wzrok za kierownicą
Poradnik

Wzrok za kierownicą

Przez dnia 21/08/2015

Dobry wzrok u kierowcy to rzecz najważniejsza. Stanowi on o bezpieczeństwie podróży zarówno pasażerów pojazdu jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto zadbać więc by nasze oczy były w dobrej kondycji, czyli wypoczęte, regularnie badane, a w razie potrzeby ich wada odpowiednio skorygowana.

Rola wzroku

Do sprawnego i bezpiecznego kierowania pojazdem niezbędny jest dobry stan oczu. Podczas prowadzenia wykorzystujemy m.in. takie funkcje wzroku jak: widzenie stereoskopowe, zmierzchowe, rozpoznawanie kolorów, ostrość widzenia oraz pole widzenia. Ważne jest by funkcje te nie zostały zakłócone przez zmęczenie i czynniki zewnętrzne, na które narażony jest prowadzący. Zaliczyć można do nich nadmierny hałas, stres, niewłaściwa pozycja, wykonywanie w międzyczasie innych czynności. Ponadto na dyskomfort w czasie jazdy może wpływać temperatura, klimatyzacja, natężenie światła oraz warunki pogodowe. Kierowca, u którego wada wzroku nie została odpowiednio skorygowana, zbyt późno dostrzega znaki lub przeszkody pojawiające się na drodze, co doprowadza do gwałtownych manewrów, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo.

Daj oczom odpocząć

Do niepokojących objawów zmęczenia oczu u kierowców zaliczamy min. ociężałe powieki, uczucie piasku pod powiekami, podwójne widzenie, halucynacje. Należy wówczas natychmiast zaprzestać prowadzenia pojazdu. Jeśli pojawi się pieczenie lub łzawienie oczu, powinniśmy się zatrzymać i wysiąść z samochodu by oczy mogły odpocząć i „zaczerpnąć” świeżego powietrza. Warto również wykonać kilka prostych ćwiczeń takich jak częste mruganie, zakrywanie dłonią raz prawego raz lewego oka oraz patrzenie na przemian w dal i bliż. Pomocne będą również krople nawilżające.

Chroń wzrok

Bardzo ważna jest ochrona oczu przed nadmiernym światłem. W tym celu warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Pamiętajmy jednak by ich stopień zaciemnienia nie był wyższy niż 2 lub 3, co oznacza, że filtr UV powinien być maksymalnie kategorii 2 lub 3. Okulary z kategorią filtra 4 są zabronione do prowadzenia pojazdów. Dokonując zakupu wybierzmy soczewki z polaryzacją, które polecane są kierowcom, gdyż redukują odbicia powstające na szybie i drodze, co pozwala na bezpieczne podróżowanie. Wskazane jest by posiadały szare soczewki, które dają spokojny obraz bez zniekształceń kolorów. Wystrzegajmy się okularów przeciwsłonecznych z supermarketu lub stacji benzynowej, gdyż nie posiadają żadnych filtrów i nie są w stanie zabezpieczyć naszych oczu przed promieniowaniem UV.

W sytuacji, kiedy musimy połączyć korekcję wady z ochroną przed słońcem, wybierzmy soczewki fotochromowe, które dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych, przyciemniając lub rozjaśniając obraz w razie potrzeby.

Pamiętajmy, że należy dbać nie tylko o sam narząd wzroku. Niezwykle ważny jest ogólny stan organizmu. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych godzin za kierownicą lub podjęcie się prowadzenia samochodu będąc nie w pełni dyspozycyjnym, sprowadzamy na siebie i innych uczestników ruchu ogromne niebezpieczeństwo.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk