Okularowe trendy

Trendy w oprawkach na przestrzeni lat

Przez dnia 20/02/2019

„Jak ten czas szybko mija” – zapewne każdy z Was wypowiedział kiedyś te słowa. Być może niektórzy pomyśleli wtedy o przeszłości, z tkliwością wspominając minione czasy. Inni z kolei mogli zadumać się nad przyszłością i tym, co ich czeka w kolejnych latach. Tutaj skupiamy się na przeszłości, przypominając sobie, jakie trendy w oprawkach królowały od początku XX wieku. Być może zainspiruje to niektórych z Was do wyboru stylizacji z dawnych lat i ubarwienia teraźniejszości. 

Lenonki

Wbrew pozorom lenonki sięgają czasów przed Johnem Lennonem. Pisałam już o nich w artykule pt. „Okulary typu lenonki – pomysł Johna Lennona?”. Jest to typ okularów okrągłych, który pojawił się w Anglii już u schyłku XIX wieku. Był popularny do I wojny światowej i po chwilowym braku zainteresowania ze strony konsumentów szybko wrócił do łask. Lenonki były najbardziej popularne w latach 60. I 70. XX wieku, kiedy uwielbiał je John Lennon i hipisi. Mają charakterystyczny design: okrągłe szkła i cienkie oprawki. Kojarzą się ze stylem rockowym, romantycznym, hippie, lub boho.

Panto

Jest to kolejny typ okularów okrągłych. Posiadają okrągłe szkła, które w górnej części stają się bardziej owalne i płaskie. Panto to oprawki, które pojawiły się w latach 20. ubiegłego wieku. Należą do klasyki stylu i jednocześnie (podobnie, jak lenonki) są obecnie bardzo popularne. Można je określić hipsterskimi, lecz spełnią także oczekiwania osób lubiących elegancki i klasyczny wygląd.

Pilotki (Aviatory)

Pilotki bardziej kojarzą się z okularami przeciwsłonecznymi, lecz dostępne są także modele korekcyjne. Ich historia sięga 1937 roku. Pierwsze pilotki zostały wykonane z metalu i posiadały dwie zielone soczewki zaopatrzone w filtr UV. Geneza nazwy tkwi w ich pierwotnym przeznaczeniu. W latach 30. XX w. wynaleziono samoloty, które mogły osiągać coraz większe wysokości. Pilotki pomagały pilotom poradzić sobie w warunkach oślepiającego blasku słońca. Ponadto aviatory nosiło wiele gwiazd muzycznych, a wśród nich m.in. Michael Jackson, Paul McCartney, Ringo Starr.

Kocie oczy

Kocie oczy bywają nazywane też motylkami. Te ciekawe nazwy są zasługą kształtu oprawek – wydłużają się one ku górze. Kojarzą się ze stylem retro vintage lat 50. I 60. XX w., jednak nadal są bardzo modne. Ich fason wybierają zazwyczaj kobiety, które pragną dodać sobie seksapilu, elegancji i wdzięku. Więcej na temat kocich oczu przeczytasz w artykule: Dla kogo 'kocie oczy'?

Wayfarer

Wayfarer to model, który powstał w latach 50, wówczas nosiły go takie sławy kina, jak Marylin Monroe, Kim Novak, czy Cary Grant. Zwane również nerdami, wciąż są cenione przez gwiazdy Hollywood i celebrytów. Są duże i zazwyczaj mają masywne oprawki. Wykończone są wystającymi rogami w górnych kątach. Mogą kojarzyć się zarówno z pilnym uczniem, jak i przebojową osobą. Świetnie sprawdzą się na sportowo, elegancko i do casualowej stylizacji.

 

Jeśli chcesz przekonać się, jakie trendy w oprawkach królują dzisiaj, koniecznie zajrzyj na KODANO. Ciekawe, jakie okulary zawładną naszymi sercami w nadchodzących latach!

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk