Okulary przeciwsłoneczne - jakie wybrać?

dobór okularów przeciwsłonecznych

Dziś każdy może nosić okulary z ulubionymi oprawkami i jednocześnie chronić swoje oczy przed słońcem. Przeciwsłoneczne okulary z polaryzacją sprawdzą się w przypadku osób bez wady wzroku. Pozostała część ma do wyboru między okularami korekcyjnymi fotochromowymi lub nakładkami przeciwsłonecznymi (Clip-on) na okulary korekcyjne. Inny rozwiązaniem jest powiązanie okularów przeciwsłonecznych z korekcyjnymi soczewkami kontaktowymi.

 

Promieniowanie UV

 

Składnikiem światła słonecznego jest promieniowanie ultrafioletowe. W najgorszych sytuacjach może ono doprowadzić do oparzeń skóry, a w ostateczności do zaćmy i nowotworów narządu wzroku. Okazuje się, że jeden z typów promieniowania (UVA) obecny jest przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Oznacza to, że przebywając na zewnątrz powinniśmy jak najczęściej sięgać po okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją.

 

Polaryzacja - co to jest i dlaczego jest ważna?

 

Polaryzacja to specjalna technologia zastosowana w okularach przeciwsłonecznych, dzięki której widzisz jeszcze wyraźniej. Dlaczego? Pozbawia refleksów świetlnych i rozszczepień światła. Powłoka polaryzacyjna usuwa zbędne odblaski, będące rozproszonym światłem. W efekcie przepuszcza ona tylko proste, spolaryzowane światło. Dzięki polaryzacji zyskujesz dodatkową ochronę i przestajesz mrużyć oczy, ponieważ widzenie jest bardziej przejrzyste, a kolory żywsze. Twoje oczy bez wysiłku widzą wszystko to, czego w zwykłych okularach mogłyby nie zobaczyć. Polaryzacja odpowiednia jest dla wszystkich, szczególnie jednak przydatna kierowcom, wędkarzom i miłośnikom sportów: narciarzom, golfistom, a także turystom.

 

Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadami wzroku

 

Warto podkreślić, że każdy z nas powinien chronić swoje oczy przed słońcem. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem będą odpowiednie dla osób bez wady wzroku. Dla dalekowidzów i krótkowidzów konieczne będą inne rozwiązania. Jedną z możliwości jest zakup okularów korekcyjnych z soczewkami fotochromowymi. Wiele możliwości dają również okulary zwane „Clip-on”, czyli okulary korekcyjne, które posiadają specjalną nakładkę przeciwsłoneczną.

 

Jak działają okulary fotochromowe?

 

Okulary fotochromowe posiadają szkła, które przyciemniają się samoczynnie. Dzieje się tak w sytuacji kontaktu ze światłem słonecznym. Tego rodzaju szkła pochłaniają szkodliwe promieniowanie UV i część światła widzialnego. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy używamy fotochromów podczas jazdy samochodem. Szyba i dach auta pochłaniają większość promieniowania UV i uniemożliwiają okularom reakcję na słońce. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą okulary zwane Clip-on.

 

Czym są okulary Clip-on?

 

Typ Clip-on to okulary korekcyjne, które posiadają specjalną nakładkę przeciwsłoneczną. Zakłada się ją z przodu okularów, a czas, który musimy na to poświęcić to zaledwie kilka sekund. Jest to proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie dla każdego okularnika. W sklepie KODANO znajdziesz szeroki wybór okularów Clip-on każdego typu.

Kolor soczewki

 

Zwróć uwagę nie tylko na wygląd okularów, ale także na przeznaczenie określonych kolorów szkieł. Jeśli spacerujesz po mieście praktycznie każdy kolor będzie dla Ciebie odpowiedni. Jednak za kierownicą, czy podczas górskiej wędrówki lub uprawiania sportów koniecznie wybierz właściwy kolor. Jaki? Więcej na temat kolorów dowiesz się w artykule - Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych.

 

Jedziesz w góry, na słoneczne wakacje?

 

W warunkach ostrego słońca potrzebujesz większej ochrony oczu. Szare bądź brązowe odcienie szkieł będą odpowiednie. Ale kolor to nie wszystko. Odpowiednią ochronę przed słońcem zapewnia filtr UV. Okulary przeciwsłoneczne kupuj zawsze z zaufanego źródła, abyś miał pewność, że Twoje oczy rzeczywiście będą należycie chronione. Podczas ostrego słońca warto wybrać wyższy filtr UV - kategorii 3 lub 4.

 

Prowadzisz samochód?

 

Zwróć uwagę jakich kolorów soczewek nie wolno stosować za kierownicą. Wszystkie szkła, które zmieniają postrzeganie barw nie mogą być stosowane podczas uczestnictwa w ruchu drogowy. Bez względu, czy prowadzisz samochód, czy jedziesz na rowerze. Odpowiednie dla Ciebie będą szare i brązowe kolory szkieł. Z kolei kategoria filtra UV może być niższa lub równa 3. (Kategoria 4 zbyt mocno przyciemnia obraz i może być zagrożeniem w czasie jazdy.) Dla odpowiedniego widzenia za kierownicą podczas mocnego słońca najlepsza jest polaryzacja.

 

Kształt twarzy w okularach przeciwsłonecznych

 

Jeśli już zdecydujesz się na odpowiedni odcień szkła oraz moc filtra UV, dobierz okulary idealne dla Twojej twarzy. Mimo że modele przeciwsłoneczne zazwyczaj mają ciemną soczewkę i zasłaniają znaczną część twarzy, różnią się od siebie kształtem. Jaki będzie dobry dla mnie? Zasada jest taka sama, jak przy doborze okularów korekcyjnych. Zwróć uwagę na Twoje rysy twarzy, czy jest owalna, kwadratowa. Weź pod uwagę także Twój styl. Jeśli dobrze czujesz się w mocnych akcentach szukaj oryginalnych modeli. Jeśli zależy Ci, aby wykorzystać okulary przeciwsłoneczne na każdą okazję - odpowiednie dla Ciebie będą klasyczne modele.

 

Okulary przeciwsłoneczne za 10zł?

 

Jedynym plusem okularów przeciwsłonecznych kupionych na stoisku sklepowym czy w markecie jest ich niska cena. Nie idzie ona jednak w parze z jakością, a nawet jej zaprzecza. Bazarowe okulary przeciwsłoneczne tak naprawdę nimi nie są. Zniekształcają obraz i postrzeganie barw, nie posiadają żadnych filtrów, a ciemne soczewki zamiast blokować dopływ promieniowania ultrafioletowego, wpuszczają go do oka jeszcze więcej. Dzieje się tak, ponieważ zaciemnione szkła powodują, że źrenica automatycznie rozszerza się by wpuścić więcej światła. W tym momencie szkodliwe promieniowanie UV dostaje się do naszego oka i może doprowadzić do poważnych schorzeń m.in. zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy zapalenia spojówek.

 

Czym kierować się podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych?

 

Zwróćmy uwagę na to z jakich materiałów wykonane są okulary przeciwsłoneczne, jaką kategorię filtra posiadają i gdzie będziemy ich używać. Do miasta wystarczające będą okulary z niższą kategorią filtra UV, natomiast na wyjazd w góry czy na plażę, gdzie mamy do czynienia ze światłem odbitym, potrzebny będzie wyższy filtr. Generalnie, im ciemniejsza soczewka, tym wyższy filtr. Najczęściej oznaczenia filtrów, w postaci cyfr, znajdują się po wewnętrznej stronie zauszników. Są to liczby od 0-4 i oznaczają:

  • 0 - filtr najniższy- białe szkło, które nie chroni przed słońcem;
  • 1 - żółte szkła na zachmurzenie;
  • 2 - szkła na średnie nasłonecznienie;
  • 3 - ochrona przed silnym słońcem występującym nad akwenami wodnymi oraz w górach;
  • 4 - stosowane do ochrony oczu przed bardzo dużym nasłonecznieniem (lodowce).

Warto również zwrócić uwagę czy na okularach podana jest informacja o mocy filtra UV. Dla naszego wzroku szkodliwe jest promieniowanie UVA oraz UVB i przed nimi musimy chronić nasze oczy. Taką ochronę zapewni nam filtr UV 400, który pochłania 100% promieniowania słonecznego.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: