Jak wybrać soczewki okularowe?

dobór soczewek okularowych

Szkła okularowe są istotnym elementem okularów korekcyjnych. To dzięki nim możemy widzieć prawidłowo i wygodnie korzystać z okularów. Dlaczego jest aż taka różnorodność w cenie soczewek okularowych? Czym różnią się poszczególne szkła? Sprawdź, jakie soczewki będą najlepsze dla Ciebie!

 

Okulary korekcyjne – soczewki okularowe są tak samo ważne, jak oprawki

 

Bardzo ważne jest, aby już na początku uświadomić sobie, że to, czy dane okulary będą prawidłowo korygować naszą wadę wzroku i dobrze służyć nam na co dzień, zależy od dwóch elementów: oprawek okularowych i szkieł do okularów. Opisujemy drugi z podanych elementów.

Okulary powinny jak najlepiej odpowiadać na nasze wzrokowe potrzeby i oczekiwania. Inne soczewki okularowe powstają z myślą o osobach, spędzających wiele godzin przed ekranem komputera, inne z myślą o kierowcach, a jeszcze inne dla sportowców. Różne potrzeby mają też młodzi i starsi użytkownicy. Dlatego w pierwszej kolejności warto poznać najpopularniejsze rodzaje szkieł do okularów. Taka wiedza pozwala dokonać świadomego wyboru.

 

Soczewki w okularach - trzy najpopularniejsze klasyfikacje

 

W pierwszej kolejności szkła do okularów korekcyjnych różnią się w zależności od wady wzroku, jaką mają korygować. Są to:

  • soczewki okularowe do dali - dla krótkowidzów,
  • soczewki do bliży - dla dalekowidzów,
  • soczewki progresywne - pozwalające dobrze widzieć z bliska i z daleka - dla osób z prezbiopią, czyli głównie osób starszych.

Dwoma pierwszymi rodzajami soczewek wzbogaca się okulary jednoogniskowe - służące do korekcji tylko jednej wady wzroku. Osoby z prezbiopią noszą okulary dwuogniskowe o specyficznej budowie, uwzględniającej segment o mocy ujemnej na górze i mocy dodatniej na dole lub okulary wieloogniskowe, nazywane też progresywnymi i będące udoskonaloną formą okularów dwuogniskowych. Mają bowiem zdolność płynnego przejścia między jedną mocą a drugą i wyglądają znacznie estetyczniej.

Inna klasyfikacja stosowana do opisywania rodzajów soczewek okularowych to klasyfikacja ze względu na konstrukcję soczewek. W niej wyróżnia się:

  • Soczewki okularowe sferyczne – najbardziej podstawowe; konsekwencją takiej budowy jest zniekształcenie obrazu na krawędziach oprawy, w tzw. obszarach peryferyjnych. Powodują też efekt powiększonych lub zmniejszonych oczu w zależności od posiadanej mocy korekcyjnej. To soczewki o najdłuższej historii, najłatwiejsze do wyprodukowania i dzięki temu też tanie.
  • Soczewki okularowe asferyczne – ze zredukowanym efektem zniekształceń na granicach oprawek, wiernie odwzorowujące oglądany obraz. Charakteryzują się udoskonaloną estetyką i polecane są zwłaszcza osobom o dużej wadzie wzroku i astygmatykom.

Inna klasyfikacja uwzględnia materiał, z jakiego wyprodukowano dane soczewki okularowe. I tu znajdziemy: soczewki mineralne (szklane) - najstarsze, o dużej odporności na zarysowania, ale niestety dość ciężkie, soczewki organiczne (plastikowe) - nowoczesne i najpopularniejsze, lekkie i wytrzymałe, odpowiednie do nałożenia dodatkowych powłok uszlachetniających oraz soczewki z poliwęglanu - najbardziej zaawansowane.

 

Najpopularniejsze rodzaje soczewek w okularach

 

Szkła do okularów ponadto mogą mieć dodatkowe funkcje. Ze względu na to wyróżniamy:

 

Szkła fotochromowe

 

Przyciemniają się na słońcu, a w pomieszczeniu z powrotem są przezroczyste. Takie szkła z powodzeniem wykorzystuje się więc jako szkła do okularów przeciwsłonecznych, i to najbardziej wygodnych w użyciu, bo z takimi soczewkami okulary przeciwsłoneczne aktywnie reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne i dopasowują się do nich.

Możemy nawet wybierać między różnymi kolorami szkieł fotochromowych – szarymi, brązowymi i zielonymi. Trzeba mieć jednak na uwadze, że soczewki fotochromowe nie są odpowiednie dla kierowców. Wynika to z faktu, że szyby samochodowe blokują promieniowanie UV, przynajmniej w pewnej części, a to niemal całkowicie ogranicza funkcjonalność „fotochromów”.

 

Barwione szkła do okularów korekcyjnych

 

Osoby, które borykają się z wadą wzroku, mają możliwość stosowania tych samych okularów, by uzyskać wyraźne widzenie i jednocześnie zapewnić swoim oczom ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Umożliwiają to barwione szkła do okularów korekcyjnych, które w przeciwieństwie do fotochromowych są zabarwione na stałe.

Tu także do wyboru jest kilka kolorów. Warto jednak wiedzieć, że wybór barwy soczewek okularowych nie powinien być podyktowany wyłącznie gustem. Każdy kolor oferuje bowiem ochronę przed słońcem różnej jakości. Więcej o znaczeniu koloru w okularach przeciwsłonecznych przeczytasz w artykule Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych.

 

Szkła do okularów z antyrefleksem

 

Są jednymi z najczęściej wybieranych soczewek okularowych. Kosztują niewiele więcej niż podstawowe, a znacząco podnoszą komfort korzystania z okularów. Wynika to z faktu, że redukują oślepiające odblaski, poprawiając komfort widzenia – szczególnie nad wodą, mokrą jezdnią i podczas prowadzenia samochodu, bo chronią przed oślepieniem przez reflektory nadjeżdżających aut. Szkła do okularów z antyrefleksem dodatkowo są łatwiejsze w czyszczeniu i lepiej chronione przed zarysowaniem.

 

Szkła do pracy przed komputerem

 

Jedną z najbardziej znanych i cenionych powłok uszlachetniających szkła do okularów jest tzw. powłoka BlueBlocker. W różnych salonach optycznych możesz spotkać ją pod odrobinę inną nazwą. Jej rolą jest ograniczać niebieskie światło - bardzo szkodliwe dla ludzkiego wzroku i powodujące między innymi wczesne zmęczenie oczu. Z tego powodu świetnie sprawdza się u wszystkich osób, korzystających z okularów korekcyjnych przed ekranem komputera i innych urządzeń elektronicznych.

 

Od czego zależą ceny soczewek okularowych?

 

Ceny szkieł okularowych są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • Rodzaj wady wzroku (refrakcji) - im bardziej skomplikowana wada refrakcji, tym szkła mogą być droższe. Niektóre rodzaje soczewek okularowych mają ograniczenia odnośnie cylindrów lub mocy, przez co są dedykowane dla konkretnego zakresu parametrów.
  • Powłoki uszlachetniające - powłoki odpowiadają za różne właściwości soczewek, np. brak refleksów świetlnych, łatwość czyszczenia, czy zapobieganie zaparowaniu szkieł. Zasada jest taka, że im więcej powłok na soczewkach lub im bardziej zaawansowane technologicznie są dane powłoki, tym soczewki są droższe.
  • Grubość szkieł - duże wartości mocy niejednokrotnie wymagają grubych szkieł. Aby szkła odpowiednio korygowały wzrok i wyglądały estetycznie, decydujemy się na cieńsze warianty. Jednak musimy wtedy brać pod uwagę wyższą cenę takich soczewek.
  • Tworzywo - najlepiej, jeśli soczewki są wykonane z lekkiego, a jednocześnie odpornego na zarysowania i pęknięcia tworzywa. Certyfikaty jakości: CE oraz FDA to gwarancja wysokiej jakości materiałów, oraz bezpieczeństwa dla naszego wzroku.
 

Dobierz soczewki okularowe dla siebie

 

Przy wyborze szkieł okularowych warto zwrócić uwagę szczególnie na swoje preferencje i tryb życia. Zastanów się, czy spędzasz sporo czasu za kierownicą, albo przed monitorem komputera? Czy chcesz, aby okulary nie parowały (co jest uciążliwe szczególnie zimą). Potrzebujesz okularów sportowych, czy do codziennego użytku? Wybierz soczewki okularowe, które najlepiej sprawdzą się dla Ciebie.

 

Pamiętaj!

 

Okulary to produkt, który ma dbać o Twoje oczy. Nawet kiedy kupujesz “zerówki”, wybieraj szkła, które pomogą Twoim oczom, np. podczas długiej pracy przed monitorem.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: