Okularnicy alergicy, czyli uczulenie na oprawki okularowe

uczulenie na oprawki okularowe

Okulary posiadają same zalety. Korygują wzrok, stanowią modny dodatek, a czasem są nawet elementem wizerunkowym. Pomimo tego nie wszystkim mogą się dobrze kojarzyć. Mowa o alergikach. Jako że oprawki okularowe wykonywane są z różnych materiałów, u niektórych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne. Uczulenie na oprawki okularowe to jednak coś, czego można uniknąć. Czytaj dalej i dowiedz się jak!

Przy wyborze oprawek przez alergika bardzo ważne jest aby sprawdzić z jakiego materiału są wykonane oprawy okularowe. Jest to o tyle istotne, że oprawki mają bezpośrednią styczność z naszą skórą przez kilka, a często kilkanaście godzin w ciągu dnia. Biorąc pod uwagę rodzaj tworzywa, z którego są wyprodukowane można je podzielić na 3 kategorie:

  • Oprawki plastikowe. Wytwarzane są z tworzyw sztucznych. Cechuje je duża lekkość, ale i podatność na wysoką temperaturę, przez co mogą się odkształcać i wymagać częstej korekcji. Wraz z upływem czasu mogą tracić wytrzymałość i stać się podatne na złamania. Pomimo tego cieszą się dużą popularnością ze względu na nieograniczoną dowolność kolorów oraz wzorów. Zazwyczaj nie powodują reakcji alergicznych i są bezpieczne, jednak przed zakupem warto sprawdzić jakie tworzywa zostały użyte do ich produkcji i czy były to tworzywa spełniające europejskie normy bezpieczeństwa, bo to w największej mierze decyduje o tym, czy możemy nosić dane oprawki plastikowe bez strachu przed reakcją alergiczną.
  • Oprawki metalowe. Są cięższe od pozostałych i bardziej wytrzymałe. Jeśli po pewnym okresie użytkowania zaistnieje potrzeba wymiany szkieł, można to zrobić bez konieczności zmiany całych oprawek. Niestety bardzo często u alergików pojawia się problem z ich użytkowaniem, przez zawartość niklu, który wywołuje silne reakcje uczuleniowe. W takiej sytuacji warto oprawki metalowe zastąpić oprawkami z tytanu. Oprócz korzyści w postaci wysokiej plastyczności, wytrzymałości, lekkości i odporności na korozję cechuje je hipoalergiczność. Tańszym odpowiednikiem tytanu jest stal nierdzewna - z niej też tworzy się okulary hipoalergiczne.
  • Oprawki mieszane. To połączenie metalu i tworzywa sztucznego w przeróżnych kombinacjach. O ich właściwościach i wadze decydują proporcje użytych materiałów. Bardzo często przy takich oprawach dodawane są urozmaicenia w postaci dekoracyjnych gum. Łączenie różnych tworzyw może działać niestety na niekorzyść alergików. Im więcej różnorodnych materiałów użytych w danych oprawkach, tym większe ryzyko, że wystąpi alergia na oprawki okularów. Trudniej też określić, który dokładnie składnik wywołał niekorzystną reakcję.

Jeśli nie wiesz, które oprawki lepiej wybrać – oprawki plastikowe czy metalowe, zajrzyj do innego artykułu: Oprawki metalowe - dla kogo?.


Uczulenie na oprawki okularowe - objawy


Uczulenie na oprawki okularowe najczęściej objawia się zapaleniem skóry. Poprzedzające objawy to zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, wysypka, świąd, niekiedy też pęcherze, wydzielina surowicza i łuszczenie się skóry. Reakcja alergiczna obejmuje głównie obszary skóry, które mają bezpośredni kontakt z oprawką okularową - grzbiet nosa i miejsce przylegania „nosków” okularów, okolice skroniowe, miejsce za uszami.


Jakie są najczęściej uczulające metale i elementy tworzyw sztucznych?


Współcześnie produkowane oprawki okularowe nie zawierają niklu, jednak w przeszłości uczulenie na oprawki metalowe wynikało właśnie z obecności tego składnika. Dochodziło nierzadko do zapalenia spojówek, astmy lub zapalenia śluzówki nosa.

Miejmy jednak na uwadze, że nikiel to nie jedyny metal o potencjalne uczulającym. Ostrożność należy zachować także względem kobaltu, chromu, palladu i miedzi. One też mogą uczulać. Podobnie jak akrylany i metakrylany obecne w wielu oprawkach metalowych - znacznej mierze odpowiadają za uczulenie na oprawki plastikowe.

Czy wiesz, że…? Okulary mogą też pomóc z alergią. Z okularami powinny polubić się osoby, zmagające się z sezonowymi uczuleniami. Chronią one bowiem przed bezpośrednim kontaktem oczu z alergenami, stanowiąc barierę między innymi dla pyłków traw i roślin.


Jak dobierać okulary, by uniknąć uczulenia?


Użytkownicy, którzy w przeszłości nie doświadczyli uczulenia na oprawki okularowe, nie muszą wykazywać się nadmierną ostrożnością podczas wyboru następnych okularów. Ale zdiagnozowani alergicy i osoby z alergicznymi epizodami w przeszłości jak najbardziej.

Takie osoby – poza sprawdzeniem, czy dane oprawki na pewno posiadają stosowne certyfikaty bezpieczeństwa – powinny skontaktować się z dermatologiem/alergologiem przed kupnem konkretnych oprawek. Specjalista, prawdopodobnie przy pomocy testu płatkowego, sprawdzi, które materiały mogą powodować uczulenie i tym samym zaleci, których unikać, a jakie można śmiało wybierać.

Przy wyborze oprawek – poza czynnikiem uczuleniowym – warto zwrócić uwagę na przeznaczenie okularów. Większe oprawy wybieramy do codziennego użytku, natomiast mniejsze do czytania. Istotne jest również dopasowanie do kształtu twarzy, by zapewnić sobie komfort użytkowania. Pamiętajmy, że równie istotnym elementem doboru oprawek stanowi rozstaw oczu. Za szerokie oprawki mogą doprowadzić do problemów ze wzrokiem, a w konsekwencji do jego pogorszenia.

Z pewnością warto, by alergicy – z rozbudowanego katalogu oprawek okularowych – wybierali okulary hipoalergiczne. W nich bowiem tak dobiera się tworzywa, by nie stwarzały ryzyka uczuleniowego. W tej kategorii produktów dostępne są zarówno okulary damskie, męskie, jak i oprawki dla dzieci.


Czy markowe okulary to gwarancja bezpieczeństwa alergicznego?


Niekoniecznie. Nie zależy to bowiem od marki, a od zastosowanych materiałów. Zarówno w ofercie najbardziej, jak i mniej znanych producentów dostępne są oprawki metalowe, plastikowe i mieszane, w tym wykonane ze standardowych lub szlachetnych tworzyw.

 

Alergia na oprawki okularów może przydarzyć się każdemu – zarówno zdiagnozowanym alergikom, jak i osobie, która w przeszłości nie miała takich problemów. Warto więc znać objawy takiego uczulenia, by szybko je zdiagnozować i skorzystać z pomocy specjalisty. Dobrze jest też wiedzieć, jakie konkretnie materiały mają potencjał uczulający – wtedy bardziej świadomie podejmujemy decyzję o zakupie oprawek. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w każdym z tych zagadnień!

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: