zakraplanie oczu
Poradnik

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Przez dnia 10/11/2015

W przypadku dolegliwości oczu najczęściej stosuje się krople. W zależności od rodzaju problemu są one przepisywane przez lekarza lub nabywane samodzielnie w aptece. Pomimo dużej dostępności i popularności jaką się cieszą, bardzo często podczas aplikacji popełniamy błędy, które osłabiają ich działanie, a w konsekwencji obniżają skuteczność leczenia.

Aplikowanie kropli do oczu

 1. Dokładnie umyj ręce, by nie dopuścić do przenoszenia bakterii.
 2. Odchyl głowę do tyłu. Palcem wskazującym delikatnie odchyl dolną powiekę i skieruj wzrok ku górze.
 3. Drugą ręką ustaw butelkę w pozycji pionowej i wpuść jedną kroplę najlepiej z odległości ok. 2 cm.
 4. Po zaaplikowaniu kropli zamknij powiekę starając się nie mrugać. Możesz również lekko ucisnąć przynosowy kącik powieki.

Ważne!

 • W sytuacji kiedy stosujemy więcej niż jeden preparat należy zachować odstęp czasowy wynoszący co najmniej 15-20 min. Krótszy czas zakrapiania może znacząco obniżyć działanie leku.
 • Nie należy dotykać końcówki zakraplacza palcami. Niewskazany jest również kontakt z powierzchnią oka.
 • Każdy lek ma swoją datę ważności, której należy bezwzględnie przestrzegać. Ponadto na opakowaniu lub ulotce widnieje informacja, jak długo lek może być przechowywany po otwarciu. Niedostosowanie się do zaleceń producenta może powodować niepożądane działanie. Kropli do oczu, które kupujemy w jednorazowych ampułkach nie można przechowywać.
 • Należy zwrócić uwagę w jakich warunkach lek powinien być przechowywany. Niektóre z preparatów wymagają przechowywania w lodówce, inne w temperaturze pokojowej.
 • Przed zaaplikowaniem leku przeczytaj ulotkę. Znajdują się w niej informacje odnośnie stosowania, przechowywania, a co najważniejsze przeciwwskazania i zalecenia co do stosowania preparatu.
 • Worek spojówkowy jest w stanie pomieścić nie więcej niż jedną kroplę leku dlatego nie ma sensu zakrapiania większej ilości, gdyż i tak zostanie ona wydalona na zewnątrz.

Krople do oczu, które możemy kupić w aptece bez recepty

 • sztuczne łzy (ich zadaniem jest nawilżanie oczu), najczęściej stosowane są przy objawach suchego oka, czyli dolegliwościach pod postacią pieczenia, swędzenia, uczucia zmęczenia i suchości;
 • krople do zmęczonych oczu (obkurczają naczynia krwionośne, likwidując w ten sposób zaczerwienienie oczu);
 • niektóre z leków przeciwalergicznych;
 • roztwory soli fizjologicznej (służące do przemywania oczu).

Kupując krople do oczu szukajmy takich, które nie będą zawierały konserwantów. Substancje konserwujące mogą wywoływać reakcję alergiczną lub podrażnienia. Szczególne znaczenie będzie to miało dla alergików i osób cierpiących na przewlekłe schorzenia, których oczy są szczególnie wrażliwe.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk