Jak pielęgnować delikatną skórę wokół oczu?

pielęgnacja skóry wokół oczu

Skóra wokół oczu wymaga specjalnego traktowania. Jest bowiem szczególnie narażona na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, a pozbawiona opieki, szybko pokrywa się zmarszczkami, sinieje, jest zaczerwieniona i sucha. Widzisz więc, że pielęgnacja okolic oczu to ważna sprawa – dla zdrowia, komfortu i urody. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak skutecznie dbać o skórę w tym miejscu.

 
 
  • Skóra okolic oczu i powiek jest praktycznie najcieńsza z całej twarzy. Z tego powodu często jako pierwsza pokrywa się zmarszczkami, a także wysycha i czerwienieje.
  • Kluczem do zachowania zdrowej, ładnej skóry wokół oczu jest właściwa pielęgnacja: demakijaż, stosowanie kremów bogatych w cenne składniki i masaż.
  • Cienie pod oczami to pierwsze i nieestetyczne oznaki zmęczenia. Te można złagodzić np. płatkami kolagenowymi lub plastrami ogórka. Lepiej jednak zapobiegać i przesypiać odpowiednią liczbę godzin, nosić okulary przeciwsłoneczne i pić dużo wody.
 

Spis treści:

  1. Dlaczego skóra wokół oczu jest podatna na starzenie?
  2. Pielęgnacja okolic oczu – dlaczego jest tak ważna?
  3. Co jest podstawą właściwej pielęgnacji okolic oczu?
  4. Co powinny zawierać kremy do pielęgnacji okolic oczu?
  5. Skuteczna pielęgnacja okolic oczu – 2 kroki, o których musisz pamiętać
  6. Jak ukryć cienie pod oczami? Sprawdzone sposoby
  7. Co jeszcze dobrego możesz zrobić dla swojej delikatnej skóry wokół oczu?
 

Dlaczego skóra wokół oczu jest podatna na starzenie?

 

Delikatność skóry okolic oczu wynika z jej specyficznych cech budowy oraz fizjologii. Ta część naszej twarzy charakteryzuje się przede wszystkim cienkim naskórkiem. Skóra okolic oczu i powiek jest praktycznie najcieńsza z całej twarzy. Ma zaledwie 0,5 mm, podczas gdy w innych miejscach grubość wynosi nawet cztery razy więcej! Niewielka ilość gruczołów łojowych sprawia, że skóra wokół oczu narażona jest na przesuszenie. Za to nie brak w niej mastocytów – komórek, które odpowiadają za reakcje alergiczne. Skóra w tym miejscu ma też delikatną siateczkę włókien podporowych i praktycznie brakuje jej podściółki tłuszczowej.

Cechy te przekładają się choćby na słabsze niż w innych miejscach krążenie krwi i limfy. To stwarza ryzyko zastoju i wynikających z tego obrzęków, obserwowanych zwłaszcza zaraz po przebudzeniu. Powstawaniu opuchlizny sprzyja też kruchość naczyń włosowatych. Płytko umieszczone naczynia krwionośne mają skłonność do uwidaczniania się – to cecha nie tylko tzw. cery naczynkowej. Z kolei, mieszczący się w okolicach oczu zespół aż 22 mięśni odpowiedzialnych za ruch powiek, oznacza większe zagrożenie zmarszczkami mimicznymi, sennymi i grawitacyjnymi.

 

Pielęgnacja okolic oczu – dlaczego jest tak ważna?

 

Przede wszystkim dlatego, że jest podatna na przedwczesne starzenie i zaniedbana pogarsza ogólną urodę. Skóra obarczona tzw. kurzymi łapkami dodaje lat, a przez szarość, szorstkość i brak elastyczności, kojarzy się ze stanem chorobowym. Szczypiąca i napięta skóra wokół oczu zmniejsza też po prostu komfort codziennego życia. Obrzęk często obejmuje również powieki, a te wtedy mniej skutecznie chronią oczy.

Któreś z wymienionych objawów pojawiły się na Twojej skórze? W takim razie już wiesz, że sposób, w jaki ją pielęgnujesz, wymaga poprawy.

 

Co jest podstawą właściwej pielęgnacji okolic oczu?

 

Delikatna skóra wokół oczu jest podatna na szkodliwe działanie słońca i nadmierne wysychanie. Dlatego podstawą właściwej pielęgnacji jest zapewnienie jej odpowiedniej ochrony, głównie przed promieniowaniem UV i dogłębne nawilżenie. Klucz do sukcesu to dokładny demakijaż i stosowanie kosmetyków, które nie tylko ładnie pachną (one wręcz nie powinny intensywnie pachnieć!), ale mają w sobie składniki o potwierdzonym, dobroczynnym działaniu na ten delikatny obszar twarzy. Świetnie, jeśli dodasz do tego jeszcze masaż okolic oczu.

 

Co powinny zawierać kremy do pielęgnacji okolic oczu?

 

Dobre kremy pod oczy zawierają przynajmniej kilka z wymienionych niżej składników:

  • Witamina F – odpowiadająca za regulację gospodarki wodno-tłuszczowej, stymulująca wzrost komórek skóry i wspierająca proces trwałego nawilżenia.
  • Witamina E i C – dla neutralizacji wolnych rodników, pobudzenia naturalnej produkcji kolagenu i efektu rozjaśnienia cieni pod oczami.
  • D-pantenol – znany też jako prowitamina B5 lub kwas pantotenowy. Działa przeciwzapalnie i łagodząco, przyspiesza gojenie, podwyższa poziom wilgotności naskórka i uelastycznia go, zmniejsza podatność skóry wokół oczu na szkodliwe działanie UV. Składnik dogłębnie działa na warstwę rogową naskórka, więc jest bardzo skuteczny.
  • Alantoina – regeneruje i łagodzi, redukuje pieczenie i podrażnienie. Jest znana z silnych właściwości nawilżających, dzięki czemu daje efekt przyjemnego i ładnego wygładzenia skóry.

Ponadto w kremach do oczu warto szukać cennych ekstraktów roślinnych, spełniających funkcję ochronną, balansującą i nawilżającą. To między innymi wyciąg z rumianku, aloesu, nagietka czy bławatka. Do ważnych składników takich kosmetyków zalicza się nie tylko kompleksy witamin, ale też antyoksydanty i substancje, które pobudzają skórę do naturalnej odnowy. Na etykietach produktów do pielęgnacji wyszukuj także olejów i maseł roślinnych.

Dobry krem pod oczy pozbawiony jest też – a może przede wszystkim – zbędnych substancji zapachowych i posiada filtry UV. Powinien mieć także lekką konsystencję ułatwiającą nakładanie. Musi być również przebadany dermatologicznie.

krem rozjaśniający cienie pod oczami  

Skuteczna pielęgnacja okolic oczu – 2 kroki, o których musisz pamiętać

 

Demakijaż oczu wrażliwej skóry

 

Podstawowym krokiem, bez którego nie ma mowy o właściwej pielęgnacji okolic oczy, jest demakijaż. Musi być dokładny, a jednocześnie delikatny i wykonywany każdego dnia, chwilę przed pójściem spać. Nigdy nie kładź się do łóżka z makijażem. Pozostałości kosmetyków w połączeniu z zanieczyszczeniami zebranymi w ciągu dnia to niemal gwarancja podrażnionej, zaczerwienionej skóry następnego dnia i zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji oczu lub zapalenia brzegów powiek.

Jak prawidłowo wykonać demakijaż?

Cierpliwie i delikatnie. Płatek zwilżony starannie dobranym kosmetykiem przyłóż do zamkniętej powieki, przytrzymaj kilka chwil – tak, by preparat zdążył zwilżyć tusz do rzęs i inne elementy Twojego makijażu, a następnie delikatnie ściągnij go w kierunku kącika oka. Nie pocieraj zbyt mocno i nie naciągaj rzęs ani skóry wokół oczu. Jeśli Twoja mascara jest wyjątkowo trwała, wykonaj kilka subtelnych, pionowych ruchów wacikiem.

Jaki kosmetyk do demakijażu będzie tym dobrym?

Najpopularniejsze kosmetyki do demakijażu to płyny micelarne i mleczka. Te drugie z chemicznego punktu widzenia składają się z dwóch faz: wodnej i oleistej. Dzięki temu świetnie sprawdzają się przy wodoodpornym make-upie. Są też bardzo delikatne, więc zaleca się ich użycie osobom o wyjątkowo delikatnej skórze. Płyny micelarne to standardowe i uniwersalne rozwiązanie. Jeśli to możliwe, warto wybierać kosmetyki wzbogacane substancjami probiotycznymi. Te wspierają bowiem mikrobiom skóry. Jednak wszystkie kosmetyki do demakijażu z założenia mają spełniać swoje najważniejsze zadanie: oczyścić, nawilżyć, złagodzić efekt naciągniętej skóry.

 

Krem pod oczy i masaż okolic oczu

 

Dlaczego podajemy w zasadzie dwa kroki w jednym? Bo aplikację kremu pod oczy można przyjemnie i skutecznie połączyć z masażem tych okolic. Poprawi on krążenie krwi, zwiększy dopływ tlenu, zredukuje uczucie zmęczenia, napięcia i obrzęk.

W przypadku kremu do oczu, najważniejsze to wybrać dobry kosmetyk. „Dobry”, czyli taki, który ma w swoim składzie substancje, o których pisaliśmy wcześniej, a do tego jest dopasowany do typu Twojej cery. Ważne jest także, by unikać kosmetyków, które mogłyby ją podrażnić – najlepiej jest więc zdecydować się na krem hipoalergiczny.

Zadaniem kremu pod oczy jest odbudować warstwę hydro-lipidową naskórka, a więc przywrócić mu odpowiedni poziom nawilżenia (odwodniona skóra w tym miejscu szybko pokrywa się zmarszczkami). Podczas zakupów skup się więc na poszukiwaniu produktu o takiej funkcjonalności. Krem aplikuj delikatnie, przede wszystkim bez naciągania skóry wokół oczu.

masaż okolic oczu  

Jak ukryć cienie pod oczami? Sprawdzone sposoby

 

Sińce pod oczami najczęściej są uwarunkowane dziedzicznie. Mogą być też wynikiem nieprzespanej nocy, niezdrowego trybu życia i odżywiania lub choroby. Na szczęście istnieją szybkie i łatwe sposoby na cienie pod oczami.


jak ukryć cienie pod oczami

Do domowych metod należą: płatki kolagenowe, plasterki ogórka, schłodzone łyżeczki przykładane w okolice oczu oraz okłady z czarnej herbaty. Z rozwiązań sklepowych możesz zaopatrzyć się w krem rozjaśniający cienie pod oczami lub niwelujący zasinienia. Zwróć uwagę także na wszelkiego rodzaju korektory pod oczy, które pomogą Ci wtedy, kiedy wcześniejsze metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Zarówno rozświetlające korektory, jak i kremy rozjaśniające, znajdziesz pod postacią lekkiego, płynnego preparatu, łatwego w aplikacji.

Warto wiedzieć! Dobrym wyborem będzie zwłaszcza korektor mineralny, dużo bezpieczniejszy szczególnie dla alergików. Ważne jednak, byś starannie dobrała ilość nakładanego korektora – zbyt duża może uwydatnić cienie, zamiast je zamaskować. Nie wcieraj go, a delikatnie wklep opuszkami palców w skórę wokół oczu.

 

Co jeszcze dobrego możesz zrobić dla swojej delikatnej skóry wokół oczu?

 
  • Noś okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza latem. Wybieraj te, które posiadają filtry UV, bo tylko takie skutecznie ochronią obszar wokół oczu.
  • Nawilżaj skórę także od wewnątrz – pij dużo wody.
  • Unikaj zadymionych pomieszczeń.
  • Zadbaj o właściwą ilość snu.
  • Odpowiednio się odżywiaj.
  • Zafunduj swojej skórze od czasu do czasu zabiegi pielęgnacyjne w postaci maseczek pod oczy i na powieki, a także płatków kolagenowych. Możesz skorzystać także z profesjonalnych zabiegów, które oferują gabinety kosmetyczne.

Pielęgnacja okolic oczu może wydać się czasochłonna i problematyczna, ale zdecydowanie warto o nią zadbać i włączyć do codziennej rutyny, niezależnie od wieku. Dokładny demakijaż, dobry krem i masaż okolic oczu działają cuda – pozwolą zachować młodość cery i spojrzenia oraz maksymalny komfort codziennego życia.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: