okulary przeciwsłoneczne - zakup
Poradnik

Zakup okularów przeciwsłonecznych

Przez dnia 10/08/2015

Okulary przeciwsłoneczne możemy kupić praktycznie wszędzie. Dostaniemy je w supermarkecie, na targowisku, w przejściu podziemnym czy na stacji benzynowej. Czym różnią się od tych, które oferują nam sprawdzone sklepy internetowe czy salony optyczne? Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu okularów? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Okulary przeciwsłoneczne za 10 zł?

Jedynym plusem okularów przeciwsłonecznych kupionych na stoisku sklepowym czy w markecie jest ich niska cena. Nie idzie ona jednak w parze z jakością, a nawet jej zaprzecza. Bazarowe okulary przeciwsłoneczne tak naprawdę nimi nie są. Zniekształcają obraz i postrzeganie barw, nie posiadają żadnych filtrów, a ciemne soczewki zamiast blokować dopływ promieniowania ultrafioletowego, wpuszczają go do oka jeszcze więcej. Dzieje się tak, ponieważ zaciemnione szkła powodują, że źrenica automatycznie rozszerza się by wpuścić więcej światła. W tym momencie szkodliwe promieniowanie UV dostaje się do naszego oka i może doprowadzić do poważnych schorzeń m.in. zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy zapalenia spojówek.

Czym kierować się podczas zakupu?

Zwróćmy uwagę na to z jakich materiałów wykonane są okulary, jaką kategorię filtra posiadają i gdzie będziemy ich używać. Do miasta wystarczające będą okulary z niższą kategorią filtra UV, natomiast na wyjazd w góry czy na plażę, gdzie mamy do czynienia ze światłem odbitym, potrzebny będzie wyższy filtr. Generalnie, im ciemniejsza soczewka, tym wyższy filtr. Najczęściej oznaczenia filtrów, w postaci cyfr, znajdują się po wewnętrznej stronie zauszników. Są to liczby od 0-4 i oznaczają:
0– filtr najniższy- białe szkło, które nie chroni przed słońcem
1– żółte szkła na zachmurzenie
2– szkła na średnie nasłonecznienie
3– ochrona przed silnym słońcem występującym nad akwenami wodnymi oraz w górach
4– stosowane do ochrony oczu przed bardzo dużym nasłonecznieniem (lodowce)

Warto również zwrócić uwagę czy na okularach podana jest informacja o mocy filtra UV. Dla naszego wzroku szkodliwe jest promieniowanie UVA oraz UVB i przed nimi musimy chronić nasze oczy. Taką ochronę zapewni nam filtr UV 400, który pochłania 100% promieniowania słonecznego.

Jazda samochodem

Pamiętajmy, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne nadają się do prowadzenia pojazdów. Soczewki o dużym zaciemnieniu ( oznaczone jako 4) wykluczają jazdę samochodem. Kategorie dopuszczalne to 2 i 3. Oprócz ochrony przed promieniowaniem dobre okulary nie zakłamują kolorów, zapewniając tym samym odpowiednią ostrość widzenia i wygodę patrzenia.

Sposób na odblaski

Kompletną ochronę przed słońcem i komfort użytkowania zapewnią nam szkła z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem polaryzacyjnym. Soczewki z powłoką antyrefleksyjną zapobiegają odbijaniu się światła od okularów dzięki czemu widziany przez nas obraz i kolory nie są zniekształcone. Dodatkowo chroni przed osiadaniem kurzu i kropli wody. Szkła z filtrem polaryzacyjnym eliminują uciążliwe dla oka refleksy świetlne powstające na tafli wody, piasku czy drodze. Ponadto podnoszą kontrast obrazu i intensywność barw bez żadnych przekłamań.

Kupując okulary przeciwsłoneczne kierujmy się jakością, a nie niską ceną. Warto w nie zainwestować, by mieć pewność, że nasze oczy są właściwie chronione. Jeśli nasz budżet nie pozwala nam na zakup markowych okularów, poszukajmy tańszych odpowiedników u optyków lub w sprawdzonych sklepach internetowych. Dobre okulary posłużą nam przez lata i zaowocują dobrym wzrokiem.

TAGI
POWIĄZANE WPISY

ZOSTAW KOMENTARZ

Szukaj
Facebook
PRZEJDŹ DO SKLEPU
sklep Kodano Optyk