Inspiracje

Okulary i kino

Przez dnia 21/02/2019

W świecie realnym okulary służą do korekcji wzroku, ochronie przed słońcem, lub jako ciekawy dodatek. Mogą też być wszystkim tym jednocześnie. Okulary i kino to interesujące połączenie. Ich rola w kinie jest nieco inna, choć nadal pozostają przedmiotem uzupełniającym osobowość właściciela. Bohater filmowy czyni z okularów swój znak rozpoznawczy, zaobserwujemy to np. u tytułowej postaci z „Leona Zawodowca”, czy Travisa Bickle z „Taksówkarza”.

W kinie okulary stają się rekwizytem, częścią scenografii. Najwyraźniej widać to w tytułach, takich jak „Harry Potter”, czy „Blues Brothers”. Okulary dodają im specyficznego charakteru, gdyby nie one, każda z postaci mogłaby zostać odebrana zupełnie inaczej.

Neurotyczna osobowość

Znany amerykański reżyser i aktor, Woody Allen, kreuje w swoich filmach postać niespokojnego neurotyka w okularach o grubych rogowych oprawach. Poprzez wygląd i zachowanie udaje mu się uzyskać niespotykany u nikogo innego efekt komiczny. Allen często wciela się w postać komika, który posługuje się (lub stara się posługiwać) inteligentnym dowcipem. Za sprawą tego wszystkiego budzi skojarzenie z tzw. kujonem. Okulary „kujonki” dodatkowo potęgują ten efekt.

Dobrzy i źli

Lubimy dzielić bohaterów na złych i dobrych. W kinie jednak wszyscy noszą okulary. Nie ma znaczenia, czy mają dobre, czy złe intencje. Często zdarzają się postaci ambiwalentne i przez to jeszcze bardziej ciekawe.

Do takich bohaterów (a raczej bohaterek) należą Thelma i Louise z filmu o tym samym tytule. Kobiety wyruszają na weekend w górach, chcą wypocząć i oderwać się od codzienności. Niestety, szybko ściągają na siebie kłopoty. Problem jest najwyższej wagi: chodzi o morderstwo. Thelma i Louise postanawiają uciec do Meksyku. Jest to niezwykły film o przyjaźni, w którym zobaczycie wiele smaczków. Miał on premierę w 1991 roku i świetnie oddał klimat tamtych czasów. Wśród charakterystycznych strojów epoki nie brak ekstrawaganckich okularów, które na długo pozostają w pamięci.

Z grona dobrych „okularników” wyróżnia się Travis Bickle, tytułowy taksówkarz z filmu Martina Scorsese. Bohater zakłada okulary w momencie przemiany. Zmienia swój wygląd, żeby dokonać przełomowego czynu.

Klasyka

Warto tutaj wspomnieć o legendarnym polskim aktorze, który uwielbiał okulary. Mam na myśli Zbigniewa Cybulskiego. Odznaczał się on niepodrabialnym stylem, a charakterystyczne dla niego ciemne okulary w mocnej rogowej oprawie inspirują po dziś dzień. O innych ponadczasowych klasykach możesz dowiedzieć się z wcześniejszego artykułu dostępnego na blogu KODANO.

Ikona Stylu i kina – Audrey Hepburn – w „Śniadaniu u Tiffany’ego” pojawiła się w ogromnych okrągłych okularach. Tego rodzaju oprawki wciąż nie tracą na popularności. W KODANO znajdziesz szeroki wybór modeli okrągłych okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.

Na koniec przypomnijmy sobie zwariowany duet z „Blues Brothers”. Tajemniczy, energiczny tandem szalonych muzyków nadal zachwyca. Mężczyźni w okularach przeciwsłonecznych już na zawsze skradli nasze serca.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk