Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych

kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne są tak przygotowane, by służyć nam przez cały rok. Słońce przecież świeci nieustannie, bez względu na porę roku. Warto także zwrócić uwagę na ich specyficzne właściwości ochronne. Na rynku dostępne są różne kolory szkieł, a każde z nich przystosowane jest do konkretnych warunków. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych. Dowiedz się, jaki kolor będzie najodpowiedniejszy dla Twoich oczu i aktywności.


Kategorie filtrów UV w okularach przeciwsłonecznych


Wszystkie okulary przeciwsłoneczne koniecznie posiadają filtr UV, chroniący nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wyróżniane są 4 kategorie filtrów. Najkorzystniejsze dla naszej szerokości geograficznej są filtry UV o kategorii 2 i 3, natomiast na szczególnie mocne słońce warto wybrać te z filtrem kategorii 4. Będzie on jednak przyciemniał soczewki zbyt mocno dla osób prowadzących samochód.


Kolory soczewek okularowych nie są bez znaczenia


Pamiętajmy o tym, aby wybierać kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych pod kątem ich wykorzystania w odpowiednich warunkach. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszej aktywności, natężenia promieni słonecznych, a więc warunków atmosferycznych i indywidualnych preferencji. Niektóre oczy są bardziej wrażliwe na światło i wymagają innej ochrony. Poza tym liczy się też design – sięgajmy po okulary z kolorowymi szkłami, które również się nam podobają i w których dobrze się czujemy.


Naturalnie szare


Odpowiednie niemal dla wszystkich, bo ze względu na neutralność koloru pasują prawie do każdej stylizacji i każdego gustu; są uniwersalne. Okulary z szarymi szkłami mogą jednak w zbyt małym stopniu blokować promienie słoneczne i przez to nie spełniać oczekiwań wymagających użytkowników. Szare soczewki mają jednak co najmniej jedną bardzo dużą zaletę: nie zmieniają widzianych kolorów i zachowują rzeczywisty kontrast, dając najbardziej naturalny obraz. Są najpopularniejsze wśród okularów przeciwsłonecznych i odpowiednie na co dzień.


Kojący brąz


Dla wrażliwych oczu najlepsze będą soczewki w kolorze brązowym (amber, bursztyn), ponieważ wyostrzają ostrość widzenia i kontrast – dzięki temu oczy się nie męczą. Sprawdzają się podczas mocnego, ostrego słońca – łagodzą barwy i poprawiają głębię ostrości. Okulary z brązowymi szkłami idealnie spełnią Twoje oczekiwania podczas trekkingu, wspinaczek górskich i narciarstwa. Są odpowiednie również do jazdy rowerem, biegania, żeglugi, strzelectwa i łucznictwa. Jednym słowem, okulary z brązowymi szkłami to idealny dodatek dla wszystkich aktywnych osób, które wybierają sporty na świeżym powietrzu i w słońcu. W pochmurne dni polecamy wybrać odcień bursztynowy.


Na pogodę i niepogodę - zielone


W czasie niewielkiego nasłonecznienia najlepiej sprawdzą się soczewki w zielonym kolorze. To odpowiedni wybór okularów przeciwsłonecznych na jesień. Poprawia kontrast widzenia podczas słabego nasłonecznienia. Z kolei w warunkach bardzo jasnego światła – odciąża oko i zmniejsza poziom jego zmęczenia. Zielone soczewki są dobre podczas wszystkich aktywności, jednak nie należy ich stosować, kierując samochodem. Uniemożliwiają prawidłowe rozpoznawanie kolorów, co jest konieczne w ruchu drogowym.


Pomarańczowe w pochmurne dni


Pomarańczowe soczewki najlepiej używać podczas zachmurzenia, po zmierzchu, przy niewielkiej ilości światła słonecznego. Zapewniają świetny kontrast nawet przy wyjątkowo złej widoczności. Polecane są więc zarówno dla kolarzy, żeglarzy, tenisistów, do gry w golfa, jak i do jazdy na nartach i snowboardzie. Okulary z pomarańczowymi szkłami dobrze sprawdzają się także podczas mgły, dlatego nierzadko znajdują się na wyposażeniu kierowców.


Podczas zmierzchu żółć


Okulary z żółtymi szkłami neutralizują problem słabo dostrzegalnego ruchu w warunkach z niewystarczającym światłem. Sprawiają, że poruszające się przedmioty - samochody, rowery, wózki, ale też ludzie - wyraźniej „odcinają się” od tła i są bardziej widoczni, zarówno na ulicy, jak i chodniku.

Okulary z żółtymi szkłami są więc świetne podczas zmierzchu, zwłaszcza dla kierowców, jeżdżących nierównomiernie lub niewystarczająco dobrze oświetlonymi ulicami. Wybór dobrej jakości okularów z soczewkami w tym kolorze redukuje też problem refleksów i oślepienia przez reflektory pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka.


Świat w różowych okularach


Różowe okulary zwiększają kontrast i poprawiają widzenie naturalnych barw, dlatego dobrze sprawdzają się przy niedostatecznym oświetleniu - w pochmurne dni i dni przeplatane słońcem i chmurami. Polecane dla wędkarzy i rowerzystów.

Od różu tylko krok do koloru czerwonego, dlatego w tym miejscu zaznaczamy, że okulary z czerwonymi szkłami nie powinny być stosowane przez kierowców. Zaburzają bowiem widzenie barw, przez co możemy mieć trudności z prawidłową interpretacją sygnalizacji świetlnej.


Niebieskie wyostrzenie


Okulary z niebieskimi szkłami są odpowiednie dla kolarzy, narciarzy, tenisistów oraz myśliwych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zwiększają postrzeganie zielonych barw na niebieskim tle, a to sprawia, że kontrast oglądanego otoczenia jest większy. W takich warunkach uprawianie sportu jest znacznie przyjemniejsze i efektywniejsze.

Okulary z niebieskimi szkłami sprawdzają się świetnie przy zmiennych i niepewnych warunkach atmosferycznych oraz przy słabym oświetleniu. Kolor niebieski tłumi kontrast tła i uwydatnia żółtą barwę. Takich okularów przeciwsłonecznych nie wolno jednak stosować w ruchu ulicznym, ze względu na zbyt duże ryzyko zmiany postrzegania kolorów.

Jeśli już wiemy się, że kolory soczewek okularowych mają znaczenie, to okulary z kolorowymi szkłami mogą wydawać się trudniejsze w doborze - bardziej czaso- i energochłonne. Do wyboru jest tak wiele kolorów, ale dzięki temu znajdziesz okulary przeciwsłoneczne maksymalnie dopasowane do Twojego trybu życia i warunków atmosferycznych, z jakimi musisz sobie radzić na co dzień.

Udostępnij: