Poradnik

Oprawki metalowe – dla kogo?

Przez dnia 14/05/2019

Podczas zakupu okularów jedną z ważniejszych rzeczy jest wybór odpowiednich oprawek. Dla niektórych najważniejszy jest ich wygląd, inni z kolei za priorytet uznają materiał, z którego są wykonane. Dzisiaj przyglądniemy się nieco bliżej okularom wykonanym z trwałego tworzywa. Poznajcie bliżej oprawki metalowe.  

Okulary wykonane z plastiku vs metalowe oprawki

Głównymi różnicami pomiędzy oprawkami plastikowymi i metalowymi jest fakt, że pierwsze z nich są zdecydowanie mniej wytrzymałe na działanie temperatury. Okulary plastikowe zazwyczaj są szersze niż metalowe, dzięki czemu często bardziej widoczne na twarzy. Metalowe oprawki z kolei posiadają charakterystyczne noski, które podtrzymują okulary na nosie i odpowiednio je układają . Obydwa powyższe materiały zapewniają okularom wysoką jakość: są lekkie oraz odporne na uszkodzenia i złamania.

Z czego wykonane są oprawki metalowe?

Wśród materiałów z jakich wykonana jest metalowa konstrukcja okularów wymienia się: tytan, stal nierdzewną, czy też aluminium. Tytanowe oprawki są około 50 % lżejsze od pozostałych okularów z metalową oprawką. Taki rodzaj opraw jest w dodatku bardzo stabilny oraz odporny na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i rdzy. Metalowe oprawki wykonane ze stali nierdzewnej również posiadają szereg zalet: są antykorozyjne, antyalergiczne oraz cienkie i twarde jednocześnie. Powłoka metalowych oprawek wykonana jest z miedzi, niklu, chromu lub metali szlachetnych, rzadziej z innym pierwiastków, takich jak np. złoto. Nie istnieją natomiast na rynku oprawki zbudowane w całości ze złota, gdyż byłyby one zbyt miękkie i elastyczne.

 

Zalety oprawek metalowych:

  • bardzo wytrzymałe – służą przez wiele lat i nie odkształcają się pod wpływem czasu;
  • posiadają nanośniki (inaczej noski) – dzięki nim okulary można bez trudu dopasować do nosa;
  • są subtelniejsze i mniej widoczne dla otoczenia;
  • lekkie i bardzo wygodne w noszeniu;
  • dostępne są w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach.

Dla kogo metalowe oprawki?

Z metalowych oprawek zadowolone będą osoby ceniące klasykę, uniwersalność oraz elegancję. Owalne i prostokątne kształty pasują praktycznie do każdego ubioru i każdej stylizacji: eleganckiej, codziennej, a nawet sportowej. Choć z awangardowymi i ekstrawaganckimi modelami kojarzą się przede wszystkim plastikowe oprawki, odważnych metalowych sztuk pojawia się coraz więcej. Jeśli szukamy nieszablonowych okularów możemy prześledzić ofertę bardzo cienkich oprawek tzw. „druciaków„, które ostatnio stały się niezwykle popularne, a także tych o wyrazistych barwach, czy z oryginalnymi wzorami. Wzory na metalowych oprawkach najczęściej zaobserwujemy w postaci oryginalnie wygiętych zauszników, podwójnych mostków lub dodatkowych elementów z frontu okularów. Duży potencjał posiadają szerokie, oversize’owe metalowe oprawki, które można zdobić na różne sposoby. Na uznanie zasługują także metalowe oprawki typu kocie oczy oraz geometryczne kształty. Metalowe oprawki to nie tylko minimalizm i elegancja – to także wychodzenie trendom naprzeciw.

 

 

Jeśli zastanawiasz się także nad kształtem oprawek, które zamierzasz kupić, zajrzyj do artykułu pt. „Trendy w oprawkach na przestrzeni lat”. W tekście tym pokazujemy jak wyglądają lenonki, okulary panto, pilotki, kocie oczy, klasyczne Wayfarery.

Trendy w oprawkach na przestrzeni lat

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk