ochrona oczu latem
Zdrowe oczy

Jak dbać o oczy latem?

Przez dnia 07/07/2015

Latem nasze oczy dużo bardziej narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Promienie słoneczne, piasek, chlorowana woda i wiatr mogą powodować uciążliwe dolegliwości, z którymi będziemy musieli zmagać się w sezonie urlopowym. Warto więc zadbać o właściwą ochronę naszego wzroku, by móc w pełni cieszyć się wypoczynkiem.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Okulary to podstawa w ochronie naszych oczu o każdej porze roku i niemalże w każdym miejscu. Wybierając się nad morze, jezioro czy góry warto pamiętać, że w okresie letnim słońce jest wyjątkowo intensywne. Nasze oczy narażone są więc dużo bardziej na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Nadmierna ekspozycja oczu na słońcu, bez ich odpowiedniej ochrony, czyli okularów z filtrem UV, może doprowadzić do zmian na powierzchni oka jak i w jego wewnętrznej strukturze. Jednym z łagodniejszych schorzeń będących wynikiem działania promieni ultrafioletowych to zapalenie rogówki, które objawia się łzawieniem, światłowstrętem, uczuciem piasku w oczach oraz zaczerwienieniem. Długotrwałe skutki nadmiernej ekspozycji na słońce mogą powodować rozwój zaćmy lub powstanie zwyrodnienia plamki żółtej, objawiające się znacznym pogorszeniem widzenia. W sporadycznych przypadkach może nastąpić całkowita utrata wzroku. Pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne kupione na bazarze, markecie czy w sklepie odzieżowym nie zabezpieczą naszego wzroku przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a mogą jedynie zaszkodzić. Właściwą ochronę zapewnią nam okulary kupione w sprawdzonych sklepach internetowych czy salonach optycznych. Dodatkowo, dla lepszej ochrony oczu, możemy zastosować okrycie głowy z daszkiem, które osłoni nas przed ostrym światłem.

Zadbaj o oczy kiedy pływasz

W momencie korzystania z kąpielisk wodnych zakładajmy okulary do pływania. Uchronią nas przed działaniem słonej wody morskiej oraz chlorowanej basenowej, które mogą wywoływać podrażnienia oczu. Dodatkowo kąpiąc się w zanieczyszczonych zbiornikach, w których roi się od bakterii, możemy nabawić się zapalenia spojówki czy rogówki. Powinny pamiętać o tym wszystkim osoby noszące soczewki kontaktowe, których oczy szczególnie narażone są na działanie czynników zewnętrznych.

Nawilżaj oczy

Pakując wakacyjną kosmetyczkę, warto zabrać ze sobą krople nawilżające tzw. sztuczne łzy. Nie zaszkodzi aplikować ich profilaktycznie, aby zapobiec uczuciu suchości w oku, na co narażony jest nasz wzrok podczas długotrwałego przebywania na słońcu i suchym powietrzu. Ich rolą jest nawilżenie rogówki i spojówki oraz przyniesienie ulgi zmęczonym oczom. Posiadają też właściwości bakteriobójcze i oczyszczające. Będą więc bardzo pomocne w sytuacji kiedy piasek i kurz dostaną się do naszych oczu.

Zadbaj o właściwe odżywianie

Pamiętajmy, że o wzrok należy dbać również od wewnątrz. W profilaktyce zdrowych oczu bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Latem powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na luteinę, która powinna na stałe zagościć w naszych posiłkach. Luteina wzmacnia barierę ochronną siatkówki oka, zabezpiecza przed promieniowaniem UVA i UVB oraz posiada właściwości przeciwutleniające, które chronią przed działaniem wolnych rodników. Najwięcej znajdziemy jej w takich warzywach jak: kapusta włoska, szpinak, groszek zielony, brukselka, seler naciowy, kukurydza, cukinia oraz koperek.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk