Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych
Poradnik

Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych

Przez dnia 29/11/2017

Okulary przeciwsłoneczne są tak przygotowane, by służyć nam przez cały rok. Słońce przecież świeci nieustannie, bez względu na porę roku. Warto także zwrócić uwagę na ich specyficzne właściwości ochronne. Na rynku dostępne są różne kolory szkieł, a każde z nich przystosowane jest do konkretnych warunków. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych. Dowiedz się, jaki kolor będzie najodpowiedniejszy dla Twoich oczu i aktywności.

Wszystkie okulary przeciwsłoneczne koniecznie posiadają filtr UV, chroniący nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wyróżniane są 4 kategorie filtrów. Najkorzystniejsze dla naszej szerokości geograficznej są filtry UV o kategorii 2 i 3, natomiast na szczególnie mocne słońce warto wybrać te z filtrem kategorii 4.  Będzie on jednak przyciemniał soczewki zbyt mocno dla osób prowadzących samochód. Pamiętajmy o tym, aby wybierać kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych pod kątem ich wykorzystania w odpowiednich warunkach. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszej aktywności, natężenia promieni słonecznych i indywidualnych preferencji. Niektóre oczy są bardziej wrażliwe na światło i wymagają innej ochrony.

Naturalnie szareSzare soczewki okularowe

Odpowiednie dla wszystkich, lecz nie dla każdego wystarczające. Szare soczewki nie zmieniają widzianych kolorów i zachowują rzeczywisty kontrast, dając najbardziej naturalny obraz. Są najpopularniejsze wśród okularów przeciwsłonecznych, uniwersalne i odpowiednie na co dzień.

Kojący brąz

Brązowe soczewki okularowe

Dla wrażliwych oczu najlepsze będą soczewki w kolorze brązowym (amber, bursztyn), ponieważ wyostrzają ostrość widzenia i kontrast, dzięki czemu oczy się nie męczą. Sprawdzają się podczas mocnego, ostrego słońca – łagodzą barwy i poprawiają głębię ostrości. Brązowe soczewki idealnie spełnią Twoje oczekiwania podczas trekkingu, wspinaczek górskich i narciarstwa. Odpowiednie również do jazdy rowerem, biegania, żeglugi, strzelectwa i łucznictwa. W pochmurne dni polecamy wybrać odcień bursztynowy.

 

Na pogodę i niepogodę – zielone

Zielone soczewki okularowe

W czasie niewielkiego nasłonecznienia najlepiej sprawdzą się soczewki w zielonym kolorze. To odpowiedni wybór okularów przeciwsłonecznych na jesień. Poprawia kontrast widzenia podczas słabego nasłonecznienia. Z kolei w warunkach bardzo jasnego światła – odciąża oko i zmniejsza poziom jego zmęczenia. Zielone soczewki są dobre podczas wszystkich aktywności, jednak nie należy ich stosować kierując samochodem. Uniemożliwiają prawidłowe rozpoznawanie kolorów, co jest konieczne w ruchu drogowym.

Pomarańczowe w pochmurne dniPomarańczowe soczewki okularowe

Pomarańczowe i żółte soczewki najlepiej używać podczas zachmurzenia, po zmierzchu, przy niewielkiej ilości światła słonecznego. Zapewniają odpowiedni kontrast mimo złych warunków widoczności. Polecane są dla kolarzy, żeglarzy, tenisistów, do gry w golfa, jak również do jazdy na nartach i snowboardzie. Żółte soczewki dobrze sprawdzają się podczas mgły, dlatego polecane są dla kierowców.

Świat w różowych okularach

Różowe soczewki okularowe

Różowe okulary zwiększają kontrast i poprawiają widzenie naturalnych barw, dlatego dobrze sprawdzają się przy niedostatecznym oświetleniu. Polecane dla wędkarzy i rowerzystów. Jeśli soczewka jest zabarwiona na czerwono nie wolno stosować takich okularów uczęszczając w ruchu drogowym. Zaburza bowiem widzenie barw, przez co możemy mieć trudności z prawidłową interpretacją sygnalizacji świetlnej.

Niebieskie wyostrzenieNiebieskie soczewki okularowe

Okulary z niebieskimi szkłami są odpowiednie dla kolarzy, narciarzy, tenisistów oraz myśliwych. Zwiększają postrzeganie zielonych barw na niebieskim tle, kontrast staje się wyraźniejszy. Zalecane są do stosowania przy zmiennych i niepewnych warunkach atmosferycznych oraz przy słabym oświetleniu. Kolor niebieski tłumi kontrast tła i uwydatnia żółtą barwę. Nie wolno ich stosować w ruchu ulicznym, ze względu na zmianę postrzegania kolorów.

 

 

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk