okulary na stoku
Poradnik Zdrowe oczy

Zadbaj o wzrok na stoku

Przez dnia 08/01/2015

Sezon narciarski w pełni. Podczas białego szaleństwa pamiętajmy, że na stoku tak samo jak posiadanie kasku, równie ważna jest odpowiednia ochrona oczu. Na co narażony jest nasz wzrok i jakie mogą być konsekwencje niewłaściwej ochrony? Które okulary i gogle wybrać? To wszystko w dzisiejszym artykule.

Ślepota śnieżna, jej objawy i sposób leczenia

W górach okulary ochronne powinny być używane przez cały czas, gdyż nasze oczy narażone są na szkodliwe działanie promieni słonecznych, które śnieg odbija aż w 85%. Światło odbite w postaci silnych promieni ultrafioletowych, może spowodować oparzenia spojówki i rogówki nazywane ślepotą śnieżną. Można ją rozpoznać już po kilku godzinach od ekspozycji na słońcu, a objawia się łzawieniem, światłowstrętem, zaburzeniami widzenia, ostrym bólem głowy i opuchniętymi powiekami. Objawy ślepoty śnieżnej zazwyczaj mijają same, a jej leczenie polega głównie na przebywaniu w ciemnym pomieszczeniu, robieniu zimnych okładów i stosowaniu kropli do oczu.

Pamiętajmy, że okulary powinniśmy nosić również w pochmurne dni, ponieważ promieniowanie słoneczne przenika przez chmury i może być groźne dla naszego wzroku. Nie należy również zapominać o ochronie odsłoniętych części ciała, poprzez stosowanie preparatów z wysokim filtrem. Wzmożone promieniowanie UV może spowodować bowiem bolesne poparzenia słoneczne.

Gogle i okulary przeciwsłoneczne odpowiednie na stok

Wybierając się w góry najlepiej zabrać ze sobą gogle i okulary z polaryzacją.
Gogle będą idealne podczas uprawiania sportów, gdyż oprócz ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, chronią przed wiatrem, śniegiem, urazami mechanicznymi oraz poprawiają widoczność. Przy ich wyborze należy kierować się kilkoma czynnikami, z których najważniejszym jest rodzaj soczewki. Zasada jest prosta. Im mocniejsze słońce na stoku, tym ciemniejsza powinna być soczewka w goglach blokująca przedostanie się promieni słonecznych. Ciemna szyba zapewni lepszy kontrast i przepuści tylko 10-25% światła. Najczęściej przyciemnione szkła w goglach występują w kolorze brązowym, szarym lub niebieskim. Jeśli planujemy jazdę na stoku w pochmurny dzień przydadzą nam się gogle z szybą żółtą lub pomarańczową. Przepuszczają one więcej światła poprawiając jednocześnie kontrast widzenia. Natomiast do jazdy na sztucznie oświetlonych stokach i w nocy najlepiej sprawdzą się gogle z przezroczystą szybą. Dodatkowym atrybutem niektórych modeli gogli jest lustrzana powłoka, która zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem podczerwonym i cieplnym.
Przy kompletowaniu sprzętu warto pamiętać aby gogle były kompatybilne z kaskiem, nie ograniczały pola widzenia oraz były dobrze dopasowane do naszej twarzy.

Okulary przeciwsłoneczne będą idealne do pieszych wędrówek i w czasie odpoczynku od szusowania. Powinny posiadać mocny filtr UV oraz polaryzację, aby dobrze chroniły nasze oczy. Rozróżniamy kilka kategorii okularów, ze względu na ilość przepuszczanego przez nie światła. I tak, okulary z kategorii najniższej czyli 0-1 będą odpowiednie tylko w pochmurne dni, natomiast okulary z przedziału 3-4 będą dobrze chroniły nasz wzrok w wysokich górach przy dużym naświetleniu. Warto by miały polaryzację, która likwiduje oślepiające odblaski i refleksy, powstające w wyniku odbicia światła słonecznego od śniegu. Okulary przeciwsłoneczne użytkowane w górach powinny mieć zabudowane boki lub taki kształt by uniemożliwiał docieranie promieni słonecznych poprzez ich krawędź. Tak jak w przypadku gogli, okulary powinny być dobrane odpowiednio do kształtu i wielkości twarzy. Warto też zaopatrzyć się w sztywne etui, które uchroni je przed uszkodzeniem podczas upadku.

Nasze propozycje okularów z polaryzacją
oakley_OO 9021 12-940
Oakley OO 9021 12-940
belutti_sbl423 c3
Belutti sbl423 c3
solano_SS 8965
Solano SS 8965
polaroidp 8043 a
Polaroid p 8043 a
Solano SS 8984
Solano SS 8984

Więcej okularów z polaryzacją znajdziesz tutaj

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk