Co niszczy Twoje okulary przeciwsłoneczne na plaży?

okulary przeciwsłoneczne na plaży

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV stanowią nieocenione wsparcie dla oczu w słoneczne dni. Powinny towarzyszyć nam podczas każdej letniej wyprawy m.in. na plażę. Piasek, sól, czy wysokie temperatury niszczą jednak szkła i oprawki. Dotyczy to wszelkich okularów fotochromowych, przeciwsłonecznych, czy bezbarwnych z antyrefleksem. Dowiedz się, co niszczy Twoje okulary przeciwsłoneczne na plaży oraz jak o nie zadbać.

 

Powłoka antyrefleksyjna

 

Rolą powłoki antyrefleksyjnej jest przede wszystkim poprawa jakości widzenia. Powłoka ta niweluje refleksy świetlne, przez co idealnie sprawdza się dla kierowców. Dodatkowo chroni ona nasze oczy przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Powłoka antyrefleksyjna jest także dodatkową ochroną soczewek okularowych. Warto podkreślić, że grubość powłoki antyrefleksyjnej równa jest ułamkowi grubości ludzkiego włosa. Jej delikatność sprawia, że wymaga wyjątkowej ochrony. Dowiedz się, co niszczy Twoje okulary przeciwsłoneczne na plaży.

 

1. Wysoka temperatura

 

Temperatura wynosząca powyżej 50/60°C niszczy szkła okularowe. W takich warunkach zmianie ulega ich kolor i kształt (np. zwiększenie objętości). Do rezultatów pozostawienia okularów przeciwsłonecznych w słońcu należą:

  • deformacja szkieł;
  • zmętnienie lub zżółknienie szkieł;
  • złuszczenie warstwy antyrefleksyjnej.

Jak widać skutki wystawienia okularów na wysokie temperatury są bardzo poważne. Takie nieroztropne działanie może zakończyć się nawet całkowitym zniszczeniem szkieł i oprawek. Jak temu zapobiec? Okazuje się, że sposoby są bardzo proste. Jeśli nie potrzebujesz mieć założonych okularów - np. zamierzasz nurkować, wystarczy, że ukryjesz je w cieniu, np. w torbie lub w plecaku umieszczonym pod ochronnym parasolem. Jeśli nie chcesz ich ściągać załóż kapelusz plażowy lub czapkę z daszkiem. Pamiętaj jednak, by co jakiś czas sprawdzać, czy szkła i oprawy nie są za bardzo rozgrzane.

 

2. Piasek

 

Powłoka antyrefleksyjna nie jest też odporna na zarysowania spowodowane drobnymi ziarenkami piasku. Wraz ze żwirem przedostaje się on do różnych zakamarków okularów. Drobinki zabrane wraz z oprawkami z plaży mogą następnie przedostać się pod ściereczkę i w trakcie czyszczenia porysować szkła (w tym warstwy ochronne). Powstałe w ten sposób zarysowania zmniejszają z kolei komfort noszenia okularów. Co więcej, mogą przyczynić się do zwiększenia wady wzroku. Radzimy więc po każdorazowym zdjęciu okularów umieścić je w szczelnym etui. Po powrocie z plaży warto także umyć całe okulary. W tym celu zastosuj specjalne płyny do pielęgnacji okularów. Pamiętaj, aby dokładnie umyć zarówno szkła, jak i oprawki.

 

3. Sól i tłuszcz

 

Najłatwiej zapomnieć o niszczącym wpływie soli rozpuszczonej w wodzie morskiej oraz tłuszczu na ciele. Czynniki te wraz z chlorem obecnym w wodzie basenowej uszkadzają warstwy ochronne okularów, oprawki, zawiasy oraz fleksy. Ostatnie z nich to amortyzatory umieszczone z zawiasce, która z kolei łączy zausznik z frontem oprawki. Po odparowaniu wody sól i chlor pozostają na powierzchni szkieł. W rezultacie powłoki antyrefleksyjne zostają zniszczone a metalowe elementy oprawy ulegają korozji i osłabieniu. Pamiętaj więc, aby przed wejściem do wody zdjąć okulary. Jeśli jednak o tym zapomniałeś – wypłucz je starannie w słodkiej wodzie lub przemyj płynem do czyszczenia okularów, a następnie wysusz. Pamiętaj, że w wodzie (z kranu lub butelkowanej) mogą znajdować się cząsteczki kamienia, niewidoczne gołym okiem, którymi możesz zarysować swoje okulary, szczególnie ich szkła. Dlatego polecamy stosować specjalne preparaty do czyszczenia okularów oraz ściereczki. Na wyjazdach sprawdzą się także nawilżone ściereczki przeznaczone do pielęgnacji okularów.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: