Poradnik

Okulary przeciwsłoneczne – jakie wybrać?

Przez dnia 14/03/2018

Zbliża się wiosna, a wraz z nią coraz więcej słonecznych dni. Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale prawdziwa ochrona Twoich oczu. Nie wiesz, na który model się zdecydować? Zwróć uwagę na kilka właściwości okularów przeciwsłonecznych. Jakich? Czytaj dalej!

Kolor soczewki

O kolorach soczewek w okularach przeciwsłonecznych już pisaliśmy. Zwróć uwagę nie tylko na wygląd okularów, ale także na przeznaczenie określonych kolorów szkieł. Jeśli spacerujesz po mieście praktycznie każdy kolor będzie dla Ciebie odpowiedni. Jednak za kierownicą, czy podczas górskiej wędrówki lub uprawiania sportów koniecznie wybierz właściwy kolor. Jaki?

 


Jedziesz w góry, na słoneczne wakacje?

W warunkach ostrego słońca potrzebujesz większej ochrony oczu. Szare bądź brązowe odcienie szkieł będą odpowiednie. Ale kolor to nie wszystko. Odpowiednią ochronę przed słońcem zapewnia filtr UV. Okulary przeciwsłoneczne kupuj zawsze z zaufanego źródła, abyś miał pewność, że Twoje oczy rzeczywiście będą należycie chronione. Podczas ostrego słońca warto wybrać wyższy filtr UV – kategorii 3 lub 4.

Prowadzisz samochód?

Zwróć uwagę jakich kolorów soczewek nie wolno stosować za kierownicą. Wszystkie szkła, które zmieniają postrzeganie barw nie mogą być stosowane podczas uczestnictwa w ruchu drogowy. Bez względu, czy prowadzisz samochód, czy jedziesz na rowerze. Odpowiednie dla Ciebie będą szare i brązowe kolory szkieł. Z kolei kategoria filtra UV może być niższa lub równa 3. (Kategoria 4 zbyt mocno przyciemnia obraz i może być zagrożeniem w czasie jazdy.) Dla odpowiedniego widzenia za kierownicą podczas mocnego słońca najlepsza jest polaryzacja.

 


Polaryzacja – co to jest i dlaczego jest ważna?

Polaryzacja to specjalna technologia zastosowana w okularach przeciwsłonecznych, dzięki której widzisz jeszcze wyraźniej. Dlaczego? Pozbawia refleksów świetlnych i rozszczepień światła. Kolory są wyraźniejsze, ostrość wyższa – a Twoje oczy bez wysiłku widzą wszystko to, czego w zwykłych okularach mogłyby nie zobaczyć. Dla kogo? Polaryzacja odpowiednia jest dla wszystkich, szczególnie jednak przydatna kierowcom, wędkarzom i miłośnikom sportów: narciarzom, golfistom, a także turystom.

Kształt twarzy

Jeśli już zdecydujesz się na odpowiedni odcień szkła oraz moc filtra UV, dobierz okulary idealne dla Twojej twarzy. Mimo że modele przeciwsłoneczne zazwyczaj mają ciemną soczewkę i zasłaniają znaczną część twarzy, różnią się od siebie kształtem. Jaki będzie dobry dla mnie? Zasada jest taka sama, jak przy doborze okularów korekcyjnych. Zwróć uwagę na Twoje rysy twarzy, czy jest owalna, kwadratowa. Weź pod uwagę także Twój styl. Jeśli dobrze czujesz się w mocnych akcentach szukaj oryginalnych modeli. Jeśli zależy Ci, aby wykorzystać okulary przeciwsłoneczne na każdą okazję – odpowiednie dla Ciebie będą klasyczne modele.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk