łzawienie oczu - przyczyny
Zdrowe oczy

Łzawienie oczu – przyczyny nadmiernego wydzielania łez

Przez dnia 07/09/2015

Łzawienie oczu to uciążliwa dolegliwość, która może utrudniać nam wykonywanie codziennych obowiązków. Przyczyny łzawienia mogą być różne. Zazwyczaj jest to objaw alergii, ale może też być oznaką choroby zakaźnej lub schorzenia gałki ocznej, nie należy więc go lekceważyć.

Rola łez

Wbrew pozorom łza nie składa się tylko z wody. W jej zawartości możemy znaleźć takie substancje jak: chlorek sodu, białko oraz tłuszcze, za pomocą których utrzymuje się na oku. Łzy są mechanicznie rozprowadzane po powierzchni gałki ocznej za pomocą mrugania. Mają za zadanie nawilżenie oka. Ponadto oczyszczają jego powierzchnię z zanieczyszczeń, chronią przed infekcjami i mikrourazami, zapewniając nam komfortowe widzenie na co dzień. Film łzowy spełnia również funkcję dezynfekującą oraz chroni oko przed wysychaniem. W sytuacji prawidłowego funkcjonowania gruczołów łzowych są one niezauważalne.

Jakie mogą być przyczyny łzawienia?

Łzawienie oczu to zaburzenie wywołujące nadmierne wydzielanie łez poprzez gruczoły łzowe. Może być spowodowane wieloma czynnikami, do których zalicza się:

Stan zapalny lub podrażnienie powierzchni oka

  • stan zapalny rogówki i spojówki na tle alergicznym, poza nadmiernym łzawieniem objawia się swędzeniem, pieczeniem i obrzękiem,
  • zapalenie brzegów powiek, którego oznaką jest obrzęk, swędzenie i przekrwiona powieka,
  • mechaniczne uszkodzenie rogówki np. poprzez zadrapanie,
  • ciało obce w oku przejawiające się bólem, zaczerwienieniem i pieczeniem.

Niedrożność kanalika łzowego

To niemożność odpływu łez do woreczka łzowego co skutkuje gromadzeniem się ich na powierzchni oka. Przyczyną może być obrzęk lub infekcja bakteryjna czy wirusowa, która prowadzi do zapalenia kanalików łzowych. Zatkanie kanalika łzowego może powodować również obecność ciała obcego lub blizna powstała w wyniku urazu.

Zespół suchego oka

W wyniku niedostatecznego wydzielania łez, powierzchnia oka jest wysuszona na skutek czego następuje naturalna reakcja nadmiernego łzawienia. Niekorzystne warunki środowiskowe takie jak, klimatyzowane lub zadymione pomieszczenie, suche powietrze lub kurz mogą wzmagać dolegliwość. O przyczynach zespole suchego oka nazywanego również syndromem oka biurowego więcej w „Zespół oka biurowego„.

Stan zapalny przewodu nosowego

Niedrożność nosa spowodowana reakcją alergiczną (katar sienny) objawiająca się obfitą i ciągłą wydzieliną z nosa oraz kichaniem, może przejawiać się także łzawieniem. Może być ona również wynikiem stanu zapalnego błony śluzowej nosa, urazu okolicy nosowej bądź jego nieprawidłowej budowy.

Ponadto łzawienie może być spowodowane wrażliwością na promienie słoneczne, silnym wiatrem czy też podrażnieniem węchu np. podczas krojenia cebuli. Inną przyczyną może być niewłaściwe ułożenie rzęs drażniące spojówkę i rogówkę, przemęczenie oczu oraz zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych.

Jak poradzić sobie ze łzawieniem oczu?

Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę oczu i ich okolic. W przypadku wrażliwości na światło słoneczne warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem, które uchronią również przed uciążliwym wiatrem. Jeśli łzawienie jest wynikiem suchego oka wówczas pomogą nam krople do oczu, najlepiej by były one bez konserwantów. Jeśli łzawienie nie ustaje należy skontaktować się z lekarzem okulistą.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk