jak dbać o okulary
Poradnik

Jak dbać o okulary?

Przez dnia 30/10/2014

Nieważne jakie okulary nosimy, czy to okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne należy o nie właściwie dbać, aby służyły nam jak najdłużej. Odpowiednia pielęgnacja ma wpływ na jakość widzenia, a tym samym na komfort użytkowania okularów. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią Wam codzienną kosmetykę oraz podpowiedzą jak właściwie użytkować okulary korekcyjne.

Użytkowanie okularów

Aby uniknąć odkształceń okulary zawsze należy zakładać i ściągać oburącz. Ważne jest również, aby były noszone tylko przez osobę dla której zostały przygotowane. Nie należy ich wrzucać luzem np. do torebki czy kłaść soczewkami do dołu, gdyż twarda powierzchnia lub kontakt z ostrymi przedmiotami, może spowodować ich zarysowanie. Najlepszym miejscem na przechowywanie okularów jest przeznaczony do tego sztywny futerał z miękką wyściółką, który zapobiegnie ewentualnemu zgnieceniu. Nie należy wystawiać ich również na długotrwałe działanie wysokiej temperatury, zostawiając w mocno nasłonecznionych miejscach. Jeśli jednak doprowadzimy do sytuacji, w której okulary ulegną odkształceniu lub uszkodzeniu mechanicznemu, nie należy ich wówczas samodzielnie naprawiać, a udać się do salonu optycznego, gdzie uzyskamy fachową pomoc.

Pielęgnacja okularów

Okulary należy czyścić systematycznie, aby nie dopuścić do powstania mocnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Zabiegowi temu powinny podlegać zarówno soczewki jak i oprawki. Podczas czyszczenia powinniśmy zwrócić uwagę na noski oraz śrubki, gdyż w tych miejscach w szczególności zbiera się brud. Do pielęgnacji soczewek powinniśmy używać, specjalnie przeznaczonych do tego, ściereczek z mikrofibry, które nie zostawiają smug ani nie powodują zarysowań. Niedopuszczalne jest czyszczenie okularów na sucho czy wycieranie szkieł chusteczkami higienicznymi lub czyszczenie za pomocą naszej garderoby. Zabiegi takie mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń powierzchni soczewki. Najlepszym środkiem do pielęgnacji, są specjalnie przeznaczone do tego płyny. Na rynku dostępne są klasyczne płyny do czyszczenia szkieł okularowych jak również takie, które chronią przed zaparowaniem. Możemy również znaleźć płyny dedykowanie dla soczewek z powłokami antyrefleksyjnymi czy soczewek z poliwęglanu. Podczas wyjazdów natomiast dobrze sprawdzą się chusteczki nawilżane do czyszczenia okularów.

Mamy nadzieję, że kilka powyższych wskazówek okaże się dla Was przydatnych, a ulubione okulary będą służyć długo, chroniąc wzrok i poprawiając jakość widzenia.

TAGI
POWIĄZANE WPISY
1 Komentarz
  1. Odpowiedz

    asia3city ♐

    09/02/2015

    Dziękuję , cenne rady w artykule.

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk