Poradnik Zdrowe oczy

Kiedy wymienić szkła w okularach?

Przez dnia 21/10/2019

Na pytanie, kiedy wymienić szkła w okularach nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci podkreślają jednak, że w nowe soczewki najlepiej inwestować nie rzadziej jak raz na 2-3 lata. Dlaczego? Otóż nie jest możliwym stuprocentowe zabezpieczenie szkieł przed mikrouszkodzeniami, zarysowaniami czy zniekształceniami. Nawet najlepiej traktowane soczewki utracą w końcu swoje początkowe właściwości.

Kiedy wymienić szkła w okularach?

Okuliści uczulają, by badać oczy nie rzadziej niż raz na 2 lata. Często jednak specjaliści zalecają indywidualny czas dla każdego pacjenta w zależności od kondycji oka oraz wady, może to być nawet co kilka miesięcy. W międzyczasie bowiem wzrok pacjenta może ulec poprawie lub pogorszeniu. Oba te przypadki – choć odmienne – determinują zakup nowych szkieł (mocniejszych lub słabszych). Zmiana wady wzroku nie jest jednak jedynym powodem, dla którego powinniśmy pomyśleć o nowych soczewkach okularowych. Do równie częstych przyczyn należą:

  • uszkodzenia szkieł, w tym np. rysy czy zniekształcenia,
  • brak powłok uszlachetniających, znacząco poprawiających jakość widzenia,
  • zmiana oprawek, przy której warto zakupić odpowiednio dobrane do oprawki soczewki okularowe.

Powłoki uszlachetniające, czyli nieocenione wsparcie dla oczu

Kupując nowe soczewki okularowe warto pomyśleć o powłokach uszlachetniających. Pojęciem tym nazywamy warstwy ochronne, które znacząco poprawiają komfort i jakość widzenia. Obecnie możemy zdecydować się między innymi na antyrefleks, polaryzację, powłokę hydrofobową i/lub oleofobową czy powłokę antystatyczną. Poniżej przybliżamy funkcję każdej z nich:

  • antyrefleks – chroni przed refleksami świetlnymi poprawiając kontrast widzenia i przejrzystość soczewki;
  • polaryzacja – blokuje odblaski i refleksy obecne w słoneczne dni. Powłoka ta działa nieco inaczej niż antyrefleks. Ten ostatni chroni bowiem oczy przed światłem sztucznym, podczas gdy polaryzacja zabezpiecza przed światłem naturalnym;
  • powłoka hydrofobowa i powłoka oleofobowa – warstwy ochronne, które odpowiadają za czystość i wygładzenie powierzchni soczewki. Powłoka hydrofobowa sprawia, że zaparowane okulary szybciej odparowują, nie pozostawiając tym samym smug na powierzchni szkieł. Warstwa oleofobowa chroni natomiast przed osiadaniem drobinek tłuszczu.
  • powłoka antystatyczna – utrudnia przyleganie kurzu do powierzchni szkieł okularowych.

Zmieniam szkła – zmienić też oprawki?

W wielu zakładach optycznych istnieje oczywiście możliwość wstawienia nowych szkieł do własnych opraw okularowych. W stacjonarnych salonach Kodano Optyk także mamy taką możliwość. Nie zawsze jest to jednak zalecane lub wykonalne. Dlaczego? Przeszkodą w zamontowaniu innych soczewek okularowych mogą okazać się takie kwestie, jak: dostępne średnice soczewek, rozstaw źrenic użytkownika okularów, wielkość konkretnych oprawek. W takich sytuacjach warto pomyśleć o zakupie nowego kompletu. Tym bardziej, że oprawki – tak jak szkła – z czasem ulegają zużyciu. Warto przy tym wziąć pod uwagę również nasze upodobania i komfort – zmieniając model okularów odświeżamy swoją garderobę. Jeśli więc myślisz o zakupie zarówno soczewek okularowych, jak i oprawek swobodnie możesz zamówić pełne okulary korekcyjne przez internet. Sprawdź najnowszą kolekcję na Kodano.pl

Ceny nowych soczewek okularowych zaczynają się nawet od 48 zł za parę sięgając do niespełna 500 zł. Sprawdź nasz asortyment w cenniku soczewek okularowych i wybierz te, które spełnią Twoje wszystkie oczekiwania.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk