sposoby na zmęczone oczy
Zdrowe oczy

Sprawdzone sposoby na zmęczone oczy

Przez dnia 07/12/2015

Długa praca przed komputerem, klimatyzacja, kurz, zanieczyszczenia, czyli wszystko z czym nasze oczy stykają się codziennie, powoduje ich zmęczenie i infekcje. Co zrobić, aby ulżyć przemęczonym oczom i zapobiec chorobom? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby.

Rób sobie przerwy

Długa praca przed komputerem powoduje, że nasze oczy są przemęczone, co objawia się pieczeniem, zaczerwieniem a nawet obrzękiem. Aby uniknąć takiej sytuacji, podczas wielogodzinnej pracy należy robić sobie przerwy, skupić wzrok na innym punkcie, wykonać kilka ćwiczeń oczu polegających na zataczaniu ósemek oraz patrzeniu w bok pod różnym kątem. Należy również pamiętać o częstym mruganiu, by zapobiec wysuszaniu gałki ocznej.

Nawilżaj oczy

Oczy nie mogą być przesuszone, dlatego ważne jest, by zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty nawilżające. Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Do najpopularniejszych należą sztuczne łzy, krople do oczu o właściwościach nawilżających czy łagodzących podrażnienia. Najlepiej wybierać te, które nie posiadają konserwantów, a w swoim składzie mają kwas hialuronowy, który zapewnia długotrwałe działanie.

Spożywaj odpowiednią ilość płynów

Zbyt małe spożycie płynów powoduje odwodnienie organizmu, a tym samym wysuszenie spojówek dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnym piciu wody w ciągu dnia. Zwłaszcza w zimie, kiedy nie odczuwamy pragnienia, a długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach wysusza nasze oczy.

Zadbaj o stanowisko pracy

W miarę możliwości powinniśmy pracować przy oświetleniu naturalnym, gdy nie jest to możliwe to korzystajmy ze światła sztucznego, ale unikajmy jarzeniówek. Światło powinno padać na ekran monitora tak, by nie świeciło nam w oczy. Pamiętajmy o zachowaniu właściwej odległości twarzy od ekranu, która wynosi 40-75 cm.

W domu

Na opuchnięte oczy sprawdzą się zimne okłady z herbaty, rumianku lub bławatka. Do ich wykonania wystarczą waciki, które nasączamy esencją wybranej rośliny lub woreczki od herbaty wcześniej schłodzone w lodówce. Sprawdzonym sposobem na opuchliznę są również kostki lodu, którymi smarujemy zmęczoną skórę wokół oczu. Jako alternatywy można także użyć schłodzonego, świeżego ogórka. W usunięciu efektu zmęczonych oczu pomogą również żelowe okulary, które przed użyciem należy schłodzić w lodówce. Jeśli nie jesteśmy w ich posiadaniu, z pomocą przyjdą zimne łyżeczki. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby nie zastąpią wizyty u lekarza, w przypadku choroby oczu i nie stanowią dobrej metody leczenia.

Ponadto…

  • Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty
  • Dbaj o wzrok od wewnątrz. O witaminach i minerałach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku pisaliśmy tutaj
  • Przebywaj na świeżym powietrzu, sport i rekreacja mają pozytywny wpływ na przemęczony wzrok
  • Zadbaj o odpowiednią ilość snu
TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk