Fakty i mity na temat okularów

okulary fakty i mity

Pomimo, iż statystycznie co 4 Polak nosi okulary korekcyjne i co roku realizowane są liczne kampanie mające na celu edukację konsumentów, wciąż wiele osób kieruje się stereotypowymi poglądami na temat korekcji wzroku i samych okularów. W związku z tym potwierdzamy kilka faktów i obalamy mity związane z okularami.

 

Gotowe okulary szkodzą oczom

 

FAKT Zdecydowanie tak. Gotowe okulary zakupione w aptece, supermarkecie czy drogerii nie nadają się do korekcji wad wzroku. Zarówno okulary z apteki, jak i gotowe okulary z drogerii czy supermarketu, są tak samo nieprzydatne i szkodliwe w kontekście korekcji wad widzenia. Produkowane są bowiem masowo, dla anonimowego odbiorcy, według z góry ustalonych parametrów, nie ma więc możliwości, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb kupującego, czyli rozstawu źrenic, różnowzroczności, kształtu twarzy czy astygmatyzmu. Skutkować to może m.in. zawrotami głowy, bólem i zmęczeniem oczu, powstaniem zeza, pieczeniem i łzawieniem oczu lub nieostrym widzeniem.

Podobnie jest w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Kupione na targu czy w sieciówkach zazwyczaj pozbawione są filtrów UV, a ciemne soczewki, zamiast blokować dopływ promieniowania ultrafioletowego, wpuszczają go do oka jeszcze więcej. Może to skutkować poważnymi schorzeniami naszego wzroku tj. prowadzić do zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej lub zapalenia spojówek.

 

Noszenie okularów korekcyjnych spowoduje cofnięcie się wady

 

MIT Jest to całkowita nieprawda. Natomiast istnieją wady, które nieskorygowane mogą dużo szybciej się rozwijać. Pełna korekcja działa korzystnie na hamowanie narastania wady wzroku zwłaszcza w przypadku krótkowzroczności. Ponadto odpowiednio dobrane okulary korekcyjne sprawią, że będziemy widzieć dużo lepiej, przez co poprawi się nasz komfort życia.

 

Przy krótkowzroczności lepiej jest nosić okulary o mniejszej mocy, niż wada

 

MIT Do niedawna uważano, że krótkowzroczność można cofnąć poprzez stosowanie okularów czy soczewek kontaktowych o mocy mniejszej niż ta, która była potrzebna do pełnej korekcji wady. Jednak badania wykazały, że taka metoda zamiast pomóc, może doprowadzić do pogorszenia wady wzroku. Moc soczewek okularowych powinna być więc dobierana proporcjonalnie do zaawansowania wady.

 

Okulary powinno się ściągać żeby oczy mogły odpocząć

 

MIT Jeśli soczewki są odpowiednio dostosowane do parametrów oka, a moce właściwie dobrane, nie powinno się odczuwać dyskomfortu ani zmęczenia oczu. By warunki te mogły zostać spełnione okulary powinny być wykonane przez profesjonalny salon optyczny na podstawie recepty wystawionej przez okulistę po wcześniejszym badaniu. Ważne jest też, aby okulary zostały dopasowane do kształtu twarzy i rozstawu źrenic, tylko wtedy będą nam dobrze służyć.

 

Żeby dobrać okulary wystarczy badanie komputerowe wzroku

 

MIT Nie jest to prawda. Komputerowe badanie wzroku jest tylko jednym z elementów badania oczu. Polega na szybkim badaniu ostrości wzroku poprzez pomiar krzywizny rogówki oraz soczewki oka. Nie jest ono więc wystarczające by właściwie dobrać szkła korekcyjne. Kompleksowe badanie oczu to skomplikowana procedura składająca się z szeregu badań obejmujących m.in. diagnostykę przedniego i tylnego odcinka oka, dna oka oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego.

 

Okulary mogą uczulać

 

FAKT Niektóre osoby zwłaszcza alergicy mogą mieć problemy z noszeniem okularów. Dzieje się tak, ponieważ oprawki okularowe wykonane są z różnych tworzyw i niektóre z nich mogą mieć właściwości uczulające. Wybór opraw powinien stanowić ważny element zakupu, ponieważ mają one bezpośrednią styczność z naszą skórą przez kilkanaście godzin dziennie.

 

Astygmatyzm to choroba

 

MIT Astygmatyzm jest wadą wzroku, taką, jak każda inna. Z tą różnicą, że charakteryzuje się innymi przyczynami i objawami – obraz widziany przez astygmatyka jest rozmazany w specyficzny sposób. I tak, jak ogólnie dobór okularów korekcyjnych jest bardzo ważny, dobór okularów cylindrycznych także – warto przeprowadzić go z pomocą doświadczonego specjalisty. Podobnie jest z doborem soczewek torycznych dla astygmatyków.

 

Do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić

 

MIT Adaptacja do okularów progresywnych trwa od kilku minut do 2-4 dni. Ostateczny czas zależy od indywidualnych cech i nastawienia danej osoby. Nie można jednak powiedzieć, że przyzwyczajenie się do okularów progresywnych jest trudne. Zwłaszcza jeśli dobór okularów progresywnych został przeprowadzony przez lekarza specjalistę, a okulary wykonano w dobrej klasy salonie optycznym i przez optyka z doświadczeniem. Szacuje się, że zaledwie 1% wszystkich użytkowników okularów tego typu ma problem z przyzwyczajeniem się do soczewek progresywnych. Chcesz, by komfort korzystania z okularów progresywnych był większy? Wybierz konstrukcje, które zapewniają szersze pole widzenia.

 

Dodatkowe powłoki na szkła w okularach to zbędny wydatek

 

MIT Powłoki uszlachetniające sprawiają, że okulary zyskują dodatkowe funkcjonalności i są lepiej dopasowane do potrzeb danej osoby. Więcej na temat konkretnych powłok przeczytasz w Co oznaczają konkretne powłoki uszlachetniające?.

W tym miejscu skupimy się tylko na jednym przykładzie – powłoce BlueBlocker. Ta musi wzbogacać okulary biurowe i okulary młodych osób – ze względu na codzienną pracę z komputerem. Czy to oznacza, że nie są potrzebne osobom starszym? Tacy użytkownicy, choć w większości nie korzystają z komputera, niemal codziennie oglądają telewizję, a telewizor także emituje szkodliwe, niebieskie światło, przed którym chroni BlueBlocker. Powłoka jest więc potrzebna także w okularach osób starszych.

Można powiedzieć, że każda z powłok się przydaje – jako że tryb życia każdego z nas jest w pewnych obszarach bardzo podobny. Niektóre można po prostu potraktować jako możliwość zwiększenia komfortu korzystania z okularów, a inne stanowią element niezbędny do zachowania zdrowia i dobrej kondycji wzroku.

 

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to tylko ozdoba, można je kupić tanio i na wakacyjnym stoisku

 

MIT Wzrok dzieci jest nadal w fazie rozwoju. Jego ochrona – w tym głównie przed promieniowaniem UV – jest więc bardzo ważna. Zwłaszcza, że dzieci spędzają dużo czasu na zewnątrz. A taką ochronę zapewniają tylko dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, czyli kupione w odpowiednim salonie optycznym i z konkretnymi certyfikatami, potwierdzającymi jakość wykorzystanych soczewek – fakt, że wzbogacono je o skuteczne filtry UV.

Kupowanie okularów przeciwsłonecznych dla dzieci na pierwszym lepszym stoisku i tylko ze względów na estetykę to duży błąd – z powodów zbliżonych do tych, które podaliśmy w pierwszym akapicie, przy micie związanym z kupowaniem gotowych okularów.

 

Soczewki kontaktowe nie chronią przed promieniowaniem UV

 

MIT I FAKT Jak to możliwe? Niejednoznaczna odpowiedź wynika z faktu, że tylko nowoczesne soczewki, tworzone w ostatnich latach, są wzbogacane filtrami UV, które chronią przed dwoma rodzajami niebezpiecznego promieniowania słonecznego, i to w niemal stu procentach. Starsze produkty mogą takich filtrów nie posiadać. Wtedy świetnym połączeniem są okulary przeciwsłoneczne z soczewkami kontaktowymi – pierwsze chronią przed słońcem, a drugie zapewniają wyraźne widzenie. A jeśli chcesz zapewnić swoim oczom maksymalną ochronę przed UV, zawsze noś okulary przeciwsłoneczne z soczewkami kontaktowymi – niezależnie od tego, z jakich „kontaktów” korzystasz.

 

Podsumowanie

 

Zarówno wokół okularów, jak i soczewek kontaktowych, narosło wiele mitów. Niektóre są mniej, a inne bardziej popularne, ale wszystkie okazują się szkodliwe. Czasami po prostu utrudniają wybór konkretnych okularów lub soczewek, ale nierzadko prowokują do kupna tanich i niebezpiecznych produktów lub w ogóle zniechęcają do korzystania z nich – a to zwiększa ryzyko pogarszającej się wady widzenia lub chorób oczu. W tym artykule staraliśmy się rozprawić z najpopularniejszymi okularowymi mitami.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: