okulary dla rowerzystów
Poradnik

Okulary dla rowerzystów. Jakie wybrać?

Przez dnia 14/04/2015

Ruszył sezon rowerowy. Dla miłośników tego sportu oznacza to wiele kilometrów pokonanych na dwóch kółkach. Warto się odpowiednio na ten czas przygotować. Jednym z niezbędnych akcesoriów rowerowych są okulary. Jakie więc wybrać by dobrze spełniły swoją rolę?

W przypadku kupna okularów na rower, moda i designerski kształt powinny zejść na drugi plan. Najważniejsze jest to, by właściwie chroniły nasze oczy przed urazami mechanicznymi, pyłem, błotem i owadami oraz zapewniały ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ważny jest również komfort użytkowania, należy więc wybrać takie, które będą dobrze przylegały do twarzy. Zwróćmy również uwagę na noski i zauszniki, które powinny być wykonane z miękkiego i elastycznego surowca, by właściwie się dopasowywały. Dobrze jeśli materiały będą antyalergiczne. Okulary nie powinny ograniczać pola widzenia, a także mieć zabudowane boki lub taki kształt by uniemożliwiał docieranie promieni słonecznych poprzez ich krawędź.

Charakterystyka okularów rowerowych

Pamiętajmy, że nie warto oszczędzać na zakupie. W tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Tanie okulary nie będą w stanie zapewnić właściwej ochrony i dodatkowo mogą nam zaszkodzić. Barwione szkła powodują, że źrenica się rozszerza, a brak filtrów sprawia, że do oka wpada więcej szkodliwego promieniowania UV.

Podstawową funkcją, którą powinny spełniać rowerowe okulary to ochrona przed promieniowaniem UV. Znaczek UV 400 oznacza, że pochłaniają one 100% promieniowania, zapewniają więc pełną ochronę naszym oczom. Oznaczenie to powinno pojawić się na ulotce lub szkle. Dobrze jest upewnić się czy posiadają odpowiednie atesty.

Warto rozważyć zakup okularów z filtrem polaryzacyjnym, który likwiduje oślepiające odblaski i refleksy. Jest to idealne rozwiązanie nie tylko dla rowerzystów, ale dla wszystkich sportowców. Producenci oferują również soczewki fotochromowe, które dostosowują się do warunków oświetleniowych rozjaśniając i przyciemniając w zależności jakie jest w danym momencie natężenie światła. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala nosić jedne okulary w różnych warunkach pogodowych, bez konieczności ich zmiany. Bardzo przydatną rzeczą jest powłoka anti-fog zapobiegająca osadzaniu się pary wodnej.

Najpopularniejszymi kolorami soczewek używanych w okularach przeciwsłonecznych jest szary i brązowy. Szara barwa dobrze odwzorowuje barwy, kontrasty oraz rzeczywisty obraz. Natomiast barwa brązowa polepsza głębię ostrości oraz wyostrza kontrasty.

Pamiętajmy, że okulary powinniśmy nosić zawsze, również w pochmurne dni, ponieważ promieniowanie słoneczne przenika przez chmury i może być groźne dla naszego wzroku. Wybierając okulary kierujmy się przede wszystkim wygodą oraz funkcjonalnością, by zapewniały komfortową jazdę. Warto zainwestować w okulary dobrej jakości oraz wybrać uniwersalny model, który posłuży nam przez kilka sezonów.

Nasze propozycje:

Model Oakley OO 9130-01
Oakley OO 9130-01

Model Oakley OO 9135 913512 Jupiter Squared
Oakley OO 9135 913512 Jupiter Squared

Model Solano SP 20005 A
Solano SP 20005 A

Model Oakley OO 9171-08 Racing Jacket
Oakley OO 9171-08 Racing Jacket

Model Solano SP 20002 C
Solano SP 20002 C

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk