okulary z polaryzacją
Poradnik

Okulary z polaryzacją

Przez dnia 25/02/2015

Jest kilka istotnych kwestii przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Jedna z nich to polaryzacja. Powłoka polaryzacyjna w okularach zapewni nam lepszą ochronę wzroku i poprawi jakość widzenia przy dużym nasłonecznieniu. Żeby móc lepiej wyjaśnić działanie soczewek z filtrem polaryzacyjnym, zaczniemy od wytłumaczenia zjawiska polaryzacji.

Co to jest polaryzacja?

Polaryzacja polega na uporządkowaniu drgań fal świetlnych, które powstają w wyniku ich zderzenia z gładką, poziomą powierzchnią jaką jest min. asfalt, tafla wody, śnieg czy szkło. Część rozproszonych i odbitych promieni słonecznych, w formie oślepiającego blasku trafia do naszych oczu, co powoduje znaczne pogorszenie widzenia oraz zmienia postrzeganie kształtów. Soczewka polaryzacyjna sprawia, że rozproszone fale skupiają się w jedną, pionową falę świetlną, dzięki której widzimy kolory oraz kontrasty bez przekłamania.

Okulary z polaryzacją

okulary z polaryzacją - efekt

Okulary bez polaryzacji

okulary bez polaryzacji - efekt

Powłoka polaryzacyjna:

  • eliminuje drażniące refleksy świetlne
  • podnosi kontrast
  • polepsza widzenie kolorów
  • w pełni chroni przed promieniowaniem UV A i UV B
  • oczy mniej się męczą

Dla kogo okulary z polaryzacją?
Okulary z polaryzacją polecane są kierowcom, gdyż redukują odbicia powstające na szybie i drodze, co pozwala na bezpieczne podróżowanie. Idealne będą również dla osób uprawiających sport dzięki eliminowaniu odbić od śniegu, lodu czy tafli wody. Przydadzą się latem na plaży, chroniąc nasze oczy od drażniących odbić świetlnych powstających na piasku. Pomogą wędkarzom i marynarzom eliminując uciążliwe dla oczu odbicia od tafli wody.

Ponadto okulary z polaryzacją zalecane są dla osób:

  • wykonujących prace, które wymagają dużego wysiłku wzrokowego, ponieważ zmniejszają męczenie się oczu
  • odpoczywających w miejscu silnego nasłonecznienia
  • potrzebujących korekcji wad astygmatyzmu
  • wykonujących pracę przy komputerze, gdyż eliminują odbicia od ekranu monitora
  • szukających okularów wysokiej jakości z odpowiednią ochroną oczu

Kolory soczewek polaryzacyjnych

Szkła polaryzacyjne dostępne są w czterech kolorach. Soczewki w kolorze szarym są najbardziej uniwersalne i komfortowe. Dają uspokajający obraz, zarówno w świetle dziennym jak i blasku słonecznym, bez zniekształceń kolorów. Kolor zielony zalecany jest do noszenia przez cały rok, szczególnie w słonecznych warunkach. Soczewki brązowe i miedziane polecane są przede wszystkim dla kierowców i rowerzystów, gdyż zwiększają widoczność światła czerwonego.
Warto wiedzieć, że soczewki posiadające filtry polaryzacyjne mogą powodować zniekształcenie kolorów, co utrudniać będzie patrzenie na obrazy LCD. Pamiętajmy również, że okulary z polaryzacją nie nadają się do prowadzenia pojazdów w nocy.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk