Inspiracje Okularowe trendy

Okulary z lat 80. Czyli jak wyróżnić się z tłumu

Przez dnia 21/10/2019

Okulary z lat 80. w niczym nie ustępowały oprawkom z wcześniejszej dekady – były równie szalone, wyraziste i ekstrawaganckie. Jednak zasłużyły na osobne wyróżnienie. Pamiętacie Toma Cruise’a jako Mavericka w filmie „Top Gun”? Aktor nosił tam między innymi czarne aviatory, krótką skórzaną kurtkę i niebieskie dżinsy. Z modą eksperymentowała również księżna Diana, która stawiała na duże i kolorowe plastikowe okulary, których nie sposób było nie zauważyć.

Modę lat 80. zdominowały neonowe kolory, sztuczna biżuteria, koronki, bufki i cekiny. Triumfy święcił również szalony kreszowy dres, który później wielu uzna za szczyt kiczu. Wymieniając szaleństwa modowe lat 80. trudno nie wspomnieć także o bujnych, kręconych włosach (często po trwałej ondulacji), które stały się trendem wśród kobiet na całym świecie. Kto dyktował styl tamtych czasów? Oczywiście gwiazdy, a wśród nich przede wszystkim Michael Jackson, Madonna czy Prince. Ta trójka miała – i wciąż ma – ogromny wpływ na całą popkulturę. W kontrze do nich pojawili się jednak równie niezwykli The Smiths, R.E.M. czy Pixies. To oni nadali drugi kierunek mody lat 80. – skórzane lub dżinsowe kurtki, koszule, proste marynarki, zwyczajne T-shirty czy przyciemniane okulary.

Aviatory

Aviatory znane w Polsce również jako pilotki swoje powstanie zawdzięczają lotnictwu. Te duże okulary z podwójnym mostkiem powstały bowiem w konkretnym celu. Ich rolą była ochrona lotników przed silnymi promieniami słonecznymi atakującymi na dużych wysokościach. Po latach okazało się, że aviatory to świetna propozycja nie tylko dla pilotów. Szczyt ich popularności przypadnie właśnie na lata 80. XX wieku. Nosił je wówczas Sylvester Stallone, Tom Cruise czy Al Pacino. Aviatory do dzisiaj nie straciły na swojej popularności. Klasyczne modele wciąż chętnie wybierane przez grono wiernych fanów, z kolei projektanci coraz częściej wzorują się na aviatorach tworząc ich nowe odsłony.

Okulary z grubym mostkiem

Okulary z grubym mostkiem to jeden z wyraźniejszych ikon lat 80. Styl ten kojarzy się bowiem z muzyką elektroniczną (w tym synth-popem) – trendem, który narodził się w opisywanej epoce i wciąż zyskuje nowych fanów. Choć zdecydowanie się na szeroki mostek wymaga sporo odwagi, warto o tym pomyśleć. W ofercie sklepu Kodano znajdziesz zarówno modele ekstrawaganckie, jak i bardziej stonowane.

Wielkie i plastikowe oprawki

Dużą popularnością plastikowe oprawki cieszyły się już w latach 60. XX wieku – wówczas z upodobaniem nosiły je Jackie Kennedy czy Audrey Hepburn. Te znane na całym świecie ikony mody wybierały różnorodne kształty, wzory i kolory. Za nimi poszły rzesze odważnych kobiet, spośród których jedne kochają wyraziste kolory i wzory, inne stawiają na stonowane barwy i klasyczny design. Wpływ mody z lat 80 wyraźny jest we współczesnych okularach, czego przykładem może być model

Okulary z lat 80. to oczywiście tylko jedna z inspiracji. Jeśli jesteś ciekawy, jakie oprawki noszono we wcześniejszych dekadach, zerknij do działu Okularowe trendy na blogu KODANO.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk