Okulary na przestrzeni lat, czyli jak zmieniała się moda okularowa.
Moda na okulary zmieniała się wraz z kształtowaniem się nowych trendów i stylów w modzie. Na przestrzeni lat mogliśmy zaobserwować jak bardzo zmieniało się postrzeganie mody, głównie za sprawą gwiazd muzyki i filmu, które nadawały charakter zmianom i wyznaczały nowe nurty. Zobaczmy jak za tymi przemianami nadążała moda okularowa.
Lata 50.
„Kocie” okulary to jeden z niezbędnych gadżetów lat 50-tych. W okresie, w którym stawiano na szyk i elegancję, okulary w kształcie kociego oka idealnie wpasowały się w ten trend. Wydłużone i podniesione w kierunku skroni podkreślały kobiecość i nadawały twarzy zalotności. Znakomicie pasowały do jednego z najbardziej rozpoznawalnych stylów z tamtego okresu, czyli pin-up. Jego znakiem rozpoznawczym były czerwone usta, oczy podkreślone długą, czarną kreską oraz kobiece stroje, eksponujące figurę. Jedną z najbardziej znanych przedstawicielek tego nurtu była Marylin Monroe.
Zobacz Loretto lk 2342 c2 w Kodano
Lata 60.
Początek lat 60 to kontynuacja poprzedniej dekady. Dominują sukienki princeski, spódnice mini oraz proste kroje. Na ulicach coraz częściej pojawia się styl marynarski i czarno-białe paski. Modne są również grochy, geometryczne wzory i kapelusze, a nieodłącznym atrybutem tego okresu są okulary „muchy”. Duże, zakrywające pół twarzy, nadawały tajemniczości i niedostępności. Uwielbiały je takie osobistości, jak Jackie Kennedy czy Audrey Hepburn. Również w Polsce moda na „muchy” była widoczna na ulicach i dużym ekranie. Takie okulary nosiła np. Małgorzata Braunek w filmie „ Polowanie na muchy”.
Koniec lat 60-tych przyniósł nowy styl hippie, a wraz z nim nowy trend w modzie okularowej.
Lata 70.
Początek lat 70-tych to kontynuacja mody hippisowskiej z poprzedniej dekady. Królowały koturny, spodnie dzwony, tuniki i kwieciste wzory, a wielkim hitem stały się okulary „lenonki”. Ich nazwa wzięła się od muzyka Johna Lennona, którego znakiem rozpoznawczym były małe, okrągłe okulary. Posiadały cienkie, druciane oprawki i zawinięte nauszniki. Nosili je również muzycy z zespołu The Beatles, a wersję z przyciemnionymi szkłami można było obserwować w środowisku hippisowskim.
Lata 80.
Szalone lata 80-te to okres kiczu, w którym królował połysk i intensywny kolor. Zaczęto nosić jeans, błyszczące legginsy, tiule i koronki w wersji rockowej. Swoją młodość przeżywały cętki i skóra. Obowiązkowe były dodatki: bransoletki, kolczyki i naszyjniki noszone w dużych ilościach. Dużym powodzeniem cieszyły się rękawiczki, opaski i kokardy. Styl ten popularyzowała Madonna tworząc drapieżne i wyzywające kreacje sceniczne. Obcisłe gorsety, bielizna noszona na ubrania i ogromne krzyże jako biżuteria, to styl, który naśladowały miliony. Dopełnieniem stylizacji był mocny makijaż i natapirowane włosy. Nie mogło również zabraknąć plastikowych okularów o grubych, kwadratowych ramkach, wśród których prym wiodły Ray-Bany.
Ray-Ban RB 2140 113471
Zobacz Ray-Ban RX 7034 5439 w Kodano
Zdjęcia z grafiki głównej wpisu pochodzą z książki Cult Eyewear N. Handley.