Okularowe trendy

Stylowy podwójny mostek

Przez dnia 23/03/2019

Klasyczne okulary z podwójnym mostkiem to aviatory. Pilotki pojawiły się tuż przed II wojną światową i dziś stanowią jeden z najgorętszych trendów. Ten popularny model przyniósł ze sobą nie tylko nietypowy kształt oprawek, lecz również tzw. belkę, czyli podwójny mostek. Dziś rozwiązanie to obecne jest we wszystkich typach okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.

Aviatory nazywane są również okularami policyjnymi. Model ten został zaprojektowany na potrzeby armii amerykańskiej. Pierwsze pilotki chroniły pilotów przez słońcem, bardzo niebezpiecznym na ogromnych wysokościach. Model ten szybko trafił do masowej produkcji. Mimo to okulary w ciekawym kształcie i z podwójnym mostkiem długo czekały na swój czas. Przełom nastąpił w latach 80., kiedy Tom Cruise pojawił się w nich w kultowym filmie „Top Gun”. Mniej więcej w tym samym czasie pilotki promował Sylvester Stallone, który nosił je w znanych produkcjach: „Rocky IV” i „Cobra”. Ich miłośniczkami są między innymi Sharon Stone, Julia Roberts, Nocole Richie, czy Jennifer Aniston. Pamiętajmy jednak, że dziś podwójny mostek to nie tylko aviatory.

William Morris BL 042 c2, William Morris BL 036 c2

Podwójny mostek i jego optyczne właściwości

Powstało nieskończenie wiele artykułów na temat odpowiednich oprawek do określonego kształtu twarzy. Wiele z nich nie wspomina jednak o optycznych właściwościach podwójnego mostka. Nisko osadzony znakomicie odwraca uwagę od zbyt dużego nosa i przywraca proporcje twarzy. Osobom z małym nosem polecamy wybór okularów z wysoko osadzoną belką.

Okulary

Podwójny mostek odnajdziemy przede wszystkim w aviatorach, kocich oczach, okrągłych okularach i kształtach prostokątnych oraz kwadratowych. Belka może być długa lub krótka, kolorowa, metalowa, bądź imitująca drewno. Nowością jest pomysł na potrójny mostek. Posiada go między innymi model Vogue VO 4043 352.  Osobom poszukującym standardowych rozwiązań bardziej spodobają się okulary marki William Morris z podwójnym mostkiem.

Vogue VO 4043 352, Vogue VO 4043 999

Metalowe oprawki

Często zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy oprawkami plastikowymi i metalowymi. Miłośników lekkich, plastikowych oprawek nie brakuje, choć obecnie hitem stają się metalowe okulary. Typowe dla tego rodzaju oprawek są noski, czyli niewielkie, ruchome elementy przytrzymujące okulary na nosie. Wykorzystanie metalu pozwala osiągnąć zdecydowanie cieńsze formy niż te wykonane z plastiku (w okularach stosowany jest wysokiej jakości acetat).  Częstym wyborem okularników są oprawki w kolorze złotym lub srebrnym – wielu gustuje w modelach ekstremalnie cienkich i dużych.

Emporio Armani EA 3115 5026, William Morris BL 046 c1

Styl retro

Okulary z podwójnym mostkiem świetnie wpisują się w klimaty retro. Ich pierwsze triumfy sięgają lat 40., kiedy skradły serce amerykańskiego generała o nazwisku Douglas MacArthur. Większości z nas model ten zdecydowanie bardziej kojarzy się z latami 80., kiedy ich urok odkryło kino i znane hollywoodzkie gwiazdy.

 

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk