Poradnik

Indeks w soczewkach

Przez dnia 31/12/2018

Indeks w soczewkach oznacza współczynnik załamania światła materiału. Im wyższy indeks, tym soczewka jest cieńsza i zarazem lżejsza. W artykule wyjaśniamy jakie są rodzaje indeksów oraz czy użytkownik okularów zawsze potrzebuje wyższej wartości tego parametru.

Estetyka okularów

Użytkownicy okularów chcą, aby ich okulary wyglądały estetycznie. W tym celu wybierają odpowiednie oprawy pod względem kształtu i koloru. Odpowiedni dobór opraw wpływa pozytywnie na wygląd, jak również na prawidłowa korekcję wzroku. Jednak najistotniejsze do prawidłowego widzenia są soczewki okularowe. Wybieramy je ściśle według recepty od okulisty (ich moc, rozstaw źrenic PD  oraz pozostałe parametry określone na recepcie). Aby pełne okulary wyglądały estetycznie, warto zwrócić uwagę na indeks. Dzięki wyższemu indeksowi, soczewki okularowe są cieńsze. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku wyższych mocy.

Rodzaje indeksów

W KODANO dbamy o to, aby nasi Klienci mieli szeroki wybór, zarówno opraw, jak i soczewek korekcyjnych. Podstawowe indeksy to: 1.49 i 1.56, kolejne trzy wartości indeksu są wyższe i oznaczają, że soczewki będą cieńsze: 1.60, 1.67 oraz 1.74. Nasz system na podstawie wybranych parametrów soczewek w czasie zakupów pokazuje wszystkie dostępne warianty soczewek odpowiednie do korekcji wzroku Klienta. Już na tym etapie można wybrać soczewki o wyższym indeksie. Zobacz soczewki dostępne w ofercie sklepu internetowego.

Soczewki o indeksie 1.49

Soczewki o indeksie 1.67

Komfort noszenia

Soczewki o wyższym indeksie są nie tylko cieńsze, ale również lżejsze. Okulary wyposażone w soczewki o wyższym indeksie zapewniają lepszy komfort podczas całodziennego noszenia okularów. Użytkownicy okularów z niewielką korekcją nie odczują aż tak znaczącej różnicy, jak w przypadku soczewek o dużej mocy. Tutaj różnica będzie bardzo wyraźna.

Czy zawsze wyższy indeks w soczewkach okularowych jest potrzebny?

Soczewki o wyższym indeksie (1.60, 1.67, 1.74) są droższe od soczewek o niższym indeksie. W przypadku niewielkiej wady (np. -1,75) soczewki są dość cienkie i lekkie, zastosowanie wyższego indeksu nieznacznie zmieni ich wygląd. Indeks o wartości 1,56 będzie prezentował się dobrze, jednak dla wymagających Klientów także proponujemy wyższą wartość tego parametru. Natomiast w przypadku wyższej wady (np. -6.00) zalecamy zastosowanie indeksu od 1,6 wzwyż. Soczewki będą smuklejsze, cieńsze, a ich wygląd bardziej estetyczny. Dodatkowo cieńsze soczewki są lżejsze, co bezpośrednio wpływa na wygodę i komfort użytkowania.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk