wpływ filmów 3D na wzrok
Zdrowe oczy

Wpływ filmów 3D na wzrok

Przez dnia 26/08/2015

W repertuarze kin coraz częściej można znaleźć filmy wyprodukowane w technologii 3D. Technika ta stała się bardzo popularna i obecna także w życiu codziennym o czym świadczy fakt, że rośnie liczba osób decydujących się na zakup telewizora 3D. Zastanówmy się czy może ona mieć wpływ na nasz wzrok.

Jak oko ludzkie postrzega obraz 3D?

Obraz trójwymiarowy to iluzja głębi, pozwalająca uzyskać wrażenie widzenia przestrzennego. Żeby było to możliwe przedstawia się oku ludzkiemu dwa różne obrazy o innej perspektywie, jeden dla oka prawego, drugi dla lewego. Mózg scala je, tworząc wizualizację przestrzenną, czyli obraz 3D. Ostatecznie nie patrzymy jednak na autentyczną głębię, czyli obrazy trójwymiarowe, ale na dwa różne obrazy dwuwymiarowe.

Czy filmy 3D szkodzą naszym oczom?

Nie, jeśli oglądamy je z umiarem. Oglądając obraz w trójwymiarze, wzrok narażony jest na większy wysiłek wynikający z konieczności przystosowania się do różnych odległości widzianego obrazu, jak również do efektu głębi. Nadmierne korzystanie z technologii 3D może spowodować ból głowy i oczu, łzawienie, nieostre widzenie, wysuszenie gałki ocznej, mdłości, zachwianie równowagi a nawet zaburzenia percepcji. Niektóre osoby mogą odczuwać również ogólne zmęczenie organizmu. Najbardziej narażone na skutki uboczne są osoby siedzące blisko ekranu, młodzi widzowie oraz osoby cierpiące na astygmatyzm. W przypadku odczuwania dyskomfortu należy odwrócić na jakiś czas wzrok, by oczy mogły odpocząć. Pomóc powinna również zmiana miejsca z którego oglądamy obraz. Należy również odczekać kilkanaście minut po seansie, zanim wsiądziemy za kierownicę. Zaleca się również by obrazów 3D unikały kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu. Zaopatrując się w telewizor wyposażony w technologię 3D należy pamiętać aby zachować jak największą odległość od naszych oczu.

3D a wzrok dzieci

Zaleca się aby dzieci poniżej 6 roku życia nie oglądały trójwymiarowego obrazu, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na rozwój układu wzrokowego, który w tym wieku nie jest w pełni wykształcony. Oglądanie przez dzieci filmów w trójwymiarze może skończyć się bólem głowy, nudnościami a nawet powstaniem zeza czy niedowidzeniem. Powinniśmy pamiętać, że nie chodzi tylko o filmy czy bajki w trójwymiarze, ale również o gry komputerowe, smartfony oraz konsole 3D, które są coraz bardziej popularne wśród dzieci. To ostatnie może być szczególnie szkodliwe przez wzgląd na małą odległość wzroku od monitora. Zaopatrzenie się w telewizor z obrazem trójwymiarowym stwarza naszym pociechom dużo okazji, należy więc zwracać uwagę, aby nie pozostawiać dzieci bez kontroli.

Nie musimy więc rezygnować z dobrodziejstw trójwymiarowego obrazu. Wystarczy jedynie zachować umiar i nie zapominać, że tradycyjne analogowe kino, też dostarczy nam wielu pozytywnych wrażeń wizualnych.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk