uczulenie na oprawki okularowe
Poradnik

Okularnicy alergicy, czyli uczulenie na oprawki okularowe

Przez dnia 30/07/2015

Okulary posiadają same zalety. Korygują wzrok, stanowią modny dodatek, a czasem są nawet elementem wizerunkowym. Pomimo tego nie wszystkim mogą się dobrze kojarzyć. Mowa o alergikach. Jako, że oprawki okularowe wykonywane są z różnych materiałów, u niektórych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne. Sprawdź co warto wiedzieć, by uniknąć nieprzyjemnych skutków uczulenia.

Przy wyborze oprawek przez alergika bardzo ważne jest aby sprawdzić z jakiego materiału są wykonane oprawy okularowe. Jest to o tyle istotne, że oprawki mają bezpośrednią styczność z naszą skórą przez kilka, a często kilkanaście godzin w ciągu dnia. Biorąc pod uwagę rodzaj tworzywa, z którego są wyprodukowane można je podzielić na 3 kategorie:

Oprawki plastikowe

Wytwarzane są z tworzyw sztucznych. Cechuje je duża lekkość, ale i podatność na wysoką temperaturę przez co mogą się odkształcać i wymagać częstej korekcji. Wraz z upływem czasu mogą tracić wytrzymałość i stać się podatne na złamania. Pomimo tego cieszą się dużą popularnością ze względu na nieograniczoną dowolność kolorów oraz wzorów. Zazwyczaj nie powodują reakcji alergicznych i są bezpieczne, jednak przed zakupem warto sprawdzić jakie tworzywa zostały użyte do ich produkcji.

Oprawki metalowe

Są cięższe od pozostałych i bardziej wytrzymałe. Jeśli po pewnym okresie użytkowania zaistnieje potrzeba wymiany szkieł można to zrobić bez konieczności zmiany oprawek. Niestety bardzo często u alergików pojawia się problem z ich użytkowaniem, przez zawartość niklu, który wywołuje silne reakcje uczuleniowe. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad oprawkami z tytanu. Oprócz korzyści w postaci wysokiej plastyczności, wytrzymałości, lekkości i odporności na korozję cechuje je hipoalergiczność. Tańszym odpowiednikiem tytanu jest stal nierdzewna, która również jest antyalergiczna.

Oprawki mieszane

To połączenie metalu i tworzywa sztucznego w przeróżnych kombinacjach. O ich właściwościach i wadze decydują proporcje zużytych materiałów. Bardzo często przy takich oprawach dodawane są urozmaicenia w postaci dekoracyjnych gum. Łączenie różnych tworzyw może działać niestety na niekorzyść alergików.

Jakie oprawki dla alergików?

Uczulenie na oprawki okularowe najczęściej objawia się zapaleniem skóry. Poprzedzające objawy to swędzenie, pieczenie, wysypka lub pęcherze. W przypadku uczulenia na nikiel może dojść również do zapalenia spojówek, astmy lub zapalenia śluzówki nosa.

Osoby, które zmagają się z sezonowymi alergiami powinny polubić okulary. Chronią bowiem oczy przed bezpośrednim kontaktem z alergenami stanowiąc barierę dla pyłków traw i roślin.

Przy wyborze oprawek poza czynnikiem uczuleniowym warto zwrócić uwagę na przeznaczenie okularów. Większe oprawy wybieramy do codziennego użytku, natomiast mniejsze do czytania. Istotne jest również dopasowanie do kształtu twarzy, by zapewnić sobie komfort użytkowania. O temacie doboru oprawek pisaliśmy w artykule – Jak dobrać idealne okulary nie wychodząc z domu. Pamiętajmy, że równie istotnym elementem doboru oprawek stanowi rozstaw oczu. Za szerokie oprawki mogą doprowadzić do problemów ze wzrokiem, a w konsekwencji do jego pogorszenia.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk