Okulary dla kierowców
Poradnik

Okulary dla kierowców

Przez dnia 16/01/2018

Aż 90% reakcji kierowcy zależy od poprawnego widzenia. Złe warunki atmosferyczne i bardzo wysoka koncentracja sprawiają, że nasze oczy szybciej się męczą. Okulary dla kierowców są pomocą nie tylko dla potrzebujących korekcji, ale dla każdego, kto prowadzi samochód.

Trudne warunki atmosferyczne podczas zimy to codzienność. Szczególnie dotykają tych, którzy prowadzą samochody. Kierowcy narażeni są na promienie słoneczne odbijające się od śniegu, lampy i wszelkiego rodzaju światła innych samochodów. Dodatkowo dużym utrudnieniem jest bardzo słaba widoczność podczas zmroku. Kiedy słońce zachodzi już około godziny 16, znaczną część dnia musimy funkcjonować przy sztucznym oświetleniu. Jest to tym trudniejsze dla kierowców, ponieważ oczy zdecydowanie szybciej się męczą, kiedy musimy skupiać maksymalnie wzrok przez cały czas.

Soczewki wyostrzające widzenie nocą

Takie soczewki możemy znaleźć w okularach korekcyjnych i w tych z żółtymi szkłami. W pierwszym przypadku wyostrzenie odbywać się będzie poprzez specjalne powłoki uszlachetniające znajdujące się na soczewce okularowej, w drugim z kolei za pomocą odpowiedniego koloru soczewek. Dzięki takim okularom Twoje oczy będą zdecydowanie mniej zmęczone, a podróż bezpieczniejsza. Soczewki zapewniają lepsze postrzeganie kolorów i kontrastu, a także wyostrzają nasze widzenie nocą.

Korekcyjne okulary dla kierowców

Jeśli potrzebujesz stałej korekcji wzroku, bądź używasz okularów tylko podczas jazdy samochodem, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość Twoich soczewek okularowych. Powłoki uszlachetniające, które przydają się właśnie w złych warunkach atmosferycznych to antyrefleks i tzw. “Blue Blocker”.

Powłoka antyrefleksyjna

Dzięki niej unikniesz niepotrzebnych refleksów i odbić światła na wewnętrznej i zewnętrznej stronie soczewek. Jednocześnie światło reflektorów nadjeżdżających aut będzie słabsze i mniej rażące. Obraz widziany przez okulary z antyrefleksem jest bardziej kontrastowy, a kolory głębsze i nasycone.

powłoka antyrefleksyjna

 

Powłoka “Blue Blocker”

Soczewka wyposażona w powłokę Blue Blocker ma delikatne, żółte zabarwienie, dzięki czemu widziany obraz jest rozjaśniony, a kontrast wyraźniejszy. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy nocą. Powłoka ta eliminuje również refleksy światła, co pomaga kierowcy odpowiednio ocenić odległość od innych pojazdów, a sama podróż jest bezpieczniejsza. Soczewka z powłoką Blue Blocker dodatkowo chroni przed promieniowaniem UV. Na zdjęciu poniżej po lewej stronie widzimy obraz przybliżający widzenie przez soczewkę z powłoką „Blue Blocker”. blue blocker

Soczewki z żółtymi szkłami

Takie soczewki redukują odbicia światła, poprawiają jakość i komfort widzenia. Przede wszystkim rozjaśniają widziany obraz w ciemności, dzięki czemu widzimy wyraźniej mimo złych warunków. Różnica w jakości widzenia w okularach z żółtymi (bądź pomarańczowymi) soczewkami jest ogromna. Okulary takie powinien stosować każdy kierowca prowadzący po zmierzchu. Pomagają w bezpieczny i komfortowy sposób przez dłuższy czas prowadzić auto.

Okulary NIE dla kierowców

Kierowcy nie powinni zakładać okularów, które w jakikolwiek sposób utrudniają widoczność. Barwione soczewki często zmieniają postrzeganie kolorów, przez co możemy źle odczytać sygnalizację świetlną, czy kolor znaku drogowego. Kierowcom nie wolno stosować zielonych, czerwonych i niebieskich soczewek okularowych. Odpowiednie są żółte, pomarańczowe, szare i brązowe.

 

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk