pomoce optyczne dla słabowidzących
Zdrowe oczy

Pomoce optyczne dla słabowidzących. Co robić kiedy standardowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów?

Przez dnia 12/10/2015

Pomoce optyczne przeznaczone są dla osób, u których nie da się poprawić widzenia poprzez zastosowanie okularów korekcyjnych, soczewek lub przez zabiegi operacyjne. Są to schorzenia wywołane urazami, zwyrodnieniem siatkówki lub jej uszkodzeniem, bielactwem, wrodzonym niedorozwojem plamki oraz dużą krótkowzrocznością. Mogą wynikać również z wieku. Osoby takie mają trudności w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Pomoce optyczne umożliwiają im korzystanie z narządu wzroku, poprawiając tym samym jakość życia.

Dobór pomocy optycznych wykonywany jest indywidualnie dla każdego w zależności od ubytku wzroku, sprawności manualnej oraz pozostałych potrzeb. Przeprowadzany jest w specjalistycznych gabinetach i poprzedzony badaniami m.in. badaniem ostrości wzroku. Ich zadaniem jest zrównoważenie spadku ostrości widzenia, poprzez powiększenie obrazów w miejscu, gdzie siatkówka nie została uszkodzona. Do najpopularniejszych pomocy optycznych należą:

Lupy ręczne

Na rynku dostępna jest szeroka gama tych produktów. W zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań możemy wybierać w lupach z rączką, podświetlanych, które zwiększają kontrast tekstu, lupach stawianych na tekście, oraz o różnej średnicy i powiększeniu. Istnieją również lupy specjalne, które umożliwiają czytanie książek na ekranie telewizora lub pozwalające zachować obydwie ręce wolne, by móc wykonać czynności, które wymagają dużej dokładności.

Monookulary

Przeznaczone są do dali i bliży. Wykorzystuje się w nich lornetki Keplera. Występują w formie przenośnej i wykorzystywane są w momencie zaistnienia potrzeby np. w celu odczytania rozkładu jazdy autobusów. Mogą zostać również zamontowane w oprawie okularów przed jednym okiem, służąc np. do oglądania telewizji. Dostępne w dużych przybliżeniach, jednocześnie są małe i lekkie.

Okulary lornetkowe

Posiadają optyczny układ powiększania zarówno do bliży jak i dali. Występują jako lunetki, które umieszcza się w specjalnych oprawach. Wyposażone są w możliwość regulowania ostrości widzenia, w zależności od tego z jakiej odległości oglądamy przedmioty. W ramach okularów lornetkowych wyróżniamy również okulary przeznaczone do oglądania telewizji lub do czynności dnia codziennego.

Okulary lupowe

Jedno lub dwuoczne, zamknięte w klasycznych oprawkach okularowych. Przeznaczone są do korekty bliży, a więc idealne do przeczytania gazety czy menu w restauracji. Ich zaletą jest duże powiększenie, mała waga oraz duże pole widzenia. Często stosowane u pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej oraz jaskrą.

Do zwiększenia kontrastu widzenia wykorzystywane są specjalnie dobrane filtry. Kolor szary, dzięki polaryzacji niweluje odblaski. Filtr w kolorze żółtym i pomarańczowym wzmacnia kontrast. Należy również pamiętać, by zaczynać od jak najmniejszego powiększenia, zwiększając je w miarę potrzeb. U osób, które mają bardzo słabą ostrość widzenia, niezbędne jest zastosowanie elektronicznych urządzeń. W większości przypadków pomoce optyczne są refundowane przez NFZ.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk