Zdrowe oczy

Okulary przeciwsłoneczne dla każdego

Przez dnia 25/02/2019

Dziś każdy może nosić okulary z ulubionymi oprawkami i jednocześnie chronić swoje oczy przed słońcem. Przeciwsłoneczne okulary z polaryzacją sprawdzą się w przypadku osób bez wady wzroku. Pozostała część ma do wyboru między innymi tzw. fotochromy, lub nakładki przeciwsłoneczne zwane Clip-on. O szkodliwości promieni słonecznych dla oczu pisaliśmy już w artykule dotyczącym promieniowania UV. Tutaj skupiamy się głównie na ochronie oczu przed słońcem.

Promieniowanie UV

Składnikiem światła słonecznego jest promieniowanie ultrafioletowe. W najgorszych sytuacjach może ono doprowadzić do oparzeń skóry, a nawet do nowotworów. Jednym z największych zagrożeń w przypadku oczu jest zaćma. Okazuje się, że jeden z typów promieniowania (UVA) obecny jest przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Oznacza to, że przebywając na zewnątrz powinniśmy jak najczęściej sięgać po okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją.

Powłoka polaryzacyjna

Powłoka polaryzacyjna usuwa zbędne odblaski, będące rozproszonym światłem. W efekcie przepuszcza ona tylko proste, spolaryzowane światło. Dzięki polaryzacji zyskujesz dodatkową ochronę i przestajesz mrużyć oczy, ponieważ widzenie jest bardziej przejrzyste, a kolory żywsze.

Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadami wzroku

Warto podkreślić, że każdy z nas powinien chronić swoje oczy przed słońcem. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem będą odpowiednie dla osób bez wady wzroku. Dla dalekowidzów i krótkowidzów konieczne będą inne rozwiązania. Jedną z możliwości jest zakup okularów korekcyjnych z soczewkami fotochromowymi. Wiele możliwości dają również okulary zwane „Clip-on”, czyli okulary korekcyjne, które posiadają specjalną nakładkę przeciwsłoneczną.

Jak działają okulary fotochromowe?

Okulary fotochromowe posiadają szkła, które przyciemniają się samoczynnie. Dzieje się tak w sytuacji kontaktu ze światłem słonecznym. Tego rodzaju szkła pochłaniają szkodliwe promieniowanie UV i część światła widzialnego. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy używamy fotochromów podczas jazdy samochodem. Szyba i dach auta pochłaniają większość promieniowania UV i uniemożliwiają okularom reakcję na słońce. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą okulary zwane Clip-on.

Czym są okulary Clip-on?

Typ Clip-on to okulary korekcyjne, które posiadają specjalną nakładkę przeciwsłoneczną. Zakłada się ją z przodu okularów, a czas, który musimy na to poświęcić to zaledwie kilka sekund. Jest to proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie dla każdego okularnika. W sklepie KODANO znajdziesz szeroki wybór okularów Clip-on każdego typu. 

Jeździsz samochodem – oto rozwiązanie dla Ciebie

Niezwykle narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych są kierowcy. Okulary przeciwsłoneczne lub nakładki Clip-on to „must have” w sytuacji jazdy samochodem. Dobrym rozwiązaniem dla kierowców będzie również noszenie soczewek kontaktowych pod okulary (najlepiej z filtrem UV). Za kierownicą bardzo ważne jest również pole widzenia. Warto w tym kontekście pomyśleć o zakupie okularów z cienkimi oprawkami. Kierowca często zerka „kątem oka” (np. na pojazdy jadące sąsiednim pasem), w czym grube oprawki mogą mu przeszkadzać.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk