Okularowe trendy

Okulary typu lenonki – pomysł Johna Lennona?

Przez dnia 13/02/2019

Te charakterystyczne okrągłe okulary, w Polsce znane jako lenonki, były obecne w kulturze jeszcze przed narodzinami słynnego muzyka. Wówczas nosili je m.in. James Joyce, Abraham Lincoln, czy Mahatma Ghandi. Jednak to właśnie w czasach Lennona zyskały największą popularność. Wystarczy wspomnieć o licznej subkulturze hipisów (lata 60. i 70.), którzy polubili okrągłe okulary, szczególnie w wersji z przyciemnianymi szkłami.

Początek, czyli schyłek XIX wieku

Lenonki pojawiły się w Anglii około 1880 roku. Nazywały się wtedy windsorami. Ich pierwsza faza popularności trwała do wybuchu I wojny światowej. Moda na te oprawki co jakiś czas przemija. Szybko jednak wraca, w dodatku w nowych, atrakcyjnych wersjach. Tutaj możesz obejrzeć, jakie możliwości dają lenonki .

Lenonki w popkulturze

Klasyczny okaz lenonek miał cienkie, druciane ramki. To właśnie w takich okularach chodził John Lennon. Okrągłe okulary przeciwsłoneczne były znakiem rozpoznawczym Leona z filmu „Leon Zawodowiec”. Każdy z nas kojarzy też Harrego Pottera, który nie rozstawał się ze swoimi zerówkami w tym samym kształcie.

Hippie, boho i vintage

Okulary tego typu przypominają o czasach aktywności hipisów. Doskonale wpisują się także w klimaty boho i vintage.

Ruch hippisowski był ściśle związany z kontestacją, która opanowała Stany Zjednoczone w latach 60. i 70. Był to bunt młodych przeciwko wartościom reprezentowanym przez świat dorosłych. Krytykowali przede wszystkim instytucje, takie jak rodzina, szkoła i Kościół. Buntowali się przeciwko władzy pieniądza. Byli przeciwni wojnie (w ich czasach USA uczestniczyły w wojnie w Wietnamie), wszelkim normom, przymusom i zasadom. Rozwinęli też własny styl ubioru. Przeciętny hippie miał długie włosy i nosił kolorowe, kwieciste ubrania. Ich „lifestyle” nadal inspiruje wielu młodych ludzi.

Trochę podobnie jest ze stylem boho. Już sama nazwa wiele o nim mówi, gdyż „boho” to skrót od „bohemy”. Wśród jej miłośników panuje uwielbienie dla zwiewnych sukienek w kwiaty, wzorów etno i frędzli.

Vintage można w skrócie opisać, jako powrót do mody z dawnych lat. Dla fanek tego stylu charakterystyczne jest „wracanie” do czasów Brigitte Bardot, czy Jackie Kennedy. Mocne wzory typu paski, czy groszki to ulubione motywy kobiet kochających vintage.

Okulary lenonki dobrze zgrają się z każdą przemyślaną stylizacją. Style boho, hippie, czy vintage to tylko przykłady. Moda zawsze była otwarta na pomysły, a obecne czasy dają jeszcze więcej możliwości. Ich eklektyzm jest nieograniczony. Wystarczy jedynie uwolnić swoją wyobraźnię.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk