wzrok gadżety elektroniczne
Zdrowe oczy

Wzrok w dobie gadżetów elektronicznych

Przez dnia 12/02/2016

Żyjemy w czasach kiedy gadżety elektroniczne towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Coraz więcej osób nosi przy sobie smartfony i tablety. Tradycyjne czytanie książek w wersji papierowej zastępuje e-czytanie w formie e-booków. Te wszystkie urządzenia sprawiają, że nasz wzrok nieustannie narażony jest na działanie szkodliwych czynników, które w dłuższym okresie mogą doprowadzić do poważnych schodzeń naszego wzroku.

Urządzenia elektroniczne, z których korzystamy na co dzień mają znaczący wpływ na stan naszych oczu oraz na pogłębianie się istniejących wad. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora czy tabletu wywołuje u milionów osób objawy zespołu suchego oka. Jest to skutek zapominania o mruganiu, co powoduje wysuszenie gałki ocznej. Oko traci naturalną barierę ochronną i staje się podatne na różne infekcje i podrażnienia. Pojawia się wówczas pieczenie, swędzenie, zaburzenia ostrości widzenia, ból oczu, uczucie zmęczenia oraz obrzęki. Może również występować ból karku i ramion, podwójne widzenie, zawroty głowy lub zamglenie obrazu. Nie powinniśmy lekceważyć wyżej wymienionych objawów, gdyż nieleczony zespół suchego oka może doprowadzić do zapalenia spojówki czy rogówki.

Smartfony a skurcz akomodacyjny

Coraz więcej osób czyta korzystając ze smartfonów. Jest to o tyle niekorzystne dla wzroku, że czcionka użyta w tych nośnikach jest bardzo małej wielkości. Powoduje to, że nasze oczy narażone są na bardzo intensywny wysiłek. Dla osób młodych nie stanowi to trudności, ponieważ wysokie zdolności akomodacyjne oka pozwalają na bezproblemowe odczytanie nawet najmniejszej czcionki. Jednak z wiekiem mogą pojawić się problemy z wyraźnym widzeniem z bliska i potrzeba noszenia szkieł korekcyjnych. Ponadto czytanie w autobusie, metrze czy tramwaju nie stwarza korzystnych warunków dla naszego wzroku. Sztuczne i zmienne oświetlenie często niewystarczające oraz wstrząsy mogą powodować zmęczenie wzroku, a także bóle głowy.

Korzystanie, przez młode osoby z urządzeń o małym wyświetlaczu może spowodować skurcz akomodacyjny, który powoduje zaburzenie wyraźnego widzenia z daleka. Dzieje się tak, ponieważ podczas długotrwałego wpatrywania się z bliska w ekran telefonu, mięsień rzęskowy oka jest napięty. Po oderwaniu wzroku od ekranu oddalone przedmioty przez pewien czas pozostają słabo widoczne. Dzieje się tak, ponieważ oko nie jest w stanie w tak krótkim czasie dostosować się do patrzenia w dal powodując pozorną krótkowzroczność.

Pamiętaj!

Aby zminimalizować skutki uboczne używania urządzeń elektronicznych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • pamiętaj o mruganiu;
  • rób sobie częste przerwy;
  • zadbaj o właściwe oświetlenie;
  • zapewnij sobie odpowiednią odległość od ekranu;
  • przy wadzie wzroku ważne jest, aby odpowiednio dobrać soczewki kontaktowe lub zaopatrzyć się w okulary ze specjalną powłoką, która niweluje szkodliwe działanie światła niebieskiego pochodzącego od urządzeń elektronicznych;
  • nawilżaj oczy stosując sztuczne łzy lub odpowiednie krople;
  • wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz.
TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk