mruganie
Zdrowe oczy

Mrugaj na zdrowie!

Przez dnia 07/01/2016

Mruganie to reakcja, która jest dla nas tak naturalna jak oddychanie. Dlatego zapewne niewiele z Was zastanawiało się nad tym zjawiskiem i jego zasadnością. Warto wiedzieć, że mruganie odgrywa istotną rolę dla naszego narządu wzroku i jest jednym z naturalnych sposobów pielęgnacji oczu.

Mruganie to czynność, która polega na szybkim zamykaniu i otwieraniu oka. W przeciągu jednej minuty dorośli mrugają około 15-20 razy, natomiast u noworodków częstotliwość ta spada do 2-4 razy. Dzięki mruganiu, powieki równomiernie rozprowadzają na powierzchni oka film łzowy, który nawilża i oczyszcza gałkę oczną z kurzu i bakterii. Utrzymując się stale na powierzchni oka chroni rogówkę przed jej uszkodzeniem. Poprzez ruchy powiek usuwamy łzy i umożliwiamy ich odpłynięcie do właściwego kanalika. Mruganie to nazywamy spontanicznym, które nie jest wywołane bodźcem zewnętrznym. Możemy również mrugać odruchowo na skutek impulsu np. w sytuacji zagrożenia dla naszego oka chroniąc go przed ciałem obcym z otoczenia, a także w reakcji na ostre światło lub silny wiatr. Czasami może występować jako tik nerwowy. Ruchy powiek to jedna z najszybciej wykonywanych przez nasze mięśnie czynności.

Czynniki wpływające na mruganie

Okoliczności, które niewątpliwie mają wpływ na częstotliwość mrugania to sytuacja w której czytamy, skupiamy się nad rozwiązaniem skomplikowanego zadania oraz gdy pracujemy przy komputerze. Ta ostatnia w największym stopniu przyczynia się do znacznego ograniczenia mrugania, co nierzadko wywołuje objawy suchego oka, czyli swędzenie, pieczenie, zaburzenia ostrości widzenia, ból oczu, obrzęki oraz uczucie zmęczenia. Dlatego ważne jest by podczas pracy przy monitorze nie zapominać o mruganiu, a jeśli mamy z tym problem, warto pomyśleć o przyczepieniu karteczki, która będzie nam o tym przypominać. Warto również robić sobie przerwy i na kilka minut odchodzić od komputera.

Do wysuszenia oczu dochodzi również w sytuacji gdy nie wykonujemy pełnego mrugnięcia, czyli wtedy kiedy jesteśmy zmęczeni oraz w stanie podwyższonej czujności. Użytkownicy soczewek kontaktowych, którzy mają nieodpowiednio dopasowane szkła, również mogą zmagać się z wysychaniem filmu łzowego na skutek niepełnego mrugania. Wrogiem naszych oczu są również ogrzewane pomieszczenia, klimatyzacja i dym papierosowy. Kiedy zmagamy się z problemem suchych oczu warto sięgnąć po krople nawilżające lub sztuczne łzy. Jeśli dolegliwość nie ustępuje należy zgłosić się do okulisty.

Częstotliwość mrugania może ulec zmianie pod wpływem stanu emocjonalnego, w którym znajdujemy się w danym momencie. Podczas złości, zdenerwowania czy niepokoju jest ono częste, natomiast kiedy jesteśmy skoncentrowani znacznie spada.

Pamiętaj, że częste mruganie zapewni Twoim oczom odpowiedni poziom nawilżenia, chroniąc tym samym przed dyskomfortem suchego oka. Ponadto pozwala odpocząć oku oraz jest swoistą formą gimnastyki zewnętrznych mięśni gałki ocznej.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk