Jakie okulary dla kierowców?

okulary dla kierowców

Aż 90% reakcji kierowcy zależy od poprawnego widzenia. Złe warunki atmosferyczne i bardzo wysoka koncentracja sprawiają, że nasze oczy szybciej się męczą. Okulary dla kierowców są pomocą nie tylko dla potrzebujących korekcji, ale dla każdego, kto prowadzi samochód.

Trudne warunki atmosferyczne podczas zimy to codzienność. Szczególnie dotykają tych, którzy prowadzą samochody. Kierowcy narażeni są na promienie słoneczne odbijające się od śniegu, lampy i wszelkiego rodzaju światła innych samochodów. Dodatkowo dużym utrudnieniem jest bardzo słaba widoczność podczas zmroku. Kiedy słońce zachodzi już około godziny 16, znaczną część dnia musimy funkcjonować przy sztucznym oświetleniu. Jest to tym trudniejsze dla kierowców, ponieważ oczy zdecydowanie szybciej się męczą, kiedy musimy skupiać maksymalnie wzrok przez cały czas.

 

Soczewki wyostrzające widzenie nocą

 

Takie soczewki możemy znaleźć w okularach korekcyjnych i w tych z żółtymi szkłami. W pierwszym przypadku wyostrzenie odbywać się będzie poprzez specjalne powłoki uszlachetniające znajdujące się na soczewce okularowej, w drugim z kolei za pomocą odpowiedniego koloru soczewek. Dzięki takim okularom Twoje oczy będą zdecydowanie mniej zmęczone, a podróż bezpieczniejsza. Soczewki zapewniają lepsze postrzeganie kolorów i kontrastu, a także wyostrzają nasze widzenie nocą.

 

Korekcyjne okulary dla kierowców

 

Jeśli potrzebujesz stałej korekcji wzroku, bądź używasz okularów tylko podczas jazdy samochodem, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość Twoich soczewek okularowych. Powłoki uszlachetniające, które przydają się właśnie w złych warunkach atmosferycznych to antyrefleks i tzw. “Blue Blocker”.

 

Powłoka antyrefleksyjna

 

Dzięki niej unikniesz niepotrzebnych refleksów i odbić światła na wewnętrznej i zewnętrznej stronie soczewek. Jednocześnie światło reflektorów nadjeżdżających aut będzie słabsze i mniej rażące. Obraz widziany przez okulary z antyrefleksem jest bardziej kontrastowy, a kolory głębsze i nasycone.

  okulary z antyrefleksem  

Powłoka “Blue Blocker”

 

Okulary z powłoką „BlueBlocker” mają delikatne, żółte zabarwienie, dzięki czemu widziany obraz jest rozjaśniony, a kontrast wyraźniejszy. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy nocą. Powłoka ta eliminuje również refleksy światła, co pomaga kierowcy odpowiednio ocenić odległość od innych pojazdów, a sama podróż jest bezpieczniejsza. Soczewka z powłoką „Blue Blocker” dodatkowo chroni przed promieniowaniem UV. Na zdjęciu poniżej po lewej stronie widzimy obraz przybliżający widzenie przez soczewkę z powłoką „Blue Blocker”. Różnicę widać od razu, prawda? Jeśli chodzi o powłoki okularów dla kierowców, „BlueBlocker” jest jedną z najważniejszych.

  okulary z powłoką Blue Blocker  

Powłoka polaryzacyjna

 

Przydaje się, kiedy prowadzisz w ciągu dnia, ale przy deszczowej pogodzie i/lub wtedy, gdy słońce jest zawieszone nisko nad horyzontem i świeci prosto w Twoje oczy. Polaryzacyjne okulary dla kierowców skutecznie chronią przed oślepieniem, bo redukują również poziome wiązki światła odbijające się na zwykłych soczewkach okularowych. Bardzo dobrze wyostrzają obraz i sprzyjają szybszemu rozpoznawaniu kolorów, niezwykle ważnych w kontekście sygnalizatorów świetlnych.

Czy wiesz, że…? Zapewne zainteresuje Cię wiadomość, że nie musisz kupować nowych okularów, by zyskać taki efekt. Możesz wykorzystać dostępne nakładki na okulary dla kierowców z funkcją polaryzacji.

 

Soczewki z żółtymi szkłami

 

Takie soczewki redukują odbicia światła, poprawiają jakość i komfort widzenia. Przede wszystkim rozjaśniają widziany obraz w ciemności, dzięki czemu widzimy wyraźniej mimo złych warunków oświetleniowych. Różnica w jakości widzenia w okularach z żółtymi (bądź pomarańczowymi) soczewkami jest ogromna. Okulary takie powinien stosować każdy kierowca prowadzący po zmierzchu. Pomagają w bezpieczny i komfortowy sposób przez dłuższy czas prowadzić auto.

 

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją

 

Posiadasz wadę wzroku i musisz korygować ją z pomocą okularów, ale potrzebujesz też ochrony oczu przed słońcem? Nie musisz wybierać między jednym a drugim. Możesz sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Nie są dużo droższe niż soczewki wyłącznie z mocami optycznymi, a powstają w zbliżonym czasie, co okulary korekcyjne. To rozwiązanie, na które warto postawić zwłaszcza wtedy, kiedy Twoja wada wzroku osiągnęła już stabilny poziom i nie ulega drastycznym zmianom.

 

Okulary NIE dla kierowców

 

Czego powinny unikać osoby prowadzące pojazdy? Kierowcy nie powinni zakładać okularów, które w jakikolwiek sposób utrudniają widoczność. Barwione soczewki często zmieniają postrzeganie kolorów, przez co możemy źle odczytać sygnalizację świetlną, czy kolor znaku drogowego. Kierowcom nie wolno stosować zielonych, czerwonych i niebieskich soczewek okularowych. Te nie radzą sobie bowiem z wyzwaniami, jakie stawia przed nami prowadzenie pojazdu przy zmieniającej się pogodzie i zmieniającemu się położeniu słońca. Odpowiednie są żółte, pomarańczowe, szare i brązowe.

Nie zaleca się też kierowcom stosowania okularów fotochromowych. Soczewki te mają zdolność aktywnego reagowania na zmieniającą się intensywność światła. Zaciemnienie szkieł dopasowuje się do aktualnych warunków. Dlaczego nie są one zbyt dobre dla kierowców? Przede wszystkim dlatego, że przednie szyby w większości samochodów posiadają filtry UV. W takich pojazdach fotochromowe okulary do samochodu mogą niezbyt dobrze spełniać swoją funkcję. Sprawdzą się te, w których producent wyraźnie zaznaczył, że produkt dedykowany jest także kierowcom i prowadzeniu samochodu.

 

Zobacz propozycje okularów dla kierowców

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: