Kiedy wymienić szkła w okularach?

wymiana szkieł w okularach

Na pytanie, kiedy wymienić szkła w okularach nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci podkreślają jednak, że w nowe soczewki najlepiej inwestować nie rzadziej jak raz na 2-3 lata. Dlaczego? Otóż nie jest możliwym stuprocentowe zabezpieczenie szkieł przed mikrouszkodzeniami, zarysowaniami czy zniekształceniami. Nawet najlepiej traktowane soczewki utracą w końcu swoje początkowe właściwości.


Kiedy wymienić szkła w okularach?


Okuliści uczulają, by badać oczy nie rzadziej niż raz na 2 lata. Często jednak specjaliści zalecają indywidualny czas dla każdego pacjenta w zależności od kondycji oka oraz wady, może to być nawet co kilka miesięcy. W międzyczasie bowiem wzrok pacjenta może ulec poprawie lub pogorszeniu. Oba te przypadki – choć odmienne – determinują zakup nowych szkieł (mocniejszych lub słabszych). Zmiana wady wzroku nie jest jednak jedynym powodem, dla którego powinniśmy pomyśleć o nowych soczewkach okularowych. Do równie częstych przyczyn należą:

  • uszkodzenia szkieł, w tym np. rysy czy zniekształcenia,
  • brak powłok uszlachetniających, znacząco poprawiających jakość widzenia,
  • zmiana oprawek, przy której warto zakupić odpowiednio dobrane do oprawki soczewki okularowe.

Powłoki uszlachetniające, czyli nieocenione wsparcie dla oczu


Kupując nowe soczewki okularowe warto pomyśleć o powłokach uszlachetniających. Pojęciem tym nazywamy warstwy ochronne, które znacząco poprawiają komfort i jakość widzenia. Obecnie możemy zdecydować się między innymi na antyrefleks, polaryzację, powłokę hydrofobową i/lub oleofobową czy powłokę antystatyczną. Poniżej przybliżamy funkcję każdej z nich:

  • antyrefleks - chroni przed refleksami świetlnymi poprawiając kontrast widzenia i przejrzystość soczewki;
  • polaryzacja - blokuje odblaski i refleksy obecne w słoneczne dni. Powłoka ta działa nieco inaczej niż antyrefleks. Ten ostatni chroni bowiem oczy przed światłem sztucznym, podczas gdy polaryzacja zabezpiecza przed światłem naturalnym;
  • powłoka hydrofobowa i powłoka oleofobowa - warstwy ochronne, które odpowiadają za czystość i wygładzenie powierzchni soczewki. Powłoka hydrofobowa sprawia, że zaparowane okulary szybciej odparowują, nie pozostawiając tym samym smug na powierzchni szkieł. Warstwa oleofobowa chroni natomiast przed osiadaniem drobinek tłuszczu.
  • powłoka antystatyczna - utrudnia przyleganie kurzu do powierzchni szkieł okularowych.

Zmieniam szkła - zmienić też oprawki?


W wielu zakładach optycznych istnieje oczywiście możliwość wstawienia nowych szkieł do własnych opraw okularowych. W stacjonarnych salonach Kodano Optyk także mamy taką możliwość. Nie zawsze jest to jednak zalecane lub wykonalne. Dlaczego? Przeszkodą w zamontowaniu innych soczewek okularowych mogą okazać się takie kwestie, jak: dostępne średnice soczewek, rozstaw źrenic użytkownika okularów, wielkość konkretnych oprawek. W takich sytuacjach warto pomyśleć o zakupie nowego kompletu. Tym bardziej, że oprawki – tak jak szkła – z czasem ulegają zużyciu. Warto przy tym wziąć pod uwagę również nasze upodobania i komfort – zmieniając model okularów odświeżamy swoją garderobę. Jeśli więc myślisz o zakupie zarówno soczewek okularowych, jak i oprawek swobodnie możesz zamówić pełne okulary korekcyjne w naszym sklepie.


Ceny nowych soczewek okularowych zaczynają się nawet od 48 zł za parę sięgając do niespełna 500 zł. Sprawdź nasz asortyment w cenniku soczewek okularowych i wybierz te, które spełnią Twoje wszystkie oczekiwania.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: