Okulary dla rowerzystów. Jakie wybrać?

okulary dla rowerzystów

Jazda na rowerze, zwłaszcza ta wielokilometrowa, jest bezpieczniejsza i wygodniejsza, kiedy posiadasz okulary rowerowe. Ich zadaniem jest chronić – przed słońcem, owadami, pyłem, drobinkami piachu. Design też nie jest bez znaczenia. Jakie okulary na rower wybrać, by uzyskać wysoką ochronę, maksymalny komfort i stylowy wygląd z pomocą jednego produktu?

 
 
  • Każdy rowerzysta, który do swojego sportowego wyposażenia dodał okulary przeciwsłoneczne deklaruje znacznie większy komfort jazdy.
  • Do zadań okularów przeciwsłonecznych dla rowerzystów należy ochrona oczu przed słońcem oraz zabrudzeniami, w tym drobinkami kurzu mogącymi spowodować mechaniczne uszkodzenie oka.
  • Aby okulary rowerowe spełniały swoje zadanie, muszą zostać dobrane zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami, między innymi idealnie pasować do twarzy. Pozostałe kryteria wyboru znajdziesz w artykule!
  • Dobre okulary przeciwsłoneczne na rower może znaleźć zarówno osoba posiadająca wadę wzroku, rowerzysta często poruszający się po mokrej i wymagającej nawierzchni, jak i dziecko.
 

Spis treści:

  1. Czym charakteryzują się dobrze dobrane okulary rowerowe?
  2. Niestandardowe okulary rowerowe
  3. Podsumowanie
 

Okulary na rower to jeden z niezbędnych akcesoriów każdego miłośnika jazdy na dwóch kółkach. Trzeba mieć je przy sobie niezależnie od tego, czy pogoda jest słoneczna, czy deszczowa, czy jest zimno, czy ciepło. Okulary rowerowe chronią bowiem nie tylko przed olśnieniem i szkodliwym promieniowaniem UV – choć to główne zadanie, jakie spełniają okulary przeciwsłoneczne na rower. Zabezpieczają także przed zanieczyszczeniami, które po dostaniu się do oka mogą wyrządzić niemałą krzywdę, tym bardziej, że trafiają tam z dużą siłą i prędkością. Mowa tu o drobinkach piasku, fragmentach roślinnych z drzew i pól, owadach, pyle, a także kamykach.

 

Czym charakteryzują się dobrze dobrane okulary rowerowe?

 

Każdy rowerzysta, który w końcu dodał do wyposażenia okulary sportowe przeciwsłoneczne, deklaruje, że komfort jazdy zdecydowanie wzrósł. Nie jest jednak tak, że każde okulary rowerowe pasują każdemu i zakup jakiegokolwiek produktu znacząco podniesie poziom komfortu uprawiania tego sportu. Okulary muszą być dopasowane do Ciebie. A to oznacza, że:

 

Muszą pasować do Twojej twarzy

 

Wyprofilowana budowa, odpowiednia długość zauszników i szerokość całych okularów sprawią, że okulary będą równomiernie przylegać do Twojej twarzy, nie powodując zbyt mocnego ucisku i trzymając się stabilnie jednej pozycji. W tym kontekście duże znaczenie ma również obecność nanośników, które wesprą stabilizację opraw. W niektórych modelach mogą być regulowane. Inaczej muszą od początku dobrze się układać, zwłaszcza, jeśli poszukujesz okularów rowerowych na lata.

 

Muszą pasować do pogody

 

Zdaniem Bartosza Huzarskiego, profesjonalnego kolarza szosowego, ale też wielu innych cyklistów nie istnieją uniwersalne okulary na rower, dobre na każdą pogodę. W upalne dni obszerna, szczelnie przylegająca oprawka może skutkować słabszą wentylacją i dyskomfortem. Z kolei chłodniejszą porą mogą one podarować dodatkowe, cenne ciepło.

Nie oznacza to też, że każdy rowerzysta potrzebuje kilku par okularów. Jeśli jazda ogranicza się tylko do rekreacyjnej, spokojnej, szosowej, jeden świadomie dobrany model sprawdzi się wystarczająco dobrze, spełniając swoje najważniejsze funkcje.

 

Muszą pasować do Twoich potrzeb i oczekiwań

 

Inne potrzeby okularowe ma rowerzysta, wybierający się na trasę od czasu do czasu, tylko przy słonecznej pogodzie i na łatwych szlakach, inne – ambitny cyklista, udający się w trasę często i niemal niezależnie od warunków pogodowych.

I tak niektórym cyklistom wystarczają zwykłe okulary sportowe na rower, ze standardowymi szkłami, a innych interesują okulary rowerowe fotochromatyczne, z polaryzacją czy wykonane z najtrwalszych materiałów. Jeszcze inne okulary wybierze rowerzysta, który boryka się z wadą wzroku – będą to prawdopodobnie okulary rowerowe z wkładką korekcyjną. Więcej o poszczególnych niestandardowych typach rowerowych okularów przeczytasz w dalszej części tekstu.

 

Muszą posiadać odpowiedniej klasy filtry UV

 

W tanich okularach rowerowych od nieznanych producentów raczej brak filtrów UV. Nie zapewniają więc one nawet minimalnej ochrony przed słońcem. Ba! Mogą szkodzić, bo przyciemniona szybka zredukuje naturalny odruch ochronny oka w postaci zwężenia źrenicy, przez co dociera do niego jeszcze więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.

Dobrej klasy okulary rowerowe, na przykład okulary rowerowe Oakley czy Eyen Peleton, zazwyczaj wzbogacone są filtrem UV400, który zabezpiecza przed trzema głównymi rodzajami szkodliwego światła: UVA, UVB i UVC. I takich okularów potrzebujesz.

 

Muszą być przyciemnione w stopniu odpowiadającym warunkom jazdy

 

Inną kwestią jest stopień przyciemnienia soczewek okularowych. W ogólnej klasyfikacji występuje pięć kategorii przepuszczalności światła:

  • Kategoria 0 – okulary z takimi soczewkami przepuszczają 80-100% światła. Szkła mają zazwyczaj żółty kolor lub są przezroczyste. Polecane są do warunków o słabym oświetleniu.
  • Kategoria 1 – opisuje okulary przepuszczające 43-80% światła. Takie modele są idealne na pochmurne dni.
  • Kategoria 2 – przepuszczają niewiele, bo około 18-43% promieniowania słonecznego.
  • Kategoria 3 – soczewki w takich okularach charakteryzują się przepuszczalnością światła na poziomie 8-18%. W tej kategorii mieszczą się najpopularniejsze okulary rowerowe przeciwsłoneczne.
  • Kategoria 4 – dla najbardziej wymagających rowerzystów i trudnych tras. Soczewki zapewniają przepuszczalność zaledwie 3-8% docierającego do nich światła. W sam raz na ostre, bezpośrednie słońce.

Ciekawostka: Niektóre modele okularów rowerowych oferują możliwość wymiany soczewek. Możesz więc wyposażyć się w kilka z nich, o różnym stopniu przyciemnienia, i zmieniać je w zależności od warunków panujących na danej trasie. To na pewno tańsze rozwiązanie niż kupno kilku par okularów na rower, bo za oprawkę płacisz tylko raz. Upewnij się jednak, że dany model umożliwia wymianę soczewek.

 

Muszą być odporne na parowanie

 

Zaparowane okulary to duże niebezpieczeństwo i niewygoda. Dobrze jest więc wybrać okulary z anti-fogowym dodatkiem i dobrą wentylacją.

 

Muszą dobrze wyglądać i podobać się rowerzyście

 

Profesjonalny, dynamiczny wygląd okularów może dodać Ci pewności siebie, a nawet podnieść satysfakcję z jazdy. Wybierając design rowerowych okularów, zaufaj swojemu gustowi, ale też postaraj się dobrać estetykę (kolor, kształt) do już posiadanego kasku i odzieży kolarskiej.

 

Niestandardowe okulary rowerowe

 

Okulary rowerowe fotochromatyczne

 

Okulary rowerowe fotochromatyczne są najbardziej uniwersalnym wariantem, idealnym do jazdy przy zmieniających się warunkach pogodowych, a więc jazdy wielogodzinnej, zwłaszcza w przejściowych porach roku. Powstały po to, by zapewnić rowerzyście dobrą ochronę i widoczność zarówno pod pochmurnym niebem, bezpośrednim słońcem, jak i w leśnym tunelu.

Okulary rowerowe fotochromatyczne mają zdolność aktywnego reagowania na zmieniające się okoliczności świetlne. W jasnym otoczeniu soczewki się przyciemniają, a w ciemnym – rozjaśniają, zawsze dopuszczając bezpieczną i komfortową ilość światła słonecznego do oczu.

Parametrem, który trzeba sprawdzić przed zakupem takich okularów, jest czas reakcji. Im dłuższy, tym okulary będą potrzebować więcej czasu na przejście z ciemnych do jasnych soczewek i odwrotnie. I jak się pewnie domyślasz, krótki czas reakcji to to, co powinno Cię interesować.

okulary rowerowe fotochromatyczne  

Okulary rowerowe z korekcją

 

Jeśli stwierdzono u Ciebie wadę wzroku i na co dzień korzystasz z okularów korekcyjnych, na rower wybierz okulary z korekcją. Oto ich najpopularniejsze warianty:

  • okulary z korekcyjnymi i fotochromatycznymi soczewkami – zapewniają wyraźne widzenie z jednej strony i doskonałą ochronę przeciwsłoneczną i komfort jazdy z drugiej;
  • okulary rowerowe z wkładką korekcyjną – w takiej wkładce optyk montuje soczewki o potrzebnej mocy korekcyjnej. To najpopularniejsze rozwiązanie, wybierane przez rowerzystów z wadą wzroku.

Ważne! Nie warto korzystać ze standardowych okularów korekcyjnych podczas jazdy na rowerze. Są one znacznie delikatniejsze i niedopasowane do dynamiki sportu, co stwarza duże ryzyko uszkodzenia okularów codziennych, a nawet kolizji spowodowanej chwilowym oślepieniem przez słońce. Możesz też oczywiście spróbować dopasować soczewki kontaktowe i wybrać okulary na rower bez korekcji.

okulary rowerowe z korekcją  

Okulary na rower z polaryzacją

 

Soczewki przeciwsłoneczne z polaryzacją dodatkowo niwelują odblaski i refleksy, oferują też wyraźniejsze widzenie. Z nimi rzadziej występuje zmęczenie oczu i nie pogorszą jakości obrazu, które niestety mogą być powodowane przez standardowe okulary przeciwsłoneczne na rower.

 

Okulary rowerowe dla dzieci i damskie

 

Maluchy też lubią i chcą jeździć na rowerach. A jako że ich wzrok nadal się rozwija, dobra ochrona oczu przed słońcem jest jeszcze ważniejsza. Podobnie jak bezpieczeństwo na trasie, które rośnie dzięki odpowiednio dobranym okularom sportowym. Obecnie w ofercie najpopularniejszych producentów znajdziesz wiele okularów rowerowych dla dzieci – w żywych, pięknych kolorach i szerokiej gamie rozmiarów, co pozwala dopasować okulary do potrzeb zarówno młodszego, jak i starszego dziecka.

Dlaczego wspominamy o okularach rowerowych damskich? Bo nadal zdecydowana większość modeli powstaje z myślą o panach, ale na szczęście producenci oferują coraz więcej okularów dopasowanych do potrzeb i gustu pań. Okulary rowerowe damskie są smuklejsze i delikatniejsze (ale nie mniej solidne!), a także dostępne w większej palecie kolorów; nie brakuje w niej różowych czy żółtych oprawek. Zastosowane technologie są takie same, jak w męskich odpowiednikach.

 

Podsumowanie

 

Okulary na rower to bardzo ważna część całego wyposażenia rowerzysty. Decydują one nie tylko o komforcie, ale i bezpieczeństwie jazdy. Zanim więc ruszysz w drogę, znajdź okulary rowerowe dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań. Zwróć uwagę, by pasowały do twarzy, posiadały soczewki wzbogacone odpowiednim filtrem UV, a nawet z dodatkowymi powłokami ochronnymi, w tym powłoką anti-fog. Z naszym artykułem poradnikowym wybór dobrych okularów na rower jest łatwiejszy, niż myślisz!

 

Zobacz propozycje okularów rowerowych

 

Udostępnij: