł „Modne okulary przeciwsłoneczne – jesień 2019” dostępny na stronie bloga Kodano.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk