powłoki uszlachetniające - okulary
Zdrowe oczy

Powłoki uszlachetniające na szkłach okularowych

Przez dnia 25/11/2014

Na rynku okularów możemy znaleźć coraz większy wybór powłok uszlachetniających, które poprawiają komfort użytkowania, a przede wszystkim jakość widzenia. Zainteresowanie nimi jest coraz większe, warto więc zapoznać się z dostępnymi rodzajami powłok oraz ich właściwościami, aby móc odpowiednio dobrać je do naszych indywidualnych potrzeb.

Powłoka utwardzająca UTR

Zadaniem tych powłok jest utwardzenie i wzmocnienie powierzchni soczewki, zabezpieczając ją w ten sposób przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo chronią soczewkę przed działaniem czynników atmosferycznych, oraz ułatwiają nakładanie dodatkowych powłok uszlachetniających.

Powłoka antyrefleksyjna AR

Refleksy świetlne obniżają przejrzystość soczewki i kontrast widzenia. Pogarsza to jakość obrazu, co powoduje szybsze męczenie się oczu, w szczególności u osób pracujących przy komputerze. Istnieje również duże ryzyko, że na powierzchni soczewki mogą powstać nieprawdziwe obrazy lub odbicia, które stanowić będą niebezpieczeństwo np. podczas jazdy samochodem. Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej usuwa powyższe trudności, dodatkowo podnosi walory estetyczne. Pomimo niewątpliwych zalet, istnieje przekonanie, że soczewki z powłokami AR szybciej się brudzą. Jest to błędne rozumowanie, gdyż powstające zanieczyszczenia nie są większe ale bardziej widoczne, poprzez zwiększoną przejrzystość soczewki.

Powłoka hydrofobowa

Odpowiedzialna jest za wygładzenie powierzchni soczewki. Poprzez to woda podczas kontaktu z warstwą hydrofobową nie osiada na niej i nie rozmazuje, a skupia w krople, które samoistnie ześlizgują się. Soczewki z taką powłoką szybciej odparowują i dużo łatwiej je wyczyścić.

Powłoka oleofobowa

Warstwa ta utrudnia osiadanie drobinek tłuszczu, które przylegają do soczewki podczas styczności np. z palcami. Duży kąt zwilżania powłoki powoduje, że tłuszcz nie rozmazuje się na powierzchni ale przyjmuje formę, łatwych do usunięcia, kropli. Soczewkę taką łatwiej utrzymać w czystości.

Powłoka antystatyczna

Powłoka antystatyczna utrudnia przyleganie kurzu, który przyciągany jest do powierzchni soczewki, poprzez ładunki elektrostatyczne powstające w wyniku czyszczenia. Podnosi komfort użytkowania, zapewniając dobrą przejrzystość podczas pracy w pomieszczeniach o wysokim stężeniu pyłków .

Powłoka antyelektrostatyczna EMI

Chroni oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Dotyczy to w szczególności osób, które dużo czasu spędzają przy komputerze. Blokowanie promieniowania spowodowane jest nałożeniem na soczewkę materiału, który posiada własności dielektryczne. Dodatkowo powłoka EMI ogranicza przyciąganie kurzu.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk