tusz do wrażliwych oczu
Poradnik

Nasze oczy vs. kosmetyki

Przez dnia 22/09/2015

Kolorowe kosmetyki stosuje codziennie wiele kobiet. Pomimo, że są testowane i przebadane dermatologicznie, mogą wywoływać reakcje alergiczne, powodować podrażnienia lub stany zapalne. Objawy te nie będą powodować groźnych dla zdrowia powikłań, niemniej jednak nie należy ich ignorować.

Wystąpienie alergii lub podrażnień uzależnione jest od kilku czynników: miejsca aplikacji kosmetyku, częstotliwości, długości czasu, w którym pozostaje w kontakcie ze skórą oraz od stanu skóry. Biorąc pod uwagę pierwszy czynnik, okolice oczu, a dokładniej powieki, zaliczamy do jednego z najbardziej delikatnych miejsc na skórze, co czyni je wrażliwymi na działanie czynników zewnętrznych. Najczęściej uczulają cienie do powiek. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że zawierają w swoim składzie duże ilości pigmentów. Do grupy kosmetyków powodujących podrażnienia możemy zaliczyć również tusze do rzęs oraz eyelinery. Wszystkie te kosmetyki aplikowane są w okolicy oka, a w wyniku pocierania, czy mrugania dostają się do filmu łzowego. Może powodować to odczucie dyskomfortu, a także zapalenie rogówki czy zapalenie skóry powiek. Wynikiem tego może być obrzęk powieki, rumień, świąd, zaczerwienienie lub łzawienie.

Drugim czynnikiem mającym wpływ na wystąpienie alergii lub podrażnień jest czas kontaktu kosmetyku ze skórą. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje preparatów. Takie, które pozostają na skórze przez kilkanaście godzin (kremy, balsamy, cienie do powiek) oraz te, które mają krótki kontakt, czyli płyny micelarne, żele do twarzy czy mleczka kosmetyczne.

Do ostatnich czynników zaliczamy stan skóry i częstotliwość aplikacji. Jeśli stosujemy kosmetyki na skórę podrażnioną lub skłonną do reakcji alergicznych, wzrasta wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia zmian skórnych. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku systematycznej aplikacji preparatu, gdzie ryzyko jest większe niż w sytuacji jednorazowej lub sporadycznej apliakcji.

Alergeny zawarte w kosmetykach

Większość kosmetyków ma w swoim składzie substancje zaliczane do drażniących, a są nimi perfumy, barwniki i konserwanty. Ponadto alergie i podrażnienia mogą powodować oleje mineralne, czyli olej wazelinowy i parafinowy, a także olejki eteryczne. Osoby o wrażliwej skórze powinny wystrzegać się preparatów zawierających w swoim składzie kwasy owocowe AHA oraz alkohol etylowy. A najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kosmetyków hipoalergicznych.

Błędy w użytkowaniu kosmetyków

Podstawowym błędem podczas używania kosmetyków jest brak zachowania podstawowych zasad higieny, jakim jest mycie rąk oraz dbanie o czystość akcesoriów kosmetycznych. Należy pamiętać również o dokładnym demakijażu oraz zachowaniu odpowiednich warunków podczas aplikacji kosmetyków. Prowadzenie samochodu z pewnością nie spełnia tych warunków 🙂 Pamiętajmy, że preparatów kosmetycznych nie należy używać po upływie ich terminu ważności oraz, że warto zadbać o ich właściwe przechowywanie. Niewskazane jest również dzielenie się nimi z innymi osobami.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych należy zaprzestać stosowania kosmetyku, który wywołał podrażnienie. W przypadku dostania się kosmetyku do oczu, warto zaaplikować krople, które podziałają łagodząco. Jeśli podrażnienia, stany zapalne lub alergie nie ustępują, powinniśmy udać się do lekarza.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk